Stěhování. Každého z nás se to občas dotýká. Je s ním spousta starostí, spousta (ne)zbytných výdajů, stres a mnohdy i hádky. Přitom to zpočátku vypadá tak pohádkově – chystáte se přeci do něčeho nového a vzrušujícího!

No, předtím než (podobně jako já) začnete prioritizovat starosti týkající se těch méně důležitých rozhodnutí, jako třeba jak vymalujete stěny, jaký kuchyňský set pořídíte a které povlečení vám ladí s celkovou stylizací ložnice, měli byste se důkladně zamyslet nad několika důležitými tématy – nad těmi, které by vám už tak vzrůstající starosti mohly ještě výrazně prohloubit.

O stěhování jsem už  mluvila minule, dneska bych se chtěla zaměřit na samotný proces výběru bytu, do kterého se chystáte stěhovat, o co při něm rozhodně neopomenout.

tipy_na_stěhování

Stanovte si priority

Než se vydáte na složitou a časově náročnou obhlídku bytů, dopředu si stanovte priority. A nejlépe si vytvořte seznamy či tabulku,kterou s sebou na prohlídky noste a ke každému bytu si připisujte poznámky. Měli byste si určit hlavní priority, které byt rozhodně musí splňovat (přičemž jedna z nich by určitě měla být rozpočet). Jak moc vám záleží na tom, aby byl byt světlý a měl nová okna? Potřebujete byt v přízemí nebo naopak chcete být v klidnějších vyšších patrech? Odpovídají dispozice bytu vašim představám? A jsou případně možné stavební úpravy?

Hlavních priorit by rozhodně nemělo být mnoho, protože se vám těžko stane, že se vám podaří naplnit všechna očekávání. Proto byste si měli stanovit také “nice to have” seznam – tedy požadavky, které byste chtěli, aby byt splňoval, ale nejsou naprosto nezbytně nutné. Třeba zahrada, dostupnost nejbližší posilovny, velikost balkónu.

No a na závěr byste si také měli určit, co rozhodně nechcete, aby v bytě bylo. Přímo naproti bydlí sousedé s kočkami, přestože vy na ně máte silnou alergii. Nebo bar v přízemí domu, který vás bude po nocích rušit.

Jakmile pak obejdete několik bytů, budete mít už přehled, které byty z výběru vyřadit (protože nesplňují vaše klíčové požadavky nebo naopak zahrnují aspekty, které rozhodně nechcete). A svůj byt pak můžete vybrat na základě toho, který nejlépe naplňoval vaše další “nice to have” požadavky.

priority_bydlení

Důvěřujte intuici

Podobně jako první bod byl ryze racionální, při volbě vašeho dalšího domova musíte zohledňovat i více intuitivní aspekty. Jak na vás byt působí po emocionální stránce? Cítíte příval pozitivní energie nebo naopak se začnete cítit stísněně navzdory prostornosti bytu? Jeden můj známý mi vyprávěl, že při obchůzkách narazil na velmi pěkný, nový a prostorný byt, ve kterém se však vůbec necítil dobře, a tak jej odmítl. Až posléze zjistil, že v domě předchozí majitelé procházeli náročným rozvodem a byt tu atmosféru v sobě udržel. Přestože se jedná o iracionální dojmy, berte na ně ohled. Koneckonců, je to místo, ve kterém chcete žít!

Zkontrolujte současný stav bytu

… a dejte na to důraz. Na první pohled si totiž nemusíte všimnout věcí, kterých pak dlouhodobě můžete litovat. Třeba toho, že na stěnách je již x-tý nátěr a navíc dost ledabyle udělaný – takže musíte nejen malovat, ale ještě seškrabávat. Že je byt nelogicky uspořádaný – jako že světla se zapínají na opačné straně, než se otevírají dveře. Zkontrolujte si tlak vody. Dejte důraz na kontrolu spotřebičů, protože se nechcete pouštět do oprav hned krátce poté, co se nastěhujete (a nenechte se mýlit, podle občanského zákoníku si pronajímatel platí opravy až do 10 tisíc Kč ročně).

Vybavenost_bytu

Poznejte sousedství

Takže jste ho už našli. Byt, který vyhovuje všem vašim přáním a cítíte se v něm dobře. Ještě předtím, než se definitivně upíšete, udělejte si čas na to porozhlédnout se po sousedství. Jak daleko je to k nejbližšímu obchodu? Do kolika hodin je otevřená nedaleká restaurace? Je v blízkosti nějaký park? Důležité také je poznat své nastávající sousedy. Jací lidé v blízkosti Vašeho bytu žijí? Zastavte se v místním podniku a nasávejte atmosféru – líbí se vám, jak se místní chovají a o čem se baví? Není to ten nejdůležitější aspekt výběru, ale měli byste dopředu vědět, zda se vám po večerech v okolí schází zlatá mládež, zda je sousedství ráj maminek nebo bezdomovců. A když už budete navštěvovat místní podniky, udělejte to večer – zjistíte také to, jak moc je v okolí rušno.

sousedství_bytu

No a tím jsme ty hlavní otazníky snad vyčerpaly. Doufám, že jsem vám s výběrem trochu pomohla a teď, než se nastěhujete, nezapomeňte se pověnovat těmto třem tématům, které samotné stěhování provázejí 🙂

Mějte krásné pondělí! 🙂