Na nějakou dobu jsem se zdržela, ale doháním se s opožděným článkem.

Naposledy jsem psala o tom, jak jsem se popasovala se svými předsevzetími před mými 26. narozeninami. No, tak dneska bych ráda navázala a formulovala svoje výzvy pro nadcházející rok. To, čeho chci dosáhnout než mi odbude 27. A jelikož jsem teď v období, kdy se snažím všelikým způsobem vytvářet ve svém životě řád, tak tomu odpovídají i moje cíle.

27pred27

Brian Tracy ve svém dílku Snězte tu žábu (*mimochodem doporučuji všem, kteří tak nějak mají pocit, že tápou, neví, jak dosáhnout svých cílů a mají pocit, že jim život uniká mezi prsty) řekl, že bychom si měli stanovit své hlavní cíle v 6 klíčových oblastech svého života. Těmi oblastmi jsou:

  • Zdraví
  • Vztahy
  • Kariéra
  • Osobní rozvoj
  • Finance
  • Společenský život

A tímhle rozdělením jsem se inspirovala. Byla to skvělá příležitost čapnou papíry, barevné fixy a chvíli rozjímat nad svými dalšími přáními. (Off topic: a to všechno ještě v pyžamu!)

27pred27_2

27pred27_3

Takhle – to, o čem dnes budu psát, rozhodně nejsou moje hlavní životní cíle, jichž chci v jednotlivých oblastech v průběhu svého života dosáhnout. To vůbec ne. Jsou to ale malé dílčí mety, kterých bych na cestě za svými velkými cíly chtěla dosáhnout v následujícím roce. A je jich přesně 27 🙂

27pred27_1

Zdraví

  1. Naučit se ovládat zdravý jídelníček

Jasně, že se snažím vařit zdravě pořád. Ale nějak mi to nejde. Přitom ty jednotlivý úkoly jsou vážně dost jednoduchý – naučit se používat špaldovou mouku místo té bílé. Méně sladit. Jíst více ovoce. Jíst 5x denně menší porce a nepřecpávat se navečer. I když tohle všechno vím, tak nějak mi to nejde zakomponovat do mého každodenního plánu. Jedna věc je totiž myslet si, že…

2. Pravidelně sportovat

… A to jsem si myslela, že se svojí loňskou metou uběhnout půlmaraton zvládnu. Jó, prdlajs! Sice jsem ho uběhla, ale v okamžiku, kdy jsem přestala MUSET každý den trénovat, jsem prostě trénovat přestala. Před létem jsem se jakž takž ještě držela. Ale dneska? Už si ani nevybavím, kdy jsem byla běhat naposledy. Takže s tímhle musím začít něco dělat.

3. Pravidelně relaxovat

A to je druhá strana mince. Chci si každý den najít alespoň půl hodinku, kdy nebudu muset nic dělat a efektivně ji proflákám (*to znamená ne bezmyšlenkovitým scrollováním na Facebooku, ale něčím, čím budu uvědoměle odpočívat). Možná bych mohla najít nějaký způsob aktivní meditace, který mě nebude vytáčet do běla. Nebo se naučím napouštět si vanu v té správné teplotě, abych se po pěti minutách nemusela hystericky vyhrabávat z vody a jít to dusno rozdejchávat do vyvětrané místnosti. Anebo se naučím správně chodit do sauny (tak, abych v okamžiku, kdy jsem v sauně neupínala všechny myšlenky na to, jak se těším do odpočívárny a v odpočívárně nemyslela jen na to, že už bych se ráda trochu zahřála v sauně). Musím někde najít ten správný poměr. A to je možná ten můj hlavní problém!

4. Získat kontrolu nad preventivními prohlídkami

Ryze pragmatický problém. Vždycky tak nějak tuším, kdy se asi blíží moje další preventivní prohlídka, ale nikdy to nevím najisto. Naprosto spolehlivě totiž všechny ty papírky, lístečky a lékařský zprávy těsně po návštěvě lékaře ztrácím. A na to hodit si to do Google kalendáře je zkrátka vždycky dost času (nebo se to zrovna nehodí, protože jsem v metru). Takže všechny sestřičky všech mých doktorů mě už všechny znají, protože jsem ta nechvalně známá Martina, co věčně volá a zjišťuje, kdyže to má přijít. Jo, tak to taky musím změnit.

