Představte si to. Zní to jako idylka. Ráno vstanete, jdete se obléct a víte, že MÁTE CO NA SEBE. A co je na tom ještě zajímavější, že vaše skříň rozhodně nepraská ve švech a působí čerstvým, vzdušným dojmem. Jak je to možné? Odpověď je minimalistický šatník, neboli capsule wardrobe, jak se tomu říká ve světě.

minimalistický šatník

Moje cesta za minimalistickým šatníkem započala někdy loni. Narazila jsem tehdy na skvělé TedX video Jennifer Scott, která mluvila o francouzské módě. O tom, jak k dokonalé pařížské eleganci stačí pouhých 10 elegantních, vzájemně kombinovatelných kousků. Z téhle myšlenky mi zůstal rozum stát.

Dává to přitom smysl. Přestože nám holkám šatníky obvykle praskají ve švech, reálně nosíme a opakujeme jen několik oblíbených základních kousků. Zbytek si vezmeme na sebe tak jednou za (uherský) rok. Dá se na to vlastně aplikovat Paretovo pravidlo 80/20. Věci, které nosíme v 80 % případů zabírají pouhých 20 % naše šatníku. Nevím jak u vás, ale na mě to teda sedí dokonale.

Minimslistický šatník v podobě 10 kousků šatníku na mě byl ale trošičku overkill. Jako opravdu. Možná tak 10 kousků od všeho, 10 kalhot, 10 šatů, 10 triček… ale to už bychom se nikam moc nepohli. Pak jsem ale s chutí přečetla článek (bývalé) Blondieversky, dneska Inkoustové tečky. A její kapsličkový šatník jsem si zamilovala!

Protože s tímhle už se pracovat opravdu dá. A tak jsem se pustila nejprve do průzkumu.

Kolik kousků?

Řekla jsem si, že se odpíchnu od 35 kousků a v řádu jednotek kdyžtak přidám nebo uberu. Můj minimalistický šatník o 35 kouscích se přitom variuje na jaro/léto a podzim/zimu – pokud totiž mám třeba v seznamu 2 letní tílka, na chladnější sezónu je z šatníku vyřadím a nahradím triky s dlouhým rukávem. Základ šatníku (oněch 80 % všeho) však zůstává pro obě období stejný.

Až se budete pokoušet o kapsličky vy, nedržte se striktně žádných čísel, i když to některé blogerky skoro přikazují. Nedělejte si zbytečně nepohodlí. Klidně na začátku ponechte víc, ubrat můžete vždycky. A i kdybyste na začátku zvolili méně, přidat věci koneckonců také můžete vždycky. Je hrozně důležité jít do toho s chutí a neomezovat se žádnými pravidly, protože v tom okamžiku vás to přestane zajímat. Začnete se do kapsliček nutit a najednou to postrádá smysl. Nevydržíte u toho… Na začátku si tedy najděte své pohodlné číslo. Jak ho zjistit?

Minimalistický šatník: Jak začít

Aby bylo jasno, sama jsem se s celým svým kapsličkovým šatníkem pořádně potýkala. Nakonec jsem ale přišla na způsob, jak tuhle změnu takřka bezbolestně provést. A osvědčil se mi tento postup:

Udělejte si kupičky

Je to vlastně jednoduché, stále stejný nekonečně omílaný princip. Rozdělte si šatník na hromádky.

  1. Věci, které milujete

Jsou to věci, u kterých si odpovíte třikrát ANO. Třikrát ano na otázky 1) Pořád se mi to líbí a sluší mi to? 2) Měla jsem to v uplynulém půlroce na sobě? 3) Koupila bych si to znovu? Z téhle hromádky budete vybírat základ.

  1. Věci, kterých se tak nějak nechcete zbavit

Sice nepatří do první hromádky, ale z jakéhokoli důvodu je vám zatěžko je poslat pryč. Nechte si je prozatím v druhé hromádce.

  1. Věci na vyhození

Nesedí vám, nesluší vám, nenosíte je. Proč si je tedy ponechávat? Hezčí věci prodejte nebo darujte, ostatní můžete stále vyhodit do příslušných kontejnerů na textil. Firmy mohou vaše staré věci zrecyklovat a vyrobit z nich třeba takovéhle pěkné obaly.

Vyberte si barevnou paletu

Ač se to nezdá, je to ohromně důležité. Správně zvolená barevná paleta minimalistického šatníku vám zajistí, že si udržíte vlastní styl, ve kterém se cítíte dobře, a zároveň že vám jednotlivé kousky k sobě budou padnout. Vzájemná kombinovatelnost je totiž alfa omega úspěchu projektu.

