Už jsme měli příběhy o vílách, skřítcích i obrech. Cornwall je magických bytostí zkrátka plný. A jelikož se jedná o kus anglické krajiny, odkud se ze severního pobřeží na jižní dostanete nejpozději za hodinu, jste zkrátka pořád poblíž moře. A moře má v sobě další kus neprobádaných tajemství.

Tak třeba mořské víly.

www.pihovata.cz

Příběhy o mořských vílách jsou šťastné i tragické, romantické i děsivé. Mořské panny samotné v nich vystupují jako hodné i zlé. Ale pochopitelně jde vždycky jenom o úhel pohledu.

Tak třeba v Lamorně. Na úplném západě cornwallského pobřeží se tyčí Mermaid rock, která je údajně, jak název napovídá, domovem mořské panně. Povídá se, že za letních dnů sedává na jejím vrcholku, kde si češe vlasy a zpěvem láká rybáře k utonutí v hlubinách.

Seatonská mořská panna zase kdysi prý proklela tamní rybářskou vesničku, protože ji jeden z místních šamstrů urazil. Mořská víla zařekla vesnici, že ji pohltí písek. A od té doby je na pobřeží pouze dlouhá pláž…

mermaid-1363682_1280

Tragické okolnosti vzniku Doom Baru

Podobnou mstivou vílu měli i v Padstow.  Tamní „Doom Bar“, nebezpečná mělčina v ústí řeky Camel, zapříčinil již mnoho námořnických katastrof. Říká se, že za jeho vznikem stojí také jedna z mořských bytostí, svým způsobem však její úmysly můžeme pochopit. O vzniku této mělčiny kolují tři příběhy, všechny však mají stejný konec – umírající mořská panna Padstow prokleje svým posledním dechem a z věhlasného námořnického města se stane postrach mariňáků.

Podle některých verzí mořská panna hlídala přístav a dohlížela na to, aby všechny lodě bezpečně připluly, podle jiných se na lodě vkrádala a sledovala přijíždějící námořníky. Dost možná se však jedná jen o dva pohledy na tentýž příběh 🙂

V každém případě příběh pokračuje tak, že se do jednoho z námořníků zamilovala. A pak se příběh opět větví. Někdo říká, že mořská panna šílená láskou stáhla námořníka k sobě do hlubin, aby ho měla jen sama pro sebe a on, v pokusu se zachránit, po ní vystřelil. Jiní říkají, že to byl námořník kdo se zamiloval do mořské panny, požádal ji o ruku a ona odmítla A zhrzený námořník nešťastný láskou vílu střelil. Podle jiné, o poznání méně romantické verze to bylo tak, že vílu střelil námořník v domnění, že se jedná o tuleně. V každém případě však víla svým posledním dechem přístav proklela, že od té doby už nikdy nebude bezpečný. Pak přišla velká bouře, mnoho lodí ztroskotalo a v přístavu vznikl Doom Bar, nebezpečná mělčina.

girl-741008_1280

 

O Zennorské mořské princezně

Romantický příběh o osudu mořské panny a vesničana vypráví i jeden tradovaný v Zennoru. Ten však už končí šťastně.

Vypráví se, že kdysi dávno se v onom malém městečku na severním cornwallském pobřeží začala objevovat krásná a velmi pěkné oblékaná dáma. Nikdo ji neznal, nikdo nevěděl, odkud přichází, ale velice brzy si o ní začala povídat celá vesnice. Ta žena vždy navštěvovala místní kostel, ve kterém v tu dobu zpíval velmi nadaný Matthew Trewella. Při nedělní mši se ona záhadná dáma na Matthewa usmála a on v touze zjistit, co je zač, se vydal ji následovat.

Už se nikdy nevrátil zpátky.

Roky plynuly, a na zmizení Matthewa Trewella se postupně pozapomnělo. Až jednoho dne se stalo, že námořník, který připlouval do Zennoru, uslyšel z hlubin kouzelný hlas. Námořník se rozhlížel, odkud hlas pochází, když spatřil krásnou mořskou pannu, jak  na něj mává z vln. Mořská panna námořníka zdvořile poprosila, zda by nebyl tak hodný a nepřesunul se jinak – že prý se mu podařilo hodit kotvu přesně před dveře do jejího domku, kde na ní čeká manžel Matthew s dětmi. Tak se ukázalo, že ona záhadná zennorská kráska byla ve skutečnosti  Morveren, jedna z dcer Llyra, krále oceánu.

Pokud někdy Zennor navštívíte, zkuste se po večerech na pobřeží zaposlouchat do zvuků, které moře vydává. Možná, že uslyšíte, jak spolu oba milenci v hlubinách zpívají…

Zennor

Nedaleko Zennoru

mermaid-730432_1280

Cornwall