Představte si to. Zní to jako idylka. Ráno vstanete, jdete se obléct a víte, že MÁTE CO NA SEBE. A co je na tom ještě zajímavější, že vaše skříň rozhodně nepraská ve švech a působí čerstvým, vzdušným dojmem. Jak je to možné? Odpověď je minimalistický šatník, neboli capsule wardrobe, jak se tomu říká ve světě.
Moje cesta za minimalistickým šatníkem započala někdy loni. Narazila jsem tehdy na skvělé TedX video Jennifer Scott, která mluvila o francouzské módě. O tom, jak k dokonalé pařížské eleganci stačí pouhých 10 elegantních, vzájemně kombinovatelných kousků. Z téhle myšlenky mi zůstal rozum stát.
Dává to přitom smysl. Přestože nám holkám šatníky obvykle praskají ve švech, reálně nosíme a opakujeme jen několik oblíbených základních kousků. Zbytek si vezmeme na sebe tak jednou za (uherský) rok. Dá se na to vlastně aplikovat Paretovo pravidlo 80/20. Věci, které nosíme v 80 % případů zabírají pouhých 20 % naše šatníku. Nevím jak u vás, ale na mě to teda sedí dokonale.
Minimslistický šatník v podobě 10 kousků šatníku na mě byl ale trošičku overkill. Jako opravdu. Možná tak 10 kousků od všeho, 10 kalhot, 10 šatů, 10 triček… ale to už bychom se nikam moc nepohli. Pak jsem ale s chutí přečetla článek (bývalé) Blondieversky, dneska Inkoustové tečky. A její kapsličkový šatník jsem si zamilovala!
Protože s tímhle už se pracovat opravdu dá. A tak jsem se pustila nejprve do průzkumu.
Kolik kousků?
Řekla jsem si, že se odpíchnu od 35 kousků a v řádu jednotek kdyžtak přidám nebo uberu. Můj minimalistický šatník o 35 kouscích se přitom variuje na jaro/léto a podzim/zimu – pokud totiž mám třeba v seznamu 2 letní tílka, na chladnější sezónu je z šatníku vyřadím a nahradím triky s dlouhým rukávem. Základ šatníku (oněch 80 % všeho) však zůstává pro obě období stejný.
Až se budete pokoušet o kapsličky vy, nedržte se striktně žádných čísel, i když to některé blogerky skoro přikazují. Nedělejte si zbytečně nepohodlí. Klidně na začátku ponechte víc, ubrat můžete vždycky. A i kdybyste na začátku zvolili méně, přidat věci koneckonců také můžete vždycky. Je hrozně důležité jít do toho s chutí a neomezovat se žádnými pravidly, protože v tom okamžiku vás to přestane zajímat. Začnete se do kapsliček nutit a najednou to postrádá smysl. Nevydržíte u toho… Na začátku si tedy najděte své pohodlné číslo. Jak ho zjistit?
Minimalistický šatník: Jak začít
Aby bylo jasno, sama jsem se s celým svým kapsličkovým šatníkem pořádně potýkala. Nakonec jsem ale přišla na způsob, jak tuhle změnu takřka bezbolestně provést. A osvědčil se mi tento postup:
Udělejte si kupičky
Je to vlastně jednoduché, stále stejný nekonečně omílaný princip. Rozdělte si šatník na hromádky.
-
Věci, které milujete
Jsou to věci, u kterých si odpovíte třikrát ANO. Třikrát ano na otázky 1) Pořád se mi to líbí a sluší mi to? 2) Měla jsem to v uplynulém půlroce na sobě? 3) Koupila bych si to znovu? Z téhle hromádky budete vybírat základ.
-
Věci, kterých se tak nějak nechcete zbavit
Sice nepatří do první hromádky, ale z jakéhokoli důvodu je vám zatěžko je poslat pryč. Nechte si je prozatím v druhé hromádce.