Vaše barevná paleta by měla dodržovat toto schéma: Základní barvy, Neutrální barvy, Akcentové barvy.

  • Základní barvy jsou ty, které vašemu oblečení dominují a do nichž budete své outfity tónovat. V mém případě je to hnědá, olivově zelená a krémová.
  • Neutrální barvy jsou, jak název napovídá, neutrální a můžete je kombinovat s kteroukoli barvou. Jsou to černá, bílá, šedá, denim.
  • Akcentové barvy, jsou ty, které dodávají celkovému outfitu šmrnc. Ty, kterými se chcete zvýraznit. Které ale zároveň musí pasovat k vašim Základním barvám. V mém případě jsou to podzimky (vínová, cihlová, hořčicová) a královsky modrá.

No a teď, když jste si rozhodli barevnou paletu, se pusťte do své první hromádky. Do té, kterou milujete. Vyberte si z ní věci, které odpovídají vašemu barevnému schématu. Rozdělte si ji do částí – spodní vrstva, horní vrstva, svrchní vrstva. Chybí vám něco? Zabruslete ještě do své „Možná“ hromádky a sbírku doplňte.

Se zbytkem „Možná“ hromádky se nemusíte nutně hned loučit. Zkuste ji na prvních pár měsíců jenom někam uložit. Ne zpátky do šatníku, to by vás svádělo k tomu věci nosit. Dejte si ji někam, kam můžete snadno dojít, pokud zjistíte, že vám nějaký kousek skutečně chybí, ale zároveň dostatečně daleko, aby to představovalo určité nepohodlí.

Co by měl minimalistický šatník (pravděpodobně) obsahovat?

Říkám pravděpodobně, protože byste se žádnými pravidly moc řídit neměli. Důvěřujte svému vlastnímu úsudku. Pro začátek je ale příjemné moci se od něčeho takříkajíc „odpíchnout“. Já jsem se do toho pustila takto:

Basic kousek #1: Černé kalhoty

Pro mě úplný základní kousek jakéhokoli období. Akorát v horkém létě je nahradím černými kraťasy.

Basic kousek #2: Džíny

Stejně jako v případě černých kalhot. Jedny příjemný a dobře padnoucí džíny (v létě nahraditelné džínovými šortkami).

Basic kousek #3: Šaty

Tady se mi horko těžko třídilo. Zůstaly mi jedny malé černé, jedny maxišaty, jedny tulipánové šaty. (A ještě pokukuji po lněných nebo vzorovaných a naprosto vážně potřebuji jedny košilové.). A pak vlastně ani nepotřebujete sukně, protože přes šaty hodíte košili a je vymalováno 😊

A jak vypadá můj minimalistický šatník?

Tohle je můj výchozí stav. Neříká, že se nebude měnit, ale s tímhle do celého projektu vcházím. Obrázky neodpovídají přesně mým kouskům, ale snažila jsem se “nakolážovat” co nejpodobnější varianty. (však víte, jako v těch módních časopisech, kdy se snaží prodávat outfity podle celebrit :D).

  1. Spodní vrstva: Džíny, černý kalhoty, šortky, khaki pláťáky a horčicová midi sukně.

Horní vrstva: Bílá košile (kterou stále hledám), černé triko s potiskem, bílé triko, černé triko se spadlými rukávy, khaki tílko, háčkovaný top, boho halenka a boyfriend košile

Šaty: Přiznávám, že tady trochu ujíždím. V tuhle chvíli mám klasické malé černé, Letní zelené maxišaty, šedé boho šaty a “vystupovací” šaty s tulipánovým potiskem. (No a pokukuji ještě po nějakých košilových a vzorovaných šatech).

Svrchní (zateplovací) vrstva: Modrý trenčkot (který zatím ještě nemám), černý křivák, khaki parka, džínové sáčko, tmavěmodrý svetřík a pudrový kardigan

No a boty a doplňky: Hnědé kožené kecky, černé Vagabond polobotky, bílé baleríny a sandálky s kytkou. A co se tašek týče, tak jedna velká kabelka, můj <3 Herchel, látková khaki crossbody a veselé psaníčko.

Jak si udržet přehledný šatník?

Čím méně kousků, tím je samozřejmě obsah vaší skříně přehlednější. Pokud ale chcete docílit co nejestetičtějšího (a přiznejme si to, i ryze praktického) uspořádání šatníku, zkuste si nastudovat světoznámou Konmari metodu na organizování (nejen) oblečení. Jak na to si můžete přečíst tady.

Další užitečné tipy o slow fashion si přečtete tady.