Víte, jak ještě může vypadat SLOW dekor v praxi? Představte si obchod, do kterého můžete jít nakupovat jen tak. Úplně zadarmo. Těžko uvěřitelné, že?

V poslední době se vyrojilo mnoho aktivit, které tuhle myšlenku podporují. Například antikvariáty, do kterých můžete přijít, vybrat si knížku, a zanechat v něm na oplátku jinou, kterou jste již dočetli. Nebo celá síť Nevyhazujto je založená na této myšlence.

I věci totiž mohou mít duši. Získávají ji časem a láskou, se kterou s nimi jejich majitelé nakládají. Nehledejte duši v řetězových obchodech. Věci, které takto pořídíte, jsou totiž obvykle jen velmi sezónní, moderní, a očekává se, že je brzy vyměníte za jiné.

Myšlenka směny věci za věc byla vlastně první podobou obchodu vůbec. Lidé se stýkali na tržištích, kde nabízeli své produkty výměnou za produkty jiných lidí. Tržiště bylo vlastně místo, kde se střetávaly dnešní obchody, kavárny a zábavní průmysl. A v některých koutech světa tento princip stále funguje.

Ale zpět k věci. Tehdy měly tyto produkty mnohem větší hodnotu. Bylo tomu tak právě proto, že lidé museli strávit mnoho času tím, aby vůbec vznikly, a další spoustu času tím, aby pro ně našli vhodného směnitele. Tehdy věci duši skutečně měly.

Je to krásná myšlenka, nemyslíte? A představte si, je i dneska na dosah ruky.

V Praze vzniká první Freeshop – obchod, do kterého můžete přijít nakupovat zadarmo. Tento skvělý nápad přivedla na svět recyklační dílna Zdrojovna a sociální centrum Klinika. Obchod umožní vyzkoušet si směnný obchod v praxi – můžete do něj přinést vlastní nepotřebné věci a naopak si z nabídky odnést něco, co zase využijete vy. Tento druh obchodů funguje již v Německu nebo v Rakousku a konečně se objeví i u nás.

Obchod vzniká na pražském Žižkově (Jeseniova 60) a otevřen by měl být koncem září.

 

Zdroj obrázků: Wikimedia Commons