Bude to týden, co jsem našla perfektní útočiště na Buffalo ranči nedaleko Goldenu. A chci se podělit o své první dojmy, kterými teď doslova přetékám. Myslím, že tohle místo nemohlo získat lepší název. Jako kdyby bylo celé zamrzlé uprostřed 24 hodin trvající zlaté hodinky. Možná je to ono indian summer, možná si to všechno jen hrozně idealizuju, možná jsou to všechny moje romantický představy nakombinovaný dohromady. Každopádně.. nedovedu si představit, že bych tu mohla být šťastnější.
Buffalo ranč
Co tady vlastně dělám a kde jsem se tu vzala? Po tom mém cestování po parcích a dni stráveném v Calgary jsem věděla, že příští zastávka, ta nejdelší, bude Golden. Měla jsem tu domluvený workaway na bůvolím ranči. A to přesně tu dělám. Je nás tu pár, obstaráváme tu čtyři – úžasná – airbčka, podívejte se sami: Guesthouse, Bunkhouse, Wagon in the woods, Cabin on the creek. Kromě toho ještě sekáme trávu, natíráme dřevo, pereme, vaříme, občas štípeme dřevo nebo si hrajeme na truhláře. Prostě co je zrovna potřeba (a že toho ve skutečnosti moc potřeba není, spíš je to všechno jedna velká sranda.)
Buffalo ranč

Třeba tady sekám trávu na traktůrku 😀

Buffalo ranč

But let’s speak Leo first.

Lea jsem poznala na Workaway. Věděla jsem, že chci někam blízko Rocky Mountains a jeho profil měl spoustu kladných doporučení. Když jsem si pročítala jeho listing, bylo mi to jasný. Tohle je ono! Bývalý rocker, který utekl ze všeho toho pozlátka, aby žil svůj sen na bůvolí farmě, kterou vlastníma rukama postavil (a že to jsou ruce!). Dneska skládá hudbu, píše knížku, učí přežít v divočině, provozuje airbčka a provádí turisty po svém ranči. Našel tu svojí svobodu. A to je ohromná věc, kterou se tu od něj učím.
Ale hlavně: Tenhle starej kovboj má v sobě malýho kluka, stačí deset minut a poznáte to sami. Leovi je skoro šedesát, vypadá na pětačtyřicet (to ty obrovský pracky!), ale chová se jako šestnáctiletej gentleman/rošťák. Je pro každou srandu, ale zároveň je neuvěřitelně milej a ohleduplnej.
Buffalo ranč
A moc hezky hraje. Na můj vkus by mohl mít ve svém repertoáru i něco dynamičtějšího, ale to je prostě Leo. Totální romantik s divokou minulostí, který za mlada jezdil na motorkách, hrál v kapele a proháněl Playboy Bunnies. Na stará kolena už trochu zpohodlněl, celý dny vysedává ve své chatě, píše další knihu a skládá melanchosongy. A drží si tu hromadu farm-helpers, který absolutně nepotřebuje, protože tu zas tolik práce není, ale on to prostě má rád. Být v obklopení. A my jsme mu za to vděční, protože tu máme time of our life.
Buffalo ranč

Bůvoli

Jedna z  prvních věcí, kterou jsem tady na ranči absolvovala, byla Leova buffalo tour. Leo povídal o tom, jak celá jeho farma vznikla, jak vypadá život s bůvoli a ukázal nám svoje stádečko. Řeknu vám, páni! Že to jsou velký krávy, to mi bylo jasný od začátku. Ale že to jsou taky pěkně nebezpečná zvířata, to jsem zas až tak netušila. Bůvoli mezi sebe nikoho nepustí, zpravidla jsou to samice, které zaútočí. A nemusí mít ani telata. Leo říkal, že zatímco bejk na vás zaútočí jen když ho něčím ohrozíte, kráva zaútočí prostě proto, že jste moc blízko. A Leovi trvalo pět let, než ho jeho stádo k sobě přijalo. A ten proces rozhodně nebyl jednoduchej. Když se na vás ta skoro tunová kráva rozeběhne šedesátikilometrovou rychlostí, nesmíte utíkat. Musíte stát přikovaný na místě a ukázat svou sílu. Ona se ve většině případů údajně zastaví. Když se tři metry před váma nezastaví, je průšvih a musíte mít vyřešený emergency exit. Skočit do auta. Přeskočit plot. A tak, hlavně hodně rychle. A tohle Leo několik let zkoušel…. Než se kráva konečně zastavila. Než ho jeho horda mezi sebe pustila.
Buffalo ranč

Farma

Všechno tu je velice rustic. Všechno je ze dřeva, velmi primitivní, ale moc se mi to líbí. Dává mi to naději, že by se mi to taky jednou mohlo povést. (Ale to možná budu muset mít nejdřív pracky jako Leo). Mám tu vlastní kutlošek v patře nad kuchyňkou, při mytí nádobí se koukám z okna do hor. Další okno mám přímo u polštáře, takže se probouzím s nádherným výhledem. A večer, když je jasná obloha… ty hvězdy! A když není jasná obloha a prší, tak vám ty šťavnatý kapky pleskaj o okna a úžasně to ukolíbává ke spánku. Ale hlavně… ten výhled je nenahraditelnej.
Buffalo ranč

Golden a okolí

Abych pravdu řekla, v samotném městečku jsem zatím moc času nestrávila. Farma je totiž asi 15 km od města, jezdíme do něj většinou jenom doplnit zásoby. A v neděli na jamming do místní hospody (páni! maloměstská kanadská hospoda! To je zážitek), kde posloucháme Lea, jeho kapelu a další místní hudebníky. Ale je to krásný město, i když jsem jím zatím spíš jenom projížděla.
Co je ale naprosto úchvatný je okolí našeho ranče. Pozemek je umístěn v údolí obklopeném úžasnými horami, které každý den vypadají úplně jinak. Okolo jsou pestrobarevné lesy, teče tu říčka plná lososů, na jeřabiny u Leovy chaty chodí furt nějaká zvířata. Jednou tam prý byl i grizzly. 😄
Buffalo ranč
Včera večer jsme s Leem seděli v jeho chatě, poslouchali bubnující déšť, dívali se na film a on mi vyprávěl. Jeho život byl plný zvratů, prošel si vším možným, ale zvládnul to. Postavil si tu svůj vlastní malý ráj. A povedlo se mu zachovat si v sobě toho malýho kluka, kterej sice vypadá, že dlaní rozštípne kmen, ale směje se jako miminko, vypráví s nadšením a tak, že ho každý poslouchá a rozdává radost. Když se potkávám s lidmi, kteří každý den přichází na jeho buffalo tour, vidím, jak odchází s nadšením a plní inspirace. Doptávají se… jeho, nás. Je vidět, že je Leo zajímá. A vůbec se není čemu divit. Taky bych to jednou takhle chtěla dokázat.
Buffalo ranč