Určitě jste už kolem sebe zaznamenali tohle podivné slovo. Hygge. Vlastně jsem až do nedávna taky netušila, co znamená. A přitom je to něco, co se sama od sebe snažím dělat tak nějak pořád. Kdykoli si utrhnu pár chvil na slastné nicnedělání. Aniž bych věděla, že pro to máme nějaké označení.

hygge

Představte si ty chvíle, kdy je vám fakt dobře, že byste nejradši zpomalili čas a užívali si to slastné nicnedělání. Není vám dobře, protože to dost dobře nenaplňuje hloubku toho pocitu. Není to, že vám je skvěle (protože skvěle vám je, když jste zrovna plni adrenalinu ze sportu nebo z nějaké divočiny s přáteli). Je vám prostě hygge 🙂

Slovo hygge pochází z dánštiny a popisuje příjemný stav, který si vědomě užíváme ve svém každodenním životě. Je to něco jako záměrné vytváření si příjemné, hřejivé a útulné atmosféry a užívání si maličkých ale obyčejných radostí. Jako třeba horké kakao u knížky. Nebo stulit se u krbu, když venku mrzne až praští.

nature-1245753_1280

A pokud jste třeba (jako zrovna teď já) v jednom kole, doporučuju si vyhradit víkendový čas přesně na to.

Utlumte světla. Alespoň u mě nejlépe platí, že nejvíc “comfy” se cítím v takovém tom příjemném, měkkém světle. Nejlépe od krbu. Nebo třeba od svíček. Anebo od tlumené žluté žárovky.

Oblečte se pohodlně. Velkej svetr, tlusté teploučké ponožky a teplá deka. To u mě jednoznačně vede.

Dejte si něco teplého do bříška. Kakao. Nebo Chai Latté. Nebo horký džus se skořicí. A k tomu koláčky! Nevím, nedovedu si představit nic lepšího, než si zalézt a užívat si horký nápoj s pěkného bucláčku, zabalená v dece.

food-1245955_1280

Buďdte offline. Jo, to je taky důležitý. Takže vypněte ty televize, instagramy a zkuste si doopravdy užívat. Uvidíte, že se tomu pocitu žádnej obrázek ve skutečnosti nevyrovná. Místo toho si vemte knížku a ponořte se na chvíli do offline reality. Nebo prostě jen relaxujte. Poslouchejte tlumenou hudbu. Povídejte si se svými blízkými. Meditujte. Prostě si jen užívejte ty okamžiky.

hygge_knížka

Mějte útulno. To jsou vlastně všechny ty deky, polštářky, chlupaté koberečky, zapálené svíčky, vůně perníku a kakaa….Zkrátka udělejte ze svého domova ten nejútulnější prostor, v jakém jste kdy byli. To, co si vy sami představujete pod pojmem “útulnost”, je přesně to, jak by váš domov měl vypadat, pokud v něm chcete doopravdy odpočívat.

A jak to máte vy? Co na vás zaručeně funguje, že si pak připadáte jako v pohádce? 🙂