Tenerife, tak jak jsem ho zažila já, se dá rozdělit na tři části – tři zcela odlišné biotopy. A to navzdory tomu, že se jedná o poměrně malý ostrov o celkové rozloze 2000 km čtverečních. Dneska bych chtěla mluvit o jeho východní části plné živých zelených pralesů, které vás zanechají na pochybách, zda se opravdu stále ještě nacházíte na úrovni severní Afriky. Tohle je národní park Anaga.

Národní park Anaga

Národní park Anaga

Národní park Anaga

Národní park Anaga

Národní park Anaga

Národní park Anaga

Když jsem tuhle dovču plánovala, nemohla jsem se vynadívat na právě tuhletu severovýchodní část. Jezdila jsem Google panáčkem tam a sem po hlavní cestě napříč parkem a hledala všechny ty krásný místa, kam se vydáme. Najdete tu ostré hřebeny i hluboké rokle, hustě zelené lesy a starodávné vesničky v údolí. Hory strmě padají přímo do moře, vytváří kaňony a celý ten vizuál vás opravdu zanechá v úžasu.  Roste tu vavřín, jalovec, obrovské kapardiny a spoustu divokých bylinek. A ve vzduchu cítíte kořenitou vůni – i proto je třeba v Cruz del Carmen pěší Cesta smyslů. Právě tady se nachází největší počet živočisných i rostliných endemických druhů v Evropě. Vavřínový les je takový takřka tenerifský unikát. Kdysi dávno prý pokrýval celé Středomoří, ale nepřežil Dobu ledovou. Dneska ho už najdete jen v několika málo koutech světa, Tenerife je jedním z nich. Tak mějte oči otevřené!

Rostoucí vavřín

Rostoucí vavřín

Obrovské kapradiny

Obrovské kapradiny

Národní park Anaga

Protože jsme měli v plánu v této části ostrova strávit jenom dvě noci, dávalo nám to prostor jenom na jeden větší výlet. Ale zato ho řadím mezi jeden z nejlepších zážitků, které jsem si z Tenerife odnesla.

Cruz del Carmen a Cesta smyslů

Cruz del Carmen je vyhlídkové místo hned na začátku národního parku, kousek od měst La Laguna a hlavního města Santa Cruz. V místním infocentru vám ochotně nabídnou mapy parku zdarma, doporučí vám výlety podle požadované délky a navíc si tam můžete prohlédnout místní zvláštnosti z rostlinné i zvířecí říše. Vyzdvihnout bych ale chtěla procházky Cesta smyslů. Je několikaúrovňová – můžete si na ní pěkně potykat s vrstevnicemi, ale zároveň se na ní nachází i část vhodná pro vozíčky a kočárky. Jednotlivá místa Cesty smyslů jsou označená tak, abyste přesně věděli, na které části se máte zaposlouchat, které si prohlédnout, ohmatat, přivonět, (ochutnat).

Národní park Anaga

Výhled na Teide, nejvyšší horuNárodní park Anaga

Národní park Anaga

Vuletas de Taganana hike

Jako hlavní výlet jsme si vybrali Vueltas de Taganana – vycházela jsem z tohoto blogu a Google překladače. 🙂 Neobešlo se to ale bez komplikací. V Google mapách jsme si trek našli, v infocentru Cruz del Carmen nám řekli, že tam takový není. Na výchozím bodě cesty byl zakreslený v mapě. Ale když jsme na něj nakonec vyrazili, druhou část okruhu jsme prostě nenašli. I tak jsme si ho ale moc užili, přestože jsme vlastně šli stejnou cestou tam a zpátky. Vychází se z Casa la Forestal a schází se obláčkovým (jak jsem mu já říkala, správný termín je ale “mlžný”) vavřínovým pralesem dolu do starověké vesničky Taganana. Je to příkrá cesta, vrstevnice krájíte jak na běžícím páse, ale tý výhledy! Ten čarovnej les! A nazpátek si ho jako my dejte v podvečer, garantuju, že se fakt budete bát. Má zkrátka svoji atmosféru.

mlžný prales

“Obláčkový” mlžný prales

mlžný prales

“Obláčkový” mlžný prales

mlžný prales

Mlžný prales

mlžný prales

Už víte, proč se mu říká Mlžný prales? 🙂

mlžný prales

… Nebo taky obláčkový 🙂

Národní park Anaga

Jako odměnu vám poslouží opravdu kouzelné městečko Tagana a místní rybí speciality, na kterých jsme si pochutnali v restauraci Roque Las Animas. A když kousek popojdete po silnici, tak se i vykoupete! 🙂

Taganana

Taganana

Národní park Anaga

La Laguna a další malebná města

Na závěr bych ráda vyzdvihla místní městečka. Díku tomu, že jsou v obklopení hor a lesů, nepůsobí tak vyprahle. Zapůsobily na mě podobně jako Barcelona – veškerý komunitní život se odehrává přímo v nich, na veřejnosti. Ulice jsou plné – ne turistů, ale místních. Děti čutaj do míče, studenti se učej na dece, páry se prochází ruku v ruce uličkami. Jako zážitek tohle nesmíte vynechat. 🙂

La Laguna

La Laguna

La Laguna

La Laguna

La Laguna

La Laguna

La Laguna

La Laguna

Národní park Anaga

Mimochodem, všechny fotky jsou syrové a úplně bez filtru. Takhle krásné to tam opravdu je!

Další tipy na horské cestování najdete tady.