Tenhle článek bude o mýdle jen zdánlivě. Teda ano, bude o mýdle, ale i o láskách, štěstí a o radostech obyčejného dne a o životě. Ale pro lepší pochopitelnost začnu u toho mýdla. For the record: Tohle není sponzorovaný článek.

Nedávno jsem v jedné skvělé knížce (od Ines de la Fressange „Se šarmem Pařížanky“, kterou mám sice už dlouho, ale v době, kdy jsem si ji koupila, jsem ji nedokázala tolik docenit jako dnes) našla zdánlivě nenápadnou radu:

„Mýdlo na ruce přelévejte. Vyhýbejte se těm příšerným plastovým lahvičkám s nápadným logem“.

Byla to rada v kapitole jak mít a udržovat si pěkný, chic byt. A jak už to tak s mou představivostí bývá, rozjela se naplno…

Jasně, protože velmi často naše načančané byty ve skutečnosti vypadají jako velké chodící product placement reklamy. Sprcháče, mýdla, tahací i balíčkové kapesníčky. Jsou přirozenou součástí interiéru našich bytů, na které uplat’nujeme něco podobného jako je bannerová slepota. Prostě to v celém konceptu ladění našich bytů zcela přehlížíme.

Ale něco vám povím: ONO TO TAM JE. Takže můžeme mít sebestylovější skandinávsky laděný, minimalistický, shabby shic nebo bůhvíjaký ještě byt. Efektivně přitom přehlížíme to, že na stylovém konferenčním stolku z masivu trůní pestrobarevná krabička na kapesníčky s velkým logem. Nevidíme to. Ale jiní lidé, kteří na váš byt zvyklí nejsou, to vidí.

Když už jsme u těch kapesníčků…

Sama se snažím kupovat si balíčky kapesníčků s pěkným přebalem, protože byť jsou třeba jednou tolik (o celou dvacku!) dražší, než ty bílé s nápisem CLEVER, rázem se z nich stane něco trošku víc než jen nástroj k vyprázdnění nosní přepážky. Když vyndám balíček kapesníčků v pěkném obalu, mám najednou pokaždé pocit takového malinkatého luxusu. A za tu dvacku navíc se takhle vysmrkám minimálně stokrát (protože deset balíčků po deseti, že…).

A s mýdlem je to to samé. Přitom není tak těžké pořídit si jednu pěknou nádobu na mýdlo (pokud používáte tekuté) nebo takový ten keramický tácek (pokud používáte kostky). Je to malá investice, díky které pokaždé, když mýdlo použijete, bude to nejen nástroj k umytí rukou, ale taky zážitek. Rázem totiž budete mít radost z toho, jak pěkně to vypadá, jak je mýdlo příjemné na dotek a JAK VONÍ (protože dokud bylo ve škaredém obalu, málokdy jsme to zaznamenali). Rázem se z toho stanou takové malé lázně.

Vím, že spoustu lidí může říct: Nojo, to si takhle Pražačka může říkat, ale my na takovéhle srandičky peníze nemáme. A já bych na to řekla: Jako vážně? Vážně vás ta dvacka navíc za balení kapesníčků (max. 20 haléřů cost per use), stovka za pěknou nádobu na mýdlo (při šetrném používání se cost per use rovná takřka nule) a 70 Kč za voňavé mýdlo namísto toho za dvanáct korun v Kauflandu (koruna per use?) roztrhne? Takže když se na to podíváme takhle, vážně na to ty peníze nemáme? Nestojí to za to, dělat si každodenní rituály o něco pěknější?

Když se pustíme do podobných drobných změn, najednou se každý malý rituál v našich domovech stane tak trošku luxusním zážitkem. Bude to prostě hygge.