Dneska je to na trochu vážnější téma. Připojila jsem se totiž k iniciativě Michaely Lindy Thomas –  #MYchangeFORclimate, která se snaží upozornit na nedávné závěry IPCC, Mezinárodního panelu pro změny klimatu při OSN, podle kterých máme posledních třeba dvanáct let na to zachránit planetu od opravdových ekologických katastrof.

Co se děje

Skleníkový plyny v míře, v jaký je teď produkujeme, doopravdy narušují zemský ekosystém. A výsledek může klidně vypadat jako scény z filmu Den poté. Stoupající hladiny oceánů, extrémní sucha, spousta vymírajících druhů. Prostě si představte všechny ty katastrofický filmy, na který se v telce vzrušeně koukáme stále dokola. A teď si představte, že tohle je scénář napsaný pro naší zemi, tu opravdovou, na druhý straně televizní obrazovky. A shodují se na tom vědci z celého světa. Je tu ještě určitá šance tenhle kolaps zastavit… ale máme na to jen pár let. A změnit je toho zapotřebí fakt hodně – museli bychom stáhnout emise skeníkových plynů skoro na polovinu.
Zní to hrozně, ale co do našeho životního stylu jsou to jenom maličkosti. Rozhodně v porovnání s tím, co nám hrozí a co se reálně doopravdy může stát.
Myslím si, že už teď se snažím žít ohleduplně k životnímu prostředí. Ale pořád tu je ještě dost prostoru pro zlepšení. A proto jsem se rozhodla sepsat své oblasti, na které budu nadále důsledně dbát. Zkuste se zamyslet, co z toho můžete do svých životů zapojit i vy. Všichni přece chceme žít na týhle krásný planetě, která nám nepatří. Aspoň tohle jí dlužíme.

#MYchangeFORclimate

Pojďme se do toho zapojit všichni! Co možná nejvíc z nás! Napište si seznam svých závazků, šiřte to mezi své známé, rodinu a kamarády, pojďme společně malými krůčky bojovat za Zemi.

Jídlo

  1. Podpoř svýho farmáře. Budu jíst sezónně, lokálně a dám si pozor, aby potraviny na můj talíř cestovaly přes půl světa. Budu ohleduplná ke zdrojům – nebudu podporovat vyvážení vody ze Španělska v podobě rajčat a okurek. Budu se snažit nakupovat z malých obchodů namísto supermarketů, protože tím podpořím malého prodejce a je to trochu lepší garance původu surovin. A znamená to taky myslet trochu víc do budoucna, v sezóně holt dělat zásoby – mrazit, nakládat, zaplňovat poličky ve špajzu.
  2. Bezmasa. Maso nepatří na talíř každý den a jako fanoušek stravování podle krevních skupin vím, že většině lidí maso ani nedělá dobře. Nehledě na to, že fakt nedělá dobře planete – koukněte na tohle video. Přílišná konzumace masa stojí u většiny lidí za hromadou zdravotních problémů. Já jsem teda nulka, přirozený masožravec (paradoxně přestože jsem dlouhá léta byla vegetarián), ale i tak se můžu chovat zodpovědně a konzumovat jenom maso s dobrým původem, ze zvířete, které mělo pěkný život a od farmáře, který dbá na svou ekologickou stopu. Dobrý nápad, který určitě každý zvládne, je začít pravidelně jedním dnem úplně bez masa. Podělte se o své úspěchy na instáči pod #denbezmasa
  3. Bezmlíka. Omezím mléčné produkty, protože je to stejné jako s masem. Přílišná poptávka po mléce vede k přespříliš velkému chovu hovězího, a jsme zase u bodu výše.

