Víte, jak jsem psala o svých nejoblíbenějších knihách? Tak dneska chci psát podobný článek, tentokrát však o filmech. Jsem takový ten typ, který je obecně velmi skeptický k filmům, protože

  • 86% z nich mě nebaví
  • zbylých 14% si můžu pouštět pořád a dokola a dokola

Nápadně to připomíná Paretovo pravidlo, že? 🙂

A jaké jsou ty snímky, které se zařadily mezi mé oblíbené?

Práce (1)

O životě

Jsou to filmy, které krásným a milým způsobem ukazují neobyčejně obyčejné životy. Je to něco podobného, jako když čtete Harryho Pottera a ze všeho nejvíc vás baví ten začátek, kdy se vlastně vůbec nic neděje a jenom si užíváte ten nádherně obyčejný život neobyčejných kouzelníků. Nebo vlastně neobyčejné příběhy o obyčejnosti? Kdo ví.

Amélie z Montmartru. Krásný lehký a svěží francouzský dortík. Amélie z Montmartru je skoro obyčejná Francouzka, která jednoho dne objeví na své půdě ukrytý “poklad” po někdejším nájemníkovi. A právě o hledání majitele této kouzelné skřínky je Ameliin příběh.

Co žere Gilberta Grapea. Zvláštní romantický příběh o klukovi (Johny Depp), který se musí starat o svojí izolovanou obézní matku a mentálně postiženého mladšího bratra (Leo Dicaprio). Neuvěřitelné herecké výkony,  příběh, který se dotkne u srdce snad každého. Neuvěříte, že v tomhle filmu je Leonardo Dicaprio tak starý, jako když začal natáčet Titanic. Filmoví maskéři zkátka dokážou hodně a Leonardo je neuvěřitelně tvárný!

Little Miss Sunshine – Veselý roadtrip, který uchopuje z té jasnější stránky neveselé věci. V hlavní roli je zoufale nemotivující motivační řečník, gay, který se pokusil o sebevraždu, mladík, který se rozhodl přestat mluvit, dědeček závislý na heroinu a malá škaredka, která se rozhodla vyhrát titul dětské královny krásy. Aneb jak říká ČSFD – nejroztomilejší znázornění dysfunkční rodiny na světě!

Charlieho malé tajemství. Krásná filmová adaptace stejnojmenné knížky, ve kterém doslova září Emma Watson. Příběh jednoho středoškolského outsidera, jeho první lásky a velkého přátelství. Každý se v tom filmu někde najde. Každý 🙂

the-perks-of-being-a-wallflower-perks-012_df-05972_rgb_wide-f9ce8a63c9d077f41196e1864b721ec79e6dfe5b-s4

O hledání dobra

Tyhle filmy se různými způsoby vypořádávají s morálními dilematy a vypovídají o růstu malých lidí na cestě za velkým duchem. Nejsou to oddechové příběhy, ale zanechají ve vás trvalou stopu.

Králova řeč. Historický film o jednom královském mladším bratrovi, který je shodou okolností nucen zaujmout pozici na britském trůně. Na pozadí začátku druhé světové války se tak Jiří VI. (v úžasném podání Colina Firtha) učí překonávat sebe sama, což vyústí v zásadní projev, který spojí britský lid ve válečném nepokoji.

Mrtvý muž. Příběh prachobyčejného úředníka Williama Blakea, který se nešťastnou shodou okolností stane vážně zraněným štvancem. Pod svá ochranná křídla si ho vezme vyobcovaný Indián Nikdo. Tohle zvláštní spojenectví se promění v cestu za dosahováním pravdy, dobra a duševního velikánství. “Jako by se ponořil do odlesku zrcadlové stěny a vynořil se v dosud neznámém světě, který existuje na druhé straně zrcadla.”

Společnost mrtvých básníků. Příběh studentů jedné konzervativní chlapecké školy, jejichž život obrátí naruby příchod nového učitele literatury v roli neuvěřitelně působivého Robina Williamse. Příběh je doslova nabitý emocemi a plný obrovských životních mouder.

155771_2ba527

 

O nalezení šílenství

Donnie Darko. Další zvláštní film v hlavní roli se středoškolským outsiderem. Ten zvláštní shodou okolností unikne smrti při havárii letadla v jejich domě. Od té doby trpí čím dál naléhavějšími vizemi o obrovském děsivém králíkovi. V tomto příběhu prožijete metafory cestování v čase i prostoru, sáhnete si na dno vlastního vědomí. Nesnažte se ten fil prožívat racionálně, nechte se unášet. P.S. “Why are you wearing that stupid rabbit suit?” “Wy are you wearing that stupid man suit?”

Pláž. Další skvělý film s Leonardem Dicapriem. Představa tajného ostrova obývaného izolovanou komunitou a plného marihuanových polí je snem každého mlaďocha a je to Leonardo, kdo na tenhle sen doplatí, když se postupně začne měnit v šílenství.