-
Věci na vyhození
Nesedí vám, nesluší vám, nenosíte je. Proč si je tedy ponechávat? Hezčí věci prodejte nebo darujte, ostatní můžete stále vyhodit do příslušných kontejnerů na textil. Firmy mohou vaše staré věci zrecyklovat a vyrobit z nich třeba takovéhle pěkné obaly.
Vyberte si barevnou paletu
Ač se to nezdá, je to ohromně důležité. Správně zvolená barevná paleta minimalistického šatníku vám zajistí, že si udržíte vlastní styl, ve kterém se cítíte dobře, a zároveň že vám jednotlivé kousky k sobě budou padnout. Vzájemná kombinovatelnost je totiž alfa omega úspěchu projektu.
Vaše barevná paleta by měla dodržovat toto schéma: Základní barvy, Neutrální barvy, Akcentové barvy.
- Základní barvy jsou ty, které vašemu oblečení dominují a do nichž budete své outfity tónovat. V mém případě je to hnědá, olivově zelená a krémová.
- Neutrální barvy jsou, jak název napovídá, neutrální a můžete je kombinovat s kteroukoli barvou. Jsou to černá, bílá, šedá, denim.
- Akcentové barvy, jsou ty, které dodávají celkovému outfitu šmrnc. Ty, kterými se chcete zvýraznit. Které ale zároveň musí pasovat k vašim Základním barvám. V mém případě jsou to podzimky (vínová, cihlová, hořčicová) a královsky modrá.
No a teď, když jste si rozhodli barevnou paletu, se pusťte do své první hromádky. Do té, kterou milujete. Vyberte si z ní věci, které odpovídají vašemu barevnému schématu. Rozdělte si ji do částí – spodní vrstva, horní vrstva, svrchní vrstva. Chybí vám něco? Zabruslete ještě do své „Možná“ hromádky a sbírku doplňte.
Se zbytkem „Možná“ hromádky se nemusíte nutně hned loučit. Zkuste ji na prvních pár měsíců jenom někam uložit. Ne zpátky do šatníku, to by vás svádělo k tomu věci nosit. Dejte si ji někam, kam můžete snadno dojít, pokud zjistíte, že vám nějaký kousek skutečně chybí, ale zároveň dostatečně daleko, aby to představovalo určité nepohodlí.
Co by měl minimalistický šatník (pravděpodobně) obsahovat?
Říkám pravděpodobně, protože byste se žádnými pravidly moc řídit neměli. Důvěřujte svému vlastnímu úsudku. Pro začátek je ale příjemné moci se od něčeho takříkajíc „odpíchnout“. Já jsem se do toho pustila takto:
Basic kousek #1: Černé kalhoty
Pro mě úplný základní kousek jakéhokoli období. Akorát v horkém létě je nahradím černými kraťasy.
Basic kousek #2: Džíny
Stejně jako v případě černých kalhot. Jedny příjemný a dobře padnoucí džíny (v létě nahraditelné džínovými šortkami).
Basic kousek #3: Šaty
Tady se mi horko těžko třídilo. Zůstaly mi jedny malé černé, jedny maxišaty, jedny tulipánové šaty. (A ještě pokukuji po lněných nebo vzorovaných a naprosto vážně potřebuji jedny košilové.). A pak vlastně ani nepotřebujete sukně, protože přes šaty hodíte košili a je vymalováno 😊
A jak vypadá můj minimalistický šatník?
Tohle je můj výchozí stav. Neříká, že se nebude měnit, ale s tímhle do celého projektu vcházím. Obrázky neodpovídají přesně mým kouskům, ale snažila jsem se “nakolážovat” co nejpodobnější varianty. (však víte, jako v těch módních časopisech, kdy se snaží prodávat outfity podle celebrit :D).
- Spodní vrstva: Džíny, černý kalhoty, šortky, khaki pláťáky a horčicová midi sukně.