27pred27_vztahy

Vztahy

5. Naučit se lépe naslouchat a méně se projevovat

Jsem hrozně emočně založenej člověk. To znamená, že jsem dost náladová, melodramatická, nestabilní a spontánní. Když mě někdo naštve, okamžitě mu vpálím stejnou, spíš horší mincí. Když mě někdo rozesmutní, jen stěží dokážu (a spíš nedokážu) udržet slzy. Když mám radost, tancuju, směju se a zpívám (i když to neumím). Když chci vyjádřit lásku, tak hrozí, že toho druhého umačkám a ukamenuju polibky. Zkrátka to se mnou není jednoduché a když se dostanu na vlnu nějaké emoce, vezu se po ní jako po tsunami katastrofa nekatastrofa. Nechci úplně říct, že se chci naučit ovládat svoje emoce – protože si myslím, že člověk, který vleče své emoce v otěžích rozumu, je ochuzenej o tu krásu svojí emoci prožít. Ale myslím, že mám velký prostor pro to zlepšovat se. Třeba právě tím, že budu lépe naslouchat (“Opravdu se mě někdo snažil naštvat nebo rozesmutnit? Nebo si to jenom myslím? Nedá se to vyložit jinak?) a méně se projevovat. Protože tím, že někomu vrátím jeho útok sobě nepomůžu (alespoň z dlouhodobého hlediska ne) a vlastně to znamená jen to, že jsem prohrála.

6. Mít ráda sama sebe

To je můj věčný boj. Nejsem dost hezká, protože mám neukočírovatelný vlasy a oplácaný stehna. Nejsem dost chytrá, protože mám špatnou paměť na čísla a neumím verbálně argumentovat. Nejsem dost úspěšná protože jiný lidi v mým věku už vedou vlastní firmy a vydělávaj tolik, co já za půl roku. Nejsem dost kreativní, protože nedokážu psát zdaleka tak často, jako jiní a malovat umím jen to, co namaloval už někdo přede mnou. A takhle bych mohla pokračovat dál a dál. A přitom když se snažím sama sobě oponovat, tak dokážu najít i opačné argumenty. Jsem hezká, protože mám hezkej obličej a lidi mi říkají, že se pěkně směju. Jsem chytrá, protože jsem dokázala odstátnicovat na dvou vysokých školách s jedničkama. Jsem úspěšná, protože dělám práci, která mě opravdu baví. A jsem kreativní – protože kdybych nebyla, tak nedělám v kreativním odvětví.

Jenom o tom umět začít takhle přemýšlet….

7. Vyrazit k 10. výročí do Holandska

Příští rok nás čeká s Honzou veliké výročí. A tak bych se chtěla sebrat a vyrazit s ním do holandských Benátek 🙂 – a na dýl než jen na prodloužený víkend. Prostě si vzít týden, kdy nebudeme pracovat a jenom se budem radovat. Tenhle bod je méně abstraktní než těc pár předchozích, ale je pro mě důležitý. Tak tak 🙂

8. Začít plánovat naše vlastní bydlení

Pořád se bavíme o tom, jak chceme už co nejdřív začít řešit naše budoucí bydlení. Platit nájem určitě věčně nechceme a zadlužit se na celý život u banky taky není ideální. Naše první představa byl domek z kontejnerů, ale to nám teď nedávno jeden známý rozmluvil. Takže teď nejvíc myslíme na hausbot, ale to se všechno ještě může stokrát proměnit. A proto je důležité začít plánovat!

27pred27_kariera

Kariéra

9. Posouvat se co nejdál v online marketingu

Konečně jsem našla práci, která mě opravdu baví a dál mě rozvíjí. Začalo to skvělou spoluprácí s Lusi, se kterou děláme opravdu krásné weby! A pokračuje to mojí prací v agentuře, kde dělám kopíka s přesahem do socialu a věřím, že se to bude větvit i dál. Je to zábava! V téhle práci je spoustu nových a neustále se měnících dovedností, takže člověk musí být stále na pozoru, co se teď nosí 🙂 a kromě toho je v tom hodně psychologie. A to mě baví 🙂

10. Zvládnout (alespoň částečně) pracovat z domova

To je věc, se kterou věčně bojuju.  Moc ráda pracuju z domova – hlavně asi proto, že díky tomu mám pocit, že jsem do jisté míry profesionálně nezávislá, což je pro mě důležité. Na druhou stranu NEpracovat z domova je od té doby, co pracuji v Impact Hubu méně nesnesitelné. Každopádně bych si chtěla nějaký poměr práce z kanceláře/z domova stále zachovávat. Jsem sama zvědavá, jaké to bude za rok.

