Jedna z nejlepších věcí na Vánocích je to jídlo. A protože jsou Vánoce, měli bychom alespoň teď trochu myslet i na druhé. V tomto příspěvku bych chtěla Vám chtěla kromě vynikajícího receptu nabídnout také pár slov o jednom dobročinném projektu.

Pojďme nyní chvilku hovořit o hnutí Tree Aid, zatímco si budeme plnit bříška vynikajícím jablečným crumblem, který navíc připravíte během 40 minut. Počítáme do toho i 30 minut pečení 🙂

Crumble recipe for Tree Aid

Rozhodla jsem se připojit svým příspěvkem k Tree Aid Challenge, jejímž cílem je připravit recept využívající potraviny, které lze sbírat ze stromů. Smysl této výzvy popisuje Grow Hope appeal, která upozorňuje na hrozivou skutečnost, že každé 2 minuty v Africe umírá nějaké dítko hladem. Cílem výzvy proto je šířit informovanost o tom, že když vypěstujete strom, můžete s ním vypěstovat  také naději těmto dětem.

Tree Aid využívá stromy k boji proti chudobě a k zlepšování podmínek v izolovaných částech Afriky. Stromy totiž představují hlavní zdroj výživy pro rodiny v tamních suchých oblastech. To, že každé dvě minuty umírá dítě na hlad, představuje větší počet úmrtí za rok než AIDS nebo malárie. A právě stromy jsou zde přímou odpovědí na hladomor.

Crumble, se kterým se k této výzvě připojuji, je navíc okouzlujícím zimním pokrmem, který je úplně ideální na chladné prosincové snídaně.

Jpeg

Co budete potřebovat:

  • 300g ovesných vloček (a hrnek mléka či vody na zvlhčení)
  • 200g oblíbených oříšků (já použila v poměru 1:1 kešu a vlašáky)
  • 100g másla (či kokosového oleje pro vegany)
  • 6 jablek/ 3 manga nebo 15 švestek na náplň
  • 1 lžička skořice
  • 1/3 hrnku medu

Jpeg

 

Nejprve nechte namočit ovesné vločky a smíchejte je s nadrcenými oříšky. přidejte med v takovém množství, aby to bylo dostatečně sladké – mne se osvědčila 1/3 hrnečku.

Ovocnou náplň připravíte tak, že nakrájíte zvolené ovoce na kousky. Já použila jablka, protože u nás je to nejrozšířenější ovoce a tím pádem je také nezdravější a nejlevnější. A navíc můžete na pečení použít ty neméně pěkné kousky – jak můžete vidět i na mé fotografii. Ale crumble bude vynikající ať se rozhodnete pro kterékoli ovoce.

Jakmile je ovoce nakrájené, dejte ho zapéct či chvilku podusit s trochou skořice. Trvá to asi 5-6 minut než ovoce začne měknout a vypouštět šťávu.

Nalijte ovocnou směs do zapékací nádoby a pokryjte směsí z vloček a oříšků. A to je vše. Dejte zapéct na 180° na zhruba 30 minut.

Crumble recipe for Tree Aid

Doufám, že Vám bude chutnat.

Krásné Vánoce všem (po celém světě).

http---signatures.mylivesignature.com-54493-339-94803C1AF41501707EC5E623A7C2F256