Každý rok touto dobou je jedna konkrétní rostlinka svědkem mnoha láskyplných polibků. Pochopitelně mluvíme o Vánočním jmelí. Ale je toho mnohem víc, co tahle nenápadná rostlinka symbolizuje.

Jmelí symbolizuje lásku

Kromě toho má ale jmelí bohatou mytologickou tradici. Bývá obecně považováno za talisman a lidé si jej dříve nevěšeli na trámy pouze o Vánocích, ale v průběhu celého roku. Ve vikingských příbězích sehrává důležitou roli v příběhu Baldra, Frigg a Lokiho. A v křesťanské tradici, a zde už se dostáváme k našim Vánocům, z původního údajného samostatného stromu jmelí Josef postavil kolébku pro Ježíška. A ten samý strom třicet tři let poté Římané porazili a z jeho kmene ztloukli kříž, který Ježíš vláčel na Golgotu. A od té doby roste jmelí jen jako keřík parazitující na jiných stromech – jelikož s sebou nese vinu původního stromu.

A co se jmelím dělat dnes? Podle štědrovečerní zvyklosti by se měla snítka jmelí zavěsit nad štědrovečerní tabuli, pak totiž všem stolovníkům splní jejich přání – pokud jej zašeptá do ohně první svíčky na Vánočním stromku.

A jak je to s oněmi nejvíce známými polibky pod jmelím? Tento zvyk zase pochází ze středověké Anglické tradice, podle které může každý muž políbit kteroukouli ženu, kterou zastihne pod jmelím. A abychom tradici trochu oprášili – nechť to platí obousměrně 🙂

Polibek pod jmelím

A tuto tradici mimochodem údajně přejali i majitelé nevěstinců, kteří snítku jmelí od té doby začali zavěšovat vedle červené lucerničky.

Jmelí je takový roztomilý parazit žijící na stromech. Každý rok povyroste o jeden článek – jmelí, které si tedy věšíte o Vánocích na lustr či nad okno rostlo obvykle třeba pět až šest let. A jak se to stane, že na stromě začne růst jmelí? No, ptáčci sezobnou bílou kuličku a vyprdnou ji někde na kůru stromu. Semínko se na kůře zachytí a zapustí – a za rok už je na tom místě první výhonek. Pokud si chcete na svém stromě vypěstovat jmelí, nemusíte nutně zobat bílé kuličky, i když podle všeho zdravotně závadné nejsou. Ani nemusíte složitě instalovat svůj provizorní záchod v korunách stromů 🙂 Stačí kuličku rozmáčknout o kůru a s trochou štěstí se uchytí 🙂

tree-662286_1280

Tak, co na to říkáte? Více vánočních tradic najdete zde.

Mějte kouzelné svátky,

http---signatures.mylivesignature.com-54493-339-94803C1AF41501707EC5E623A7C2F256