Bydlení

  1. Hlídej teplo. Budu dbát na to, aby byl můj domov dobře izolovaný. A to platí o stěnách, oknech i dveřích. Energie je vzácná a musíme s ní dobře nakládat.
  2. Ekodomek. Až budu stavět domek, budu ho stavět z lokálních materiálů – pravděpodobně dřeva, slámy a hlíny a v duchu permakultury. Dobrá izolace  a alespoň částečná samostatnost bude jedno z hlavních kritérií.
  3. Zasaď strom. Každý rok zasadím pár stromků. Budu podnikat guerilla gardening ve městech a na sídlištích.

Nákupy a spotřební zboží

7. Nakupuj míň. Nebudu podléhat mega slevovým akcím, dál budu trénovat minimalismus, používat méně věcí větší kvality a namísto nakupování nových věcí opravovat ty staré. Jak aplikovat minimalismus do života se snažím psát tady.
  1. Nakupuj s rozvahou. Budu si všímat toho, od koho nakupuji. Kdo šije mé obečení, odkud pochází moje elektronika, kolik se toho můj nákup nacestoval. Budu podporovat lokální umělce, zejména ty, kteří sbají na udržitelnost a společenskou odpovědnost. Nemám problém nakupovat z druhé ruky.
  2. NoPoo. Budu používat přírodní kosmetiku a drogerii, vyhnu se výrobkům z ropy a naopak podpořím výrobce, kteří používají přírodní alternativy. Naučím se základní věci vyrábět si sama a budu vám o tom psát tady.
  3. NoRopa – nebudu nakupovat výrobky z ropy, to platí třeba i u svíček nebo u výše zmíněné drogerie. Budu opatrnější s výběrem léků a kde to jde, sáhnu po přírodní alternativě. Bolest hlavy je většinou z dehydratace, Ibalgin toho moc nevyřeší. A místo Coldrexu si při nachlazení naordinuji postel, klid a horký zázvorový čaj.
  4. Stop jednorázovým hygienickým pomůckám. Holky, menstruační kalíšek fakt není zlo a látkový vložky jsou taky dost v poho. Zkuste to. A maminky, pokud aspoň trochu můžete, zvažte alternativy k jednorázovým dětským plenkám. Nemluvím ze zkušenosti, ale určitě tu jsou ty látkový, rozkladatelný a existuje taky bezplenková metoda.

Odpad

12. Recykuj. Nejenom papír, plast a sklo, ale také kovy, elektroodpad a bio.

13. Stop plastům. Nepiju balenou vodu. Snažím se nakupovat bez obalu – anebo alesoň ve větších baleních. Na nákupy si nosím vlastní tašku a krabičky, v kabelce nosím vlastní lahev na vodu a termohrnek na kafe. #plastjeplast

14. Kompostuj. A začnu chovat žížaly. Díky kopostování snížím svůj domácí odpad o půlku, navíc bonus point je získané hnojivo na kytky.

15.Reduce, reuse, recycle. Používám míň věcí, které jsem kvalitní a univerzálně použitelné. Rozbité věci opravuji anebo pro ně nacházím nový užitek. Upcycling je totiž hip a cool!

Energie

16. Šetři paliva. Na větší dálky se dopravuji vlakem, používám městskou hromadnou dopravu a kde to jde, chodím pěšky nebo jedím na kole. A pokusím se nějakou dobu nekupovat další letenky.

17. Buď řidič na baterky. Příští rodinné auto, které si koupíme, bude elektromobil. Ze zjevných důvodů.

18. Buď sluníčkář. Budu používat energii z udržitelných zdrojů. Až budu mít dům, budu mít vlastní solární panel.

19. Šetři elektřinou. Vytahuju nabíječky, protože šťávu spotřebovávají, i když v nich telefon není. Počítač budu uspávat. Zhasínám. Žárovky používám LEDky.

20.Šetři vodou. Myju nádobí v myčce nebo v napuštěném dřezu – ne pod proudem. Sprchování spíš než koupání. Do budoucna vymyslím i systém na vyžívání šedé vody.

Začněme každý u sebe. Inspirujme ostatní. A angažujme se. 💚
Pojďme se podívat na to, že #ekojesexy