11. Vygenerovat si nějakou formu pasivního příjmu

Hmm.. To by byla idylka, panečku. Vědět, že když jeden měsíc nic nenapracuju, stejně alespoň nějaký základní příjem mít budu. No, rozhodně si nedělám iluze, že by se mi povedlo tohohle přesně v příštím roce dosáhnout, ale bylo by skvělé, kdybych našla model, jak dosáhnout alespoň nějakého příjmu nezávisle na odvedené práci. Takže to bude moje agenda teďka.

12. Být na sebe pyšná

To vlastně souvisí se vším ostatním. Chci dělat takovou práci, abych mohla být pyšná, že ji dělám, že ji dělám dobře a že ji dělám tam, kde se zrovna nacházím (ať už časoprostorově nebo statusově).

13. Dělat to, co mám ráda

A to je taková nedílná tečka za tím vším. práci, kterou dělám, musím dělat s láskou. A to nemyslím jen jako kec, který omílají personální agentury. Opravdu chci dělat takovou práci, která mi bude dělat radost. Protože vím, že to možné je.

27pred27_rozvoj

Osobní rozvoj

14. Pravidelně se vzdělávat

Je tolik věcí, který bych se chtěla naučit! Nevyčerpatelné zásoby tipů a trendů v online marketingu, chci umět alespoň základy programování a grafiky, což s mojí prací souvisí, chci se zlepšovat v efektivitě a organizaci a spoustu dalších a dalších věcí. Jen si na to vyhradit čas a hledat příležitosti 🙂

15. Ovládnout time-management

To souvisí s výše uvedeným. Jak to ti lidé dělají, že zvládají být super-výkonní v práci a přitom mají spoustu zbývajícího času sami na sebe a na svou rodinu? Nějaký klíč v tom být musí. Takže to je jedna z věcí, kterým se chci v příštím roce věnovat. A pokud to zvládnu, bude to velká investice do budoucnosti!

16. Vyhradit si čas sama pro sebe

Další související bod. Mít čas sama na sebe. Čas na to se učit, dělat chyby a blbiny, trávit ho s přáteli ale i úplně sama. Taky čas na to nedělat vůbec nic. Toho věčně hrozně moc chybí. A přitom je tak důležitý!

17. Hledat si každodenní radosti

Každý den děláme spoustu věcí, který bysme nejraději nedělali. Ale vtip je v tom si v každé takové věci najít něco, čím si ji zpříjemníme. To, jestli bude člověk šťastný totiž z naprosté většiny závisí pouze na něm – musí si umět maličkatý radosti vyhledávat. Tak třeba já, když píšu tenhle článek (a už je docela dlouhej a nejradši bych, abych ho nemusela ťukat do klávesnice ale jenom ho formulovat myšlenkama tak, aby se na obrazovce napsal sám), si celou činnost zpříjemňuji zeleným jasmínovým čajem a sušenkama 🙂 (a jéje! A jsme zpátky u bodu 1!)

18. Mít čas na vlastní psaní

Ono je to docela těžký. Když člověk píše v práci. Ve volným čase píše blog. A ještě bych fakt hrozně rád psal ten příběh, který se mu motá v hlavě už něco přes rok. A problém není v nedostatku motivace (což je kupodivu když vlastně celý den nedělám skoro nic, než píšu), ale v tom čase!

19. Ovládnout techniky Minimalismu

Začínám se v tom zlepšovat. Nemilosrdně zahazuji věci, které se nám doma za ty tři roky nashromáždily. A divili byste se, ale když se zbavíte blbinek, pak váš prostor začne doopravdy dýchat! Takže jen co pročistím vybavení našeho bytu, vrhnu se pořádně do šatníku. A ideální stav je, kdybych se dostala k oněm legendárním 10 kouskům šatníku.

