Víte, jak jsem říkala, že klíčem ke šťastnému prožití Vánoc je uchopit tradici a obléknout ji do vlastního kabátku? Tak dneska bych Vám chtěla povyprávět o té naší.

naše Vánoce naruby

Tak předně,

Vánoce jsme oslavili v období Slunovratu.

S Honzou jezdíme na Štedrý den k rodičům, asi to tak budeme praktikovat až do té doby, než budeme mít vlastní rodinu, to tak vypadá. A zatímco Štedrý den je v našem případě příjemná, nicméně v některých ohledech lehce bigotní aplikace rodinných tradic, spolu jsme se rozhodli strávit opravdu v pravém slova smyslu klidné Vánoce.

Žádný kapr

Takže žádný kapr

Protože je to brutální. Pár dní zpátky jsem zajížděla do Bauhausu dokoupit ještě nějaký materiál k našemu DIY vánočnímu projektu, o kterém se po novém roce rozepíšu. Na parkovišti se tam plácal, chudák, kapr. Samozřejmě ho nový majitel za nějakou dobu zvedl a hodil do pytle, nicméně… Víte co. S touhle tradicí mi vlezte na záda. Kdybychom měli Vánoce jako svátky klidu a míru, neprobíhala by v ulicích veřejná jatka. Je mi jasné, že dostanu opět nějakou líbivou “ekoteroristickou” nálepku, ale upřímně – kdyby nebyly ryby němé, myslíte si, že by se s takovou radostí zabíjeli na ulici? Je důvod proč jsou jatka (podobně jako dříve katovny) stranou měst a obehnaná zdí.

Náš Vánoční symbol totiž před Vánoci nasedá na vlastní Polární express, ze kterého se ale bohužel nevrací. Aby byli kapři vyloveni, vypouští se jim několik dní voda z nádrže, ryby se pak koncentrují na jenom místě, odkud je rybáři vylovují. Po vylovení dostanou rybky lunapark – nasedají na horskou dráhu s otvory, kterými propadají malé rybky – dochází tak k třídění. No a pak mají kapři whirlpool – ony slavné lavory, které vídáme na ulicích, kde jsou ryby v obrovské koncentraci s minimem prostoru a kyslíku. A bohužel ani těm, které se jejich noví majitelé rozhodnou vrátit zpátky do vody, už není pomoci, protože kapři jsou zranění a oslabení a v takovém stavu stejně krátce po vypuštění na svobodu umírají. Více o celé problematice najdete v kampani Vánoce bez násilí.

Nedělám si iluze přesvědčit masozřarvce nejíst maso, ale jsou jiné způsoby. Chcete kapra? Dojděte si k místnímu rybáři, který Vám čerstvou rybu uloví a hned i zabije. Je to rozhodně mnohem ohleduplnější verze.

Luštěninová polévka

K obědu jsme si dali luštěninovou polévku

A pro ostatní, kterým Vánoce bez masa nevadí, můžete se inspirovat jednoduchým fejk celerovým kaprem. Plátky celeru obalíme v trojobale (v hrašce pro veganskou verzi) a smažíme. Na talíři pokapeme citronem – a to je ňamka!

Letos jsme neměli Vánoční stromek

A nemáme ani Vánoční stromek

Protože mi jich je líto. Mladé jehličnánky nečeká moc dlouhý život a sice na Vánoce dělají mnoha rodinám a dětem především ohromnou radost, povánoční ulice vypadají jako pohřebiště. Vždycky, když jsem se po Vánocích procházela večerními ulicemi a u popelnic se v různých koncentracích povalovaly opadané stromky se zbytky Vánočních třásní, svírala mne úzkost. Jak může něco, co v nás vyvolává tolik emocí jako Vánoční stromek, po Vánocích všechny ty emoce ztratit? Samozřejmě, že neztratí a většina lidí se se stromkem těžko loučí ( u našich se třeba vyhazuje až dlouho po Třech Králích), co ale doma s mrtvým stromem, který nám akorát po bytě roznáší jehličí? Nedá se nic dělat, ale vyhodit se musí.

Proto jsem si loni koupila živý stromek a chtěla jsem ho po Vánocích vysadit na zahradě. Byl malý, rozkošný, pojmenovala jsem ho Alfons a ověsila slaměnými ozdobami. Dokonce jsem si ho na Štědrý den odvezla s sebou k rodičům – v tomhle jsem trošku šáhlá, ale nechtěla jsem, aby byl Vánoční stromek na Vánoce sám. Jenomže uschnul – nesnesl ty teplotní rozdíly, jak byl nejdříve pár dní venku na mraze, než jsem si ho přinesla domů, a pak několik dní doma v pokojových teplotách.

Vánoční stromek por zvířátka

Vánoční stromek pro zvířátka

Takže víte, co jsme udělali letos? Adoptovali jsme si stromek. Našli jsme si živý strom, který se stal naším Vánočním, a o našem Štědrém dni jsme ho ověsili dobrůtkami pro zvířátka.

Vánoční stromek pro zvířátka

Jpeg

A kromě stromečku jsme nakrmili taky divoké kachny (žijící ve společenství s jednou domácí husou)

Variace cukroví

Mnoho lidí se zbytečně stresuje tím, že musí napéct x druhů cukroví. Já musím říci, že mě to i docela baví, ale letos jsem to doopravdy nestíhala. A nestresovala jsem se tím. Na slavnostní mísu jsem naaranžovala opilé kuličky, lehce připečené ovesné sušenky, které jsem raději ani nefotila :), liči a kupované sladkosti – a bylo to více než dostačující. A předvánoční stresová hladina – nula k nule.

Opilé kuličky

A co se týče naší Vánoční večeře – kromě celerového kapra máme sváteční bramborovou kaši a nezlobíme se na sebe, když vstaneme od stolu 🙂

Mějte šťastné Vánoce,

http---signatures.mylivesignature.com-54493-339-94803C1AF41501707EC5E623A7C2F256