Naposledy jsem o minimalistickém šatníku a capsule wardrobe psala někdy v létě. Od tý doby už uplynulo hodně vody, popadalo hodně listí, a kleslo hodně stupňů. Takže trošku pozdě (ale přece!) bych chtěla ukázat svojí kapsuli, kterou jsem si sestavila na tuhle chladnější sezónu.

Pokud vůbec nevíte, o čem je řeč – ve zkratce: Minimalistický šatník je takový šatník, ve kterém jsou pouze ty věci, které doopravdy nosíte, sedí vám a máte je rádi. Zároveň jsou to ale takové kousky, které drží jednotnou barevnou paletu a tím pádem k sobě všechny spolehlivě ladí. Obvykle vám touto selekcí zbude jen tolik oblečení, kolik opravdu můžete normálním nošením protočit. Díky tomu omezíte nechtěné nákupy, umožníte své skříni dýchat a v neposlední řadě zlepšíte svou ekologickou stopu na týhle planetě. Pro ty z vás, kteří jsou na cestě za minimalistickým šatníkem teprve na začátku, připomínám svůj článek z léta. Tam právě píšu, jak (a proč vůbec) se k tomuhle kroku odhodlat a jakými principy se držet, aby se vám to dobře podařilo.

minimalistický šatník

Barevná paleta: Celoroční podzim

Moje kapsule se celá nese v barvách podzimu. Ani ne tak proto, že byla sestavená právě na podzim, jako spíš proto, že mám podzimní barvy prostě moc ráda. A sluší mi! Podzim je prostě moje sezóna. Miluju teplé barvy. Barvy podzimního listí i listí spadaného na zem, barvy trávy, hlíny a půlnočního nebe.

 • Základní barvy: Hnědá, zelená, khaki, cihlová
 • Neutrální barvy: Černá, bílá, denim
 • Akcentové barvy: Vínová, hořčicová, královsky modrá

Podzim nosím vlastně celoročně, ale na podzim můj šatník doopravdy “rozkvétá”. A přitom si ve skutečnosti opravdu vystačím s pár základními kousky:

1. BOTTOMS. Neboli spodky (a nemyslím spoďáry)

Jak tak na to koukám, mám asi přemíru sukní. Ale nenašla jsem to srdce kteroukoli z nich vyhodit, protože všechny nosím opravdu ráda. Takže jsem si je bez servítek nechala. No a co! Klíčem přeji je ponechat si jenom ty věci, které vám opravdu dělají radost. A to mně ty hle opravdu dělají. 🙂

 1. Temné zelená balónová sukně s kapsami
 2. Pruhovaná midi sukně
 3. Horčicová midi sukně
 4. “Kobercová” mini
 5. Černé a modré džíny

 

2. TOPS. Svršky.

Tak, teď jdeme párovat se svršky. Vidíte tam určité barevné schéma? Samotnou mě to překvapilo. Takže mám dvě trika do červena, dvě khaki, dvě bílá a dvě červená.

 1. Vínové dlouhé basic triko
 2. Bílé dlouhé basic triko
 3. Tmavě cihlové triko s knoflíčky
 4. Černé triko s lodičkovým výstřihem
 5. Khaki dlouhé triko s výšivkou
 6. Bílé triko s krajkovými rukávy
 7. Černé triko s nápisem
 8. Khaki asymetrické triko s knoflíčky

 

3. DRESSES. Šaty

Nedílnou součástí mého šatníku jsou šaty. Asi jako jsem psala u sukní výše, šaty nosím moc ráda. A proto jích mám taky víc, než bych v rámci kapsule mít měla. Ale co!

 1. Černé šaty s potiskem květů a lodičkovým výstřihem
 2. Teplé “kobercové” šaty s květy
 3. Šaty s indiánským vzorem
 4. Malé černé
 5. Teplé šedé šaty bez rukávů

 

4. SWEATERS. Svrchničky a zahřívačky

No a to by to nebyl podzim, aby tam chyběla nějaká zateplovací vrstva. Svetry ❤︎

 1. Cihlové svetro-šaty
 2. Dlouhý tenký svetr s králicí
 3. Horčicové svetro-šaty
 4. Tmavě modrý svetr
 5. Kašmírový vínový propínací svetr
 6. Černý melírový svetr

 

5. OUTWEAR. Bundy, boty a kabáty

No a zbývá poslední vrstva. Svojí letní parku jsem nahradila její zateplenou verzí v navy barvě a s chlupatou kapucí a svůj jarní baloňák jsem vyměnila za krásný dlouhý khaki kabát s kapucí. No a z bot mi vlastně stačí tyhle dvoje. Kožené polobotky a kožené zavazovací kotníčkovky.

 

 

Pokud počítám správně, tak jsem se tímto dostala na 29 kousků. A přiznávám, že tam nepočítám tašky (kterých ale, přísahám! není moc), spodní prádlo, doplňky a věci na doma a na cvičení. Dostala bych se asi na trošku větší číslo, protože, přiznávám se, probrat se šálama a dalšíma doplňkama, které mám, by vydalo skoro na celý další projekt (na který ale mám v plánu se dostat!). A kolik kousků máte vy?