Horní vrstva: Bílá košile (kterou stále hledám), černé triko s potiskem, bílé triko, černé triko se spadlými rukávy, khaki tílko, háčkovaný top, boho halenka a boyfriend košile
Šaty: Přiznávám, že tady trochu ujíždím. V tuhle chvíli mám klasické malé černé, Letní zelené maxišaty, šedé boho šaty a “vystupovací” šaty s tulipánovým potiskem. (No a pokukuji ještě po nějakých košilových a vzorovaných šatech).
Svrchní (zateplovací) vrstva: Modrý trenčkot (který zatím ještě nemám), černý křivák, khaki parka, džínové sáčko, tmavěmodrý svetřík a pudrový kardigan
No a boty a doplňky: Hnědé kožené kecky, černé Vagabond polobotky, bílé baleríny a sandálky s kytkou. A co se tašek týče, tak jedna velká kabelka, můj <3 Herchel, látková khaki crossbody a veselé psaníčko.
Jak si udržet přehledný šatník?
Čím méně kousků, tím je samozřejmě obsah vaší skříně přehlednější. Pokud ale chcete docílit co nejestetičtějšího (a přiznejme si to, i ryze praktického) uspořádání šatníku, zkuste si nastudovat světoznámou Konmari metodu na organizování (nejen) oblečení. Jak na to si můžete přečíst tady.
Ahoj, musím v první řadě pochválit web i článek, který poskytl “informace v kostce”. Mám několik otázek, pro někoho možná stupidní, ale zajímalo by mě, jaký pohled na to má minimalistický – proto prosím za mé možná protichůdné otázky neukamenujte a poskytněte mi raději váš pohled a názor 🙂
1) Jak je to se spodním prádlem – ponožky, kalhotky, košilky, podprsenky, silonky, punčochy, návleky apod.
2) Jak do počtu počítat čepici, šálu, rukavice a další věci do zimy..
3) S počtem trik a oblečením, nedokáži si to představit s malým prckem, který po mě co chvíli něco zvrací, slintá, kadí apod…než se prádlo vypere – co nosit?
4) V čem spát? – Pyžamo nebylo zmíněno, počítá se jako oblečení?
5) Oblečení na doma – chodíte doma v tom, v čem jste byli celý den venku, sedali na lavičky, MHD, apod.?
6) Jak je to s oblečením na sporty?
7) Tento případ šatníku mi přijde “městský”, co oblečení na ven, na zahradu, kde blbnu s dítětem, hrabu se v hlíně, skáče na mě pes?
Další mě stále napadají. Přemýšlím o tom, mít minimalistický šatník, ale v místě a situaci, ve které se nacházím, na 10 ani 35 kousků prostě nedosáhnu..
Budu ráda za vaše postřehy, které se stanou třeba pro mě inspirací 😉 Díky
Ahoj Marti, to jsou naprosto relevantní otázky! 🙂 Tenhle článek se týká capsule wardrobe, který se točí kolem nějakého čísla, ale pro každého je to asi více méně individuální. Minimalismus by neměl být o tom dodržovat nějaké standardy, jako spíš o tom naučit se žít více s méně. 🙂 A to pro každého a v každé životní situaci může znamenat něco jiného. Důelžité je – mít přesně to, co potřebujete a co máte rádi a nesnažit se hromadit nebo držet věci ze sentimentality. Podržet si opravdu jen to, co máte doopravdy ráda a užíváte s radostí. Čímž víceméně odpovídám na všechny otázky, ale i tak připojím pár odpovědí: 1/ Takže spodního prádla přesně tolik, kolik potřebuješ, nesnaž se to srazit. 🙂 2/ Doplňky – to, co máš nejardši a nejčastěji nosíš. Osobně mi nedává smysl ponechávat si šály, které za ten rok vytáhneš jednou. 🙂 3/ Zase – měj tolik věcí, aby ses v životě neomezovala. 🙂 4/ Pyžamo tam nepočítám. 🙂 Já teda pyžamo většinou nenosím, ale měj tolik kousků, kolik stíháš “odeprat. 🙂 Víc kusů je podle mě zbytečné 5/ 6/ 7/ Oblečení na doma totéž. 🙂 Mám 2-3 outfity, tolik abych měla vždycky něco pohodlného, zatímco ostatní se pere. Jestli Tě ještě něco napadá, klidně mi napiš na martina@pihovata.cz 🙂
Krásný článek, moc díky.
