už se to blíží a abych pravdu řekla, nemám zatím ani kulový. letos jsou to první vánoce, který nechávám takhle nezodpovědně na poslední chvíli. ale už jsem si udělala alespoň rešerši! takže pokud jsou mezi vámi další lajdáci jako jsem já, tady vám posílám inspiraci na dárky, který jsou nejen krásný, ale kterými taky příspějete na dobrou věc. Ať už mluvíme o ekologii, vzájemné lidské pomoci nebo podpoře malých místních umělců.

něco na sebe


1. onelife clothing

oblečení je ručně šité a sakumprásk celé z čech, takže podpoříte domácí trh, místní tvůrce a ještě máte jistotu, že lidi, co to šijou, dostali zaplaceno. můj favorit jsou tyhle košilové signature dress.

https://www.instagram.com/onelife_clothing/

2. passenger clothing

tohle sice není česká značka, oblečení se šije, ale o to silnější má příběh. je to značka pro dobrodruhy, nomády, lidi s kočovnou duší. navíc za každou objednávku zasaděj strom a čistěj oceány v rámci svého programu waves & trees. maj krásný trička, mikiny a deky! ale moji největší favoriti jsou jejich nádherný lahve na vodu a pak tyhle knížky.

https://www.instagram.com/passengerclothing/

3. [fer:wer]

nevím, jak to máte vy, ale já když si kupuju boty, tak chci, abych si nemusela kupovat další příští sezónu. prostě zejména u bot mi záleží na tom, aby něco vydržely. od fer:wer jsem si kupovala před dvěma lety jejich inkkas camping boots, jsou úžasný a dělali mi společnost na mým kanadským dobrodružství. navíc jejich boty jsou ekologické, udržitelné a prostě dávaj smysl. jo a taky za každou objednávku zasazují stromy.

https://www.instagram.com/ferwer.cz/

4. thao

tuhle česko-nepálskou značku určitě znáte. je to úspěšný podnikatelský projekt myshy. nevím, jak to dělá, ale i ceny prakticky srovnatelný se zbožím v normálních řetězcích. oblečení je ručně šité a ručně barvené nepálci za férový peníze, jejich dílna běží na solární pohon. navíc z výtěžku tohoto projektu vznikaj v nepálu i školy. prostě tenhle projekt je od začátku do konce úžasnej, můj oblíbenej kousek jsou tyhle netopýří mikiny.

5. muž bez košile

super tip pro vaše tatínky a drahé polovičky. na dovysvětlení připojuji text přímo z webu: “cítil jsem se podvedený, když jsem dal na krámě tisícovku a odnesl si košili, která mi stejně nesedí. tak jsem je začal šít sám. jednoduše, elegantně, na míru, bez zbytečných stehů. a hlavně za stejnou cenu.”

https://www.instagram.com/muzbezkosile/

6. biošatník

tahle značka je všechno. bio, eko, fairtrade, oblečení se dokonce vyrábí v chráněné dílně, takže pomůžete se zaměstnáváním lidí s postižením. navíc jejich látky jsou vhodné i pro atopiky. mně se moc líbí tyhle šaty a jejich pánské noční košile.

https://www.instagram.com/biosatnik.cz/

7. nilastore 

vymazlený koncept store s etickou módou, ale i kosmetikou a stylovými bytovými doplňky. mrkněte do e-shopu, protože je to skoro jako procházet se v galerii. 🙂

https://www.instagram.com/nilastore_official/

doplňky

8. cvrk

pokud chcete podpořit místní umělce, sledujte cvrk. je to obchod prodávající oblečení a doplňky od malých regionálních tvůrců a umělců a můžete tam najít doslova poklady. takový design market v kamenné podobě. 🙂

https://www.instagram.com/cvrk_design/

 

9. 4ocean

maličkost, kterou můžete obdarovat kamarády nebo kolegy v práci, která má ale obrovskou hodnotu. 4ocean prodává náramky, prostřednictvím kterých můžete pomoci s úklidem půl kila odpadu oceánech. korálky jsou dělané z posbíraných sklenených lahví a šňůrka z plastů, které plavají v oceánu.

https://www.instagram.com/4ocean/

 

10. bewooden

bewooden vyrábí nádherné dřevěné doplňky, počínaje motýlky pro pány až po úžasné naušnice a řetízky pro dámy. kromě toho dělají také ekologickou osvětu a zachraňují ohrožená zvířátka. tohle je značka pro všechny lesumily a lesní víly.

https://www.instagram.com/bewoodencz

 

přírodní kosmetika

 

11. havlíkova přírodní apotéka

moje srdeční záležitost, moc se mi líbí jejich příběh o tom, že se vlastně jedná o staré recepty lékárníka havlíka někdy ze začátku dvacátého století, přičemž jeho recepty údajně sahají až do 17. století. navíc to všechno krásně voní a je to 100% přírodní. a v krásných obalech.

https://www.instagram.com/havlikova_prirodni_apoteka/


12. Indivo

další krásná česká značka ručně dělané přírodní kosmetiky

https://www.instagram.com/indivo/


13. biobalíček

e-shop s přírodní kosmetikou, vyzdvihla bych hlavně jejich sójové svíčky a úžasnou značku yope.

https://www.instagram.com/biobalicek.cz/

 

doplňky do bytu14. wowo design

nádherné ručně malované dřevěné nádobí a šperky

https://www.instagram.com/wowodesigncz/15. Yoga Day

jógou inspirované doplňky vyráběné ohleduplně k životnímu prostředí, často se jedná o zrecyklované staré věci, kterým značka vdechla nový život.

https://www.instagram.com/yogaday.cz/


pro děti16. by maya

krásná značka jedné maminky, se kterou jsem sama měla tu radost spolupracovat. maya šij hračky pro děti, takové ty opravdové, bez plastových částic a se spoustou lásky. nedávno měla pár projektů s tamarou klusovou, tak na ní mrkněte. 🙂

https://www.instagram.com/heartmade_bymaya/

 

pro knihomoly a kytkomily


17. book therapy

moje nejoblíbenější knihkupectví s pečlivě vybíranými knížkami z celého světa. probírat se jimi je doslova zážitek, tak zatím aspoň mrkněte na instagram. 🙂

https://www.instagram.com/booktherapycz/


18. zahrada na niti

moje oblíbené květinářství, které určitě všichni dobře znáte. závěsné květinky, kokedamy, aerária a spoustu úžasných doplňků.

https://www.instagram.com/zahradananiti

 

dárky, na který si nešáhneš

 

  1. skutečný dárek

na závěr bych ráda vyzdvihla projekt člověka v tísni, v rámci kterého můžete koupit třeba kozu nebo krávu do afriky, doučování dětí z rozvojových zemí nebo zdravotní péči.