20. Vyrazit na pouť do Santiaga

To vlastně souvisí se dvěma mými cíly z loňského roku, které se mi úplně nepodařily naplnit. Ujít alespoň 200 km a vyrazit sama do zahraničí. Tak bych byla moc ráda, kdyby se mi to spojilo v nadcházejícím roce. Protože stále se to točí kolem mě, slýchám o tom, vidím knížky na to téma, lidé kolem mě cestu absolvují… a já jsem ve víru téhle synchronicity a stále nic. Takže se v příštím roce chci nechat strhnout 🙂

27pred27_finance

Finance

21. Naučit se šetřit

Můj velký a nestálý problém. Stále se totiž přesvědčuji o tom, že je jedno, kolik člověk vydělává, ale to, jestli bude nebo nebude bohatý závisí pouze na jeho návycích. Teď to, co řeknu, bude znít strašně snobsky a děsivě: Za ty tři roky, co jsem v Praze, jsem svůj příjem ztrojnásobila! A stejně nejsem schopná našetřit. Samozřejmě, že se zvyšujícím se příjmem se člověku zvyšují daně, zálohy na pojistné a tak podobně. Ale taky se mu zvyšují standardy. Člověk přestane kupovat levnou kosmetiku a radši začne investovat do té přírodní a cruelty-free. Přestane si k obědu dávat rohlík se sýrem, ale tu a tam si zajde na meníčko do restaurace. Koupí si kožené zimní boty. Udělá si radost kouzelným designovým diářem. No prostě se to celé postupně proměňuje ale takhle to už dál nejde. Takže počínaje mými 26. narozeninami je s tímhle utrum a začnus e intezivně soustředit na to naučit se šetřit.

22. Vytvořit si finanční polštář a šetřící obálky

A na předchozí bod navazuje druhý. 1) Vytvořím si finanční polštář, který by mi měl pokrýt výdaje na půl roku dopředu pro případ, že bych ztratila příjem. 2) Začnu obhospodařovat svoje obálky na spořícím účtu, aby tak zoufale nezely prázdnotou.

23. Ustabilnit si Cash-flow

V tom jsem úplně zoufalá. Na začátku měsíce je to samá kávička, vínečko a další blbinky a na konci odpočítávám pomalu hodiny do další vejplaty. Takže takhle už teda rozhodně ne, musím se začít chovat jako velká holka 🙂

27pred27_spolecnost

Společenský život

24. Alespoň 1x týdně chodit “mezi lidi”

… A chodit do práce se nepočítá 🙂 Ne, vážně. Nějak jsem úplně zapomněla, jak se tohle dělá. Ráno do práce, večer z práce. A o víkendu dohonit práci v domácnosti, udělat si dobrou večeři a jít brzy spát. Není sice pravda, že nechodím nikam. Ale rozhodně to nedělám každý týden – a po tom se mi dost stýská. Tahle verze dospěláckýho života se mi teda dost nelíbí, takže musím nutně sehnat svojí Charlottu, Mirandu a Samanthu a začít zase trošku divočit 🙂

25. Pořádat pravidelné akce u nás doma

To se mi hrozně líbí ve filmech. To, že si lidi jednou za měsíc pozvou domů pár přátel, dají si dobrou večeři, vypijí pár lahví vína a vypadá to všechno tak hezky a elegantně. Ve skutečnosti ale chlapi kolem mě tomuhle vůbec neholdují. K našim rodičům návštěvy nikdy moc nechodili a můj Honza má taky radši když doma nikdo není. No ale! jednou za čas to musí holt vydržet.

26. Poznávat lidi z jiných krajů a kultur

To se mi líbí na cestování – že člověk pozná jiné standardy, než na jaké je sám zvyklý. Kdyby lidi víc cestovali a víc se bavili s lidma z jiných krajů, bylo by na světě míň nenávisti. A hlavně dneska je to hrozně důležité. A když už teda necestuju tak často, jak bych chtěla, chtěla bych si alespoň zvát cestování k sobě domů. Takže obnovím svůj Couchsurfing účet na dobu, kdy jsem doma a v příštím roce budu VÍC vyjíždět do světa.

27. Uvést do chodu The Nook

A to vlastně pěkně navazuje na předchozí bod. Už brzy bude u nás doma místečko pro cestovatele z celého světa, které chceme pronajímat přes Airbnb. O všem budeme informovat na Facebooku The Nook. Těšte se 🙂

Takže tolik k mým předsevzetím pro další rok. A jak jsem vlastně oslavila svoje narozeniny? No, dost pracovně. 1. listopad byl den jako každý jiný až na jeden nečekaný dárek, který se počítal! Iva z GetFound mne pozvala na blogerské setkání spojené s ochutnávkami výborných vín ze zásob e-shopu Alkohol.cz. Takže jsem pak příjemný večer strávila ve společnosti holek z MamaLive, Veru Harnol, Freecoolina, Lola-J a jednoho příjemného společníka z odrůdy Sauvignon. A svůj den jsem si nakonec přece jenom užila 🙂

05-2