Slavnostně přísahám (, že jsem připraven ke každé špatnosti! No dobře, tak né…), že jsem už čtvrt roku neměla na svých vlasech šampón. A nevypadá to tak zle, že? Jedu totiž na něčem, čemu se říká “No Poo”

V mém případě se jedná o tajemný bílý prášek, kterými pomáhá zbavit mé vlasy závislosti. Na chemii!

Možná o tom někteří z vás už slyšeli, jiní o tom uvažují nebo tuto metodu již sami aplikují. Tenhle článek je ale především pro ty z vás, kteří se podobně jako já už roky potýkají se špatnou kvalitou vlasů a žádnej kadeřník jim není schopen pomoci. Tak já pro vás řešení teda mám!

Jpeg

Co je oním tajemným bílým práškem?

….

No, obyčejná žitná mouka.

Úplně slyším ty hlasy, které říkají podobné věci, jako říkala moje rodina, když jsem je se svou metodou seznámila.

  • “Ty si vážně dáváš mouku na vlasy?”
  • “Nejseš už trochu praštěná?”
  • “Nepřeháníš to?”
No Poo, bezšampónová metoda

No řekli byste, že jsem už více než tři měsíce nepoužila šampón?

Co je to vlastně No Poo?

No poo (čti: bez hovínek) je vlastně slovní hříčka vzniklá ze spojení “no shampoo”. Při této metodě skutečně nepoužíváte na vlasy šampon, kondicionér, vlasové zábaly ani masky – zkrátka nic, co vám radí kadeřníci či nedej bože reklamy na kosmetické produkty.

Za tím vším se totiž skrývá velká habaďůra. Naprostá většina šampónů a nezáleží na tom, zda jsou z drogérie či na doporučení kadeřníka (tedy: zda stojí 70 Kč nebo 700) obsahuje kromě již všeobecně odsouzených silikonů také parabeny (které mohou způsobovat rakovinu) a sulfáty (především Sodium Lauryl/Laureth Sulfate – které způsobují to, že omezují produkci “zdravého mazu”, v důsledku čehož se vám vlasy lámou, třepí a nerostou).

Není to žádné trhlé hnutí ekoteroristů, kteří se rozhodli zcela zavrhnout civilizaci. Hlavními propagátorkami této metody jsou například Jennifer Aniston, Adele nebo Gwyneth Paltrow. A abychom z toho nedělali čistě ženskou záležitost, k no poo se přidávají i mužské idoly v čele s Robertem Pattinsonem, Johny Deppem a dokonce princem Harrym! Z No Poo se vlastně v poslední době stává docela módní záležitost.

A o tom, že šampon ke svému životu skutečně nepotřebujete, svědčí malá lekce historie. Šampon v podobě, jakou známe teď, začali lidé používat někdy kolem 30. let 20. století. Pochopitelně můžete namítat, že před devadesáti lety lidé měli obecně horší hygienické standardy, ale jako vážně – vždyť to byla doba po zlatých dvacátých letech, éře té nekrásnější prvorepublikové elegance!

To, že se vám vlasy mastí často je právě důsledek nadbytečného šampónování. Jak už to s chemií totiž bývá, stáváme se na ní závislí. Pokožka hlavy produkuje jen takové množství mazu, které ji chrání a nadbytečným šampónováním se pokožka snaží chránit sebe sama produkcí výrazně vyššího množství mazu. A stejně tak jakmile přestanete šampónovat, produkce mazu se postupně ustálí.

Jaké jsou výhody No Poo?

  • Používáním čistě přírodních produktů si uzdravíte vlasy
  • Výrazně zvýšíte interval mezi jednotlivým mytím – já si dnes myji vlasy tak jednou za týden až za deset dní
  • Je to velice šetrné k životnímu prostředí

Jaké jsou tedy No Poo možnosti?

  • Používejte 100% přírodní šampony
  • Používejte přírodní substance (mouka, jíl, vaječný žloutek)
  • Nechte své vlasy zvyknout si pouze na vodu

Je důležité najít si “tu svojí” cestu, protože každému může vyhovovat něco jiného. Já začínala na přírodním tuhém šampónu, nicméně ten zanechával mé vlasy elektrizující a po umytí měly vlasy voskový (nikoli mastný) povrch. O téhle cestě jsem již psala.

Zaexperimentovala jsem a na radu zkušenějších jsem vyzkoušela mouku. A u té jsem zůstala, protože na moje vlasy působí téměř zázračně! Nicméně časem bych se chtěla propracovat k Water-Only metodě. U té je nutné vyhradit si první jeden až dva měsíce, kdy si Vaše vlasy budou odvykat na pomocníky a budou se velmi rychle mastit. Ale průměrně po šesti týdnech by tato etapa měla odeznít.

No Poo metoda na vlasy

A jaká je moje mycí rutina?

  1. Vezmu si žitnou mouku – upozorňuji, musí být žitná. Pšeničné či míšené se obloukem vyhýbejte. Já jsem jednou omylem sáčky zaměnila a málem jsem vyletěla z kůže, když se mi ve vlasech objevily malé halušky, které jsem za boha nemohla dostat z vlasů! Pšeničná mouka je totiž mnohem lepivější, což podpoříte teplou vodou a jakmile takovou věc už máte na vlasech, jste ztraceni – za sucha i za mokra.

Pokud se vám to ale už stane, v silném octovém roztoku vyčesávejte a vyčesávejte. Půjde to… nakonec.

2. Mouku smíchám s takovým množstvím vody, aby vytvořila blátíčko, které se mi bude pohodlně aplikovat do vlasů.

3. Následně vmasírujte do pokožky podobně jako šampón.

4. Smijte vodou

5. Připravte si octový záliv (na 1 litr vody asi 1 lžíce octa) a tím si na závěr opláchněte vlasy. Nebojte, ocet z vlasů nebude cítit – ocet naopak neutralizuje zápach ostatních surovin (použijete-li například vajíčko). Kromě toho ocet vaše vlasy rozzáří a zajistí, aby se vám méně cuchaly a lépe se rozčesávaly.

6. Tadá! 🙂

Máte nějaké své vlastní zkušenosti s No Poo? S čím si vypomáháte vy? A nebojte se naopak třeba doptat, pokud vám něco není jasné 🙂

P.S. Pro rýpaly – ano, mám barvené vlasy. Ten světlý zrz na konečcích je ještě pozůstatek mého dlouholetého barvení, nicméně dnes už – odrosty i své vlasy – podporuji jen vlasovou hennou a splňuje to účel :))

No poo metoda na vlasy