Ahoj, do šatníku se právě nezapočítávají věci na doma, sport, práci, zahradu, spaní, spodní prádlo…
Milé,srozumitelné a hlavně nenásilné.Nesnáším škatule,pravidla a příkazy.Spoustu věcí už jsem vyřadila,rozdala,nebo vyhodila,ale nezbavím se kozaček jen proto,abych se vešla do správného počtu.Vyhodila jsem i spoustu serepetiček jako jsou svíčky,skleničky,rámečky apod.Je to opravdu fajn pocit,když nemáte narvané skříně zbytečnostmi.Odpadá časté hledání toho či onoho,přenášení krámů z jednoho místa na druhé,protože všude překáží a také dlouhé přemýšlení co ráno na sebe,protože mi téměř všechno ladí k sobě.
A ještě jedna věc.Červený nápis SALE ve mě probouzel neodolatelnou touhu nakupovat.I té jsem se zbavila. 🙂
Pěknej článek Marťo, zaujal 🙂
Skvělý článek! Moc se mi líbí že jsi shrnula vše krásně výstižně a stručně a ještě jsi přidala ukázku.
Děkuji :))
Martino, super článek. Už se na to chystám hodně dlouho, hodně jsem už vyřadila – několikrát. Ale asi to fakt chce všechno na jednu hromadu a pak tomu dát lajnu 🙂 A ta vrchní fotka je tvoje? Krásné dny, Iva
Ivčo, není 🙁 V našem malém bytečku nemám takový krásný věšák…. 😀
Krása!!!! Nápady, fotografie, rady mi na tělo šité, nemluvě o tom, že jsem taky pihovata a jmenuji se Martina
Bezvadný článek! Taky už delší dobu pracuji na kapsuli, mně to hodně usnadnilo nedávné stěhování, kdy jsme se rozhodli, že si dům nechceme zanést nesmysly, takže prošla redukcí i moje a manželova skříň. Celkově fungujeme minimalisticky (ale až nedávno jsme zjistili, že takový životní styl má název, do té doby jsme tak prostě žili). Když jsem se “přecvakla” na kapsuli, tak mi to dost zjednodušilo fungování, miluji lokální tvorbu, takže namísto pěti řetězcových kabelek nebo dvaceti triček radši koupím jednu opravdovou koženou kabelku.
Ať se daří, hezký blog!
Mám to úplně stejně! Máme malý byteček a spousty krámů jsme se taky museli a chtěli zbavit. A ono to třídění opravdu dělá divy. S prostorem, s energií, s náladou… 🙂
Zajímavý nápad, já mám oblečení až moc 😀 ale je pravda, že se snažím nosit každý den něco jiného. I když pár oblíbených kousků taky mám 🙂
http://ladylenna.blogspot.cz
Ty jo máš to krásně zorganizované. Také se na to chystám, ale až tak za měsíc. Právě si předělávám pokoj a chtěla bych mít právě, co nejvíce minimalistický. Odprostit se od všech zbytečných věcí, které nepotřebuji a s tím přichází na řadu i oblečení. Ten nápad se mi zalíbil již na poprvé, co jsem ho viděla právě u “Inkoustové tečky” a těším se až ho také aplikuji. :))
Máš krásný! Teď jsem na něj narazila a jdu prohlédnout více článků.. 🙂
Děkuji, moc mě to těší :))