Černá labuť. Tentokrát se hranice skutečnosti a šílenství stírají v hlavní roli s Natalie Portman, která v touze dosáhnout svého snu a stát se hlavní balerínou Labutího jezera neváhá všechno obětovat. Při sledování filmu se pak ocitáte přímo v hlavě hlavní postavy a nedokážete rozlišit, co z toho, co vidíte, je sen, a co už je “jen” představa.

Věčný svit neposkvrněné mysli. Úžasný film s Kate Winslet a Jimem Carreym. Příběh o dynamické lásce, kterou se jeden z partnerů rozhodne natrvalo odepsat. Když se Clementine rozhodne vymazat Joela ze své paměti, Joel se namísto bolesti ze ztráty rozhodne pro tentýž krok. Proce výmazu jeho paměti se však lékařům vymkne z rukou…

165

 

O morálce

Gone Baby Gone. Drsná detektivka Bena Afflecka, který do hlavní role mladého detektiva postavil svého mladšího bratra Caseyho. Ten má za úkol vyřešit zmizení čtyřletého děvčátka pocházejícího z chudé dělnické čtvrti. Na své cestě se setkává s drogami, prostitucí a pedofílií. Vyústění příběhu graduje na pozadí velkého morálního dilematu, se kterým se detektiv musí popasovat.

gone-baby-gone-casey-michelle

O hledání obecně

Divočina. O příběhu v hlavní roli s Reese Selžícovou jsem už psala. A filmová adaptace se velmi vydařila. Mladá žena, zdrcená smrtí své matky, bolestivým rozvodem a závislostí na heroinu, se rozhodne překonat sebe sama a své útrapy dlouhou cestou pouští po Pacific Crest Trail.

Útěk do divočiny. Můj srdcový film napsaný podle biografie jednoho mladého cestovatele, který za svojí podobu svobody zaplatil tu největší cenu. Se silným příběhem, dokonalým soundtrackem a nádhernou Aljaškou. Kam se hrabe Revenant (sorry!)

371062

O lásce

Titanic. Klasika. A netřeba nic říkat. Stejně u toho filmů pokaždé několikrát brečím. A začínám někde v půlce.

500 dní se Summer. “It is a story about love, but it is not a lovestory!” s krásnou Zooey Deschanelovou v hlavní roli. příběh není vyprávěn chronologicky, končí šťastně, ale tak nějak jinak, než čekáte. A přesto si oba hrdiny zamilujete, protože jsou tak obyčejní… tolik jako vy!

Terapie láskou. Stupidní překlad, který určitě mohl být lepší, rozhodně se ale překládá nelehko. Tentokrát přesně obráceně – zamilovaný příběh, který není o lásce! A o lidech, kteří (pravděpodobně) trošku jiní než vy. V hlavní roli je naprosto odlišná a psychicky poznamenaná dvojice, která si k sobě v průběhu příběhu začne nacházet cestu. Je to vtipné, je krásné a je to.. koneckonců.. i velmi moudré. P.S. Jennifer Lawrence!

Láska nebeská. Zamilovaná klasika, kterou si kromě Vánoc pouštím pokaždé, když mi je smutno a chci se spolehlivě rozveselit.

Bídníci. Nádherné muzikálové ztvárnění a úchvatnými písničkami a dokonalým hereckým obsazením. Netřeba dále komentovat, to se zkrátka musí prožít. S lahvinkou vína a balíčkem tahacích kapesníků.

Střihoruký Edward. Můj nejvíc nejoblíbenější Vánoční film.

Velký Gatsby. Přestože to mnozí kritizují a já sama nemám ty moderní verze dobových příběhů ráda, tak Gatsby se mi líbil. Protože Leonardo je prostě dobrej. A Carrey Mulligan je krásná. A protože ten závěr byl stoprocentní. Dokázal vyvolat přesně ten dojem, který ve vás zanechá knížka. Ten závěr zkrátka nebyl zjednodušený, byl perfektně odehraný a bylo v něm všechno.

Zkrocená hora – Můj úplně nejoblíbenější romantický film. A přestože je takový… hollywoodsky nestandardní, zobrazuje tu veskrze nejčistší, vůbec nekrásnější a netragičtější podobu lásky. V tom dobrém, zlém, šťastném i zoufalém. Hloubavý Enise del Mar i vášnivý Jack Twist vás chytí za srdce a už nepustí.

Brokeback-Mountain

 

Tak tolik k mým filmům. (Zcela záměrně jsem si nechala Jackea a Heatha nakonec) A jaké jsou ty vaše nejoblíbenější?

P.S. Tenhle super-intošskej dojem teď úplně rozbořím přiznáním, že jsem také nesčetněkrát viděla Stmívání. Je to sice blbost, ale občas zkrátka máte chuť podívat se na film, který zobrazuje idylizovanou lásku. Ne že bych toužila po světélkujícím a chladném milenci, ale mít někoho, kdo by se pro vás rozkrájel, je snem snad každé dívky!