V sobotu jsem byla na vůbec prvním pražském Blogerfestu, který organizovala agentura GetFound. Byla to moc příjemná akce, vystřídali se na ní zajímaví řečníci, mezi kterými bych ráda vypíchla následující speakery.
Velmi v kostce shrnu hlavní informace, které jsem si z jejich slavné pětačtyřicetiminutovky odnesla:
Blogerfest 2018
Blogerfest 2018

O Instagramu – Verča Tázlerová ze Stylish Coffee

Blogerfest 2018
Verča povídala o tom, jak na Instagramu vyjít vstříc algoritmům i followerům. Jako hlavní info uvedla, že každý profil by si měl zvolit několik (2-4, ne 10 nebo 20) témat, kterým se bude věnovat, a pro které se followers na profil budou vracet. Což ostatně je stejné jako u blogu samotného. Takže hlavní úkol: vyprofilovat si svojí niku. 
O jednotném feedu toho už bylo řečeno mnoho. Verča se ale podělila o konkrétní rady, jak vizuálně jednotného feedu dosáhnout:
Blogerfest 2018
 1. Sladěná barevná paleta (používat na fotky stejné filtry, Verči oblíbené appky na úpravu fotek jsou Adobe Lightroom for mobile, VSCO CAM, Face Tune a After Light)
 2. Pravidelně střídat stejná témata (a tedy plánovat dopředu – Verča doporučila appku UNUM)
Další důležitou částí jsou Insta Stories, které by podle Verči měly být autentičtější a na úkor profesionálního “vypiplání” fotky tu vsadit spíš na upřímnost. Ukázat ten shiny blogerský život ze zákulisí, ptát se lidí, komunikovat a nebát se ukázat tvář (to je něco pro mě :D)
Blogerfest 2018

O etice blogování – Andy Pavelcová z Fitfab

Blogerfest 2018
U přednášky Andy jsme se všichni dost nasmáli, odnesli jsme si ale z ní taky pár sice samozřejmých, ale ne až tak často dodržovaných rad. Blogování by nemělo být samoúčelné. Blog, který si založíme proto, abychom se stali mediálními hvězdičkami, kterým firmy budou nabízet spolupráce, takový výsledek pravděpodobně nikdy nepřinese. Blog bychom měli psát primárně proto, abychom čtenářům opravdu přinesli nějakou přidanou hodnotu. Takže ta jednoduchá rovnice je:
Blogerfest 2018
 • Ty + psaní + know how = užitečné články
 • Užitečné články generují čtenáře
 • Čtenáři generují přínosné spolupráce
Andy zároveň varovala, ať se nenecháme zlákat nesmyslnými spoluprácemi. Je důležité:
Blogerfest 2018
 1. Znát svou hodnotu (a umět si o ni říct)
 2. Znát své téma (a nekývat na spolupráce z nerelevantních odvětví)
 3. Znát sebe a své čtenáře (a nenabízet jim něco, co byste si sami nepořídili)
Blogerfest 2018

O budování značky a komunity kolem blogu – Gabriela Bartošovská z blogu Recepty dětem

Blogerfest 2018
Další velice zábavnou přednášku měla Gab, která mluvila o tom, jak kolem svého blogu vybudovat komunitu opravdových čtenářů. Odvyprávěla svůj příběh, jak se vlastně veskrze náhodou dostala k blogování, úspěchu a vydání vlastní kuchařky. A na základě vlastního příběhu (a neodmyslitelných zkušeností z online marketingového světa) se podělila o rady, jak svou značku zviditelnit. A vybudovat kolem ní komunitu čtenářů:
Blogerfest 2018
 1. Blog musí mít vlastní rukopis

To znamená styl psaní, jazyk, kterým mluvíte, atmosféru fotek, které pořizujete. V každé této části by měl být rozpoznatelný váš styl. Doporučila přijít s vlastními tématy a třeba i pravidelnými seriály, kvůli kterým se budou lidi na blog pravidelně vracet.
Blogerfest 2018
 1. Pečovat o sociální sítě

Říci si, které sítě jsou pro vás relevantní a těm pak věnovat maximální péči. Znamená to nejen pořizovat hezký fotky a psát k nim pěkné texty, ale také hlavně komunikovat se čtenáři, zapojovat je do diskuze, ale zapojovat i sebe sama do diskuzí mimo vlastní bublinu. Navštěvovat diskuzní fóra, facebookové skupiny týkající se vašich témat, rozvíjet vlastní diskuze ve Stories, založit si vlastní hashtagy, skrze které budete se svou komunitou v kontaktu.
Blogerfest 2018
 1. Být vidět

Tady přichází na scénu trošku PRka, ze kterého Gab vypíchla hlavně:
 • Publikovat články pravidelně
 • Psát i mimo vlastní blog (do online i tištěných časopisů, na fóra apod.)
 • Spolupracovat s firmami, které do vaší niky pasují
 • Spolupracovat s blogery, kteří se věnují podobnému tématu
 • Pořádat akce a soutěže pro blogery (a potažmo své čtenáře)Blogerfest 2018

 

Kromě přednášek probíhaly také různé workshopy. Třeba tenhle závěsný květináč pro náš krásný pepřinec jsem si vyrobila na workshopu s Tamarki. Koupit si je můžete tady.

Blogerfest 2018

Blogerfest 2018
Workshop na výrobu geometrického závěsného květináče

Workshop s @tamarki, snímek od @gydous

Blogerfest 20