Když moje malá sestřička na začátku roku odjížděla do Španělska, chtěla jsem jí udělat něco (trošku trhlýho) s sebou, s čím se bude moct ňuchňat, když se jí bude po nás stýskat (haha! To jsem ještě netušila, že tam celé ty měsíce pekelně propaří. Nebo možná tušila :-)) Každopádně jelikož na plyšáky jsme už velké, chtělo to celý problém nějak obejít. A zadařilo se, přišla jsem s (trošku trhlým) projektíkem, ke kterému bylo zapotřebí starých ponožek, maminčiny háčkovací schopnosti a ponožková panenka byla na světě!

Návod na to, jak si vyrobit vlastní ponožkovou panenku

Myslím, že to zvládne opravdu každý – i takový začátečník s jehlou a nití, jako jsem já. V následujícím postupu budu pracovat s “mojí” panenkou, nicméně stejným způsobem si můžete udělat třeba medvídka nebo jakékoli jiné zvířátko – panence pak akorát přidáte uši, nosánek a upravíte si ji k obrazu svému 🙂

Co budete potřebovat?

  • 2 ponožky
  • nůžky
  • jehlu a nit
  • vatu, bylinky nebo látkové odstřižky na vyplnění panenky
  • knoflíčky na obličej a dozdobení
  • vlnu a háček na obleček

A jak na to?

Jak udělat hlavičku a nožičky panence

Nejprve si vezměte obě ponožky. Všimněte si žmolků na těch mých, respektive Terezčiných – použila jsem její fusky, které má s šatníku už hoooodně dlouho :)) U jedné si u její špičky tužkou naznačte oblouk – tak velký, jako má být hlavička vaší panenky. Myslete na to, že jakmile hlavičku naplníte a zašijete, zmenší se, takže je s tím třeba počítat dopředu. Podle nakreslené linky pak hlavičku ustříhněte. Vrchní část hlavičky by měla zůstat zašitá.

Totéž udělejte s druhou ponožkou, nicméně ta bude sloužit jako zbytek těla, přičemž špička ponožky budou panenčiny nožky. V půli špičky ponožky tedy udělejte svislou čáru,  kterou posléze rozstříhněte.

Tělíčko i hlavičku panenky poskládejte dohromady

Teď už si můžete obě ponožky přiložit k sobě – takto by měla vaše panenka vypadat. Nastřihnutou linii u nohou obšijte a totéž udělejte s vrchní částí tělíčka, čímž vytvoříte ruce.

Jpeg

Stejně jako tělíčko upravíme i hlavičku. Budeme-li chtít na hlavičku našívat obličej, je to zapotřebí udělat v této fázi. Můžete panence přišít knoflíčky nebo ji obličej vyšít. Jendodušší varianta je obličejík namalovat – a to můžete udělat v kterékoli fázi 🙂 Jakmile máte obličejík hotový, naplňte hlavičku vatou (či čímkoli jiným, já jsem do vaty přimíchala ještě sušenou levanduli) a naplněný obličej zašijte.

Obšité tělo panenky naplňte vatou a zašijte.

Stejným způsobem naplňte i tělíčko panence a otvor zašijte. A posledním krokem je pevně přišít hlavičku k tělíčku.

Jpeg

Tak a tady je tělíčko! Já jsem na něj ještě přišila filcové srdíčko. Panenku si můžete či nemusíte ještě obléknout. Naše maminka panence například uháčkovala kabátek a klobouček 🙂

 

Jpeg

Zkoušeli jste někdy podobné panenky? Jsou to dvě mouchy jednou ranou – najdete nové využití pro staré ponožky, které byste možná jinak vyhodili a ušijete si krásnou novou hračku! Já musím říct, že i když vypadaj tak trošku děsivě, ale přesto roztomile, líbí se mi asi víc, než ty kupované. Navíc jsou měkké a když přimícháte i bylinky, voní – takže dokonalé na spaní 🙂

Mějte se krásně!