Stěhování. Každého z nás se to občas dotýká. Kromě vzrušujícího očekávání se s ním pojí často i spousta starostí, (ne)zbytných výdajů a stres. Pokud jste ve fázi, kdy teprve vybíráte svůj nový domov, tohle je článek pro vás. Na některé důležité aspekty přesahující počet místností a výhled z okna totiž při výběru nového bydlení často zapomínáme.
Předtím než (podobně jako já) začnete prioritizovat starosti týkající se těch méně důležitých rozhodnutí, jako třeba jak vymalujete stěny, jaký kuchyňský set pořídíte a které povlečení vám ladí s celkovou stylizací ložnice, měli byste se důkladně zamyslet nad několika důležitými tématy.
Jak se připravit na prohlídky bytů
Než se vydáte na složitou a časově náročnou obhlídku bytů, dopředu si stanovte priority. A nejlépe si vytvořte seznamy či tabulku, kterou s sebou na prohlídky noste a ke každému bytu si připisujte poznámky. Měli byste si určit hlavní priority, které byt rozhodně musí splňovat (přičemž jedna z nich by určitě měla být rozpočet). Jak moc vám záleží na tom, aby byl byt světlý a měl nová okna? Potřebujete byt v přízemí nebo naopak chcete být v klidnějších vyšších patrech? Odpovídají dispozice bytu vašim představám? A jsou případně možné stavební úpravy?
Hlavních priorit by rozhodně nemělo být mnoho, protože se vám těžko stane, že se vám podaří naplnit všechna očekávání. Proto byste si měli stanovit také “nice to have” seznam – tedy požadavky, které byste chtěli, aby byt splňoval, ale nejsou naprosto nezbytně nutné. Třeba zahrada, dostupnost nejbližší posilovny, velikost balkónu.
No a na závěr byste si také měli určit, co rozhodně nechcete, aby v bytě bylo. Přímo naproti bydlí sousedé s kočkami, přestože vy na ně máte silnou alergii. Nebo bar v přízemí domu, který vás bude po nocích rušit.
Jakmile pak obejdete několik bytů, budete mít už přehled, které byty z výběru vyřadit (protože nesplňují vaše klíčové požadavky nebo naopak zahrnují aspekty, které rozhodně nechcete). A svůj byt pak můžete vybrat na základě toho, který nejlépe naplňoval vaše další “nice to have” požadavky.
Důvěřujte intuici
Zatímco první bod byl ryze racionální, při volbě vašeho dalšího domova musíte zohledňovat i více intuitivní aspekty. Cítíte příval pozitivní energie nebo naopak se začnete cítit stísněně navzdory prostornosti bytu? Neméně důležité totiž je i to, jak na vás byt působí po emocionální stránce. Znám kluka, který se co pár měsíců stěhoval znovu a znovu, protože mu byt za pár týdnů přestal “vonět”. Jiný můj známý mi zase vyprávěl, že při obchůzkách narazil na velmi pěkný, nový a prostorný byt, ve kterém se však vůbec necítil dobře, a tak jej odmítl. Až posléze zjistil, že v domě předchozí majitelé procházeli náročným rozvodem a byt tu atmosféru v sobě udržel. Přestože se jedná o iracionální dojmy, berte na ně ohled. Koneckonců, je to místo, ve kterém chcete žít.
Zkontrolujte současný stav bytu
… a dejte na to důraz. Na první pohled si totiž nemusíte všimnout věcí, kterých pak dlouhodobě můžete litovat. Třeba to, že je byt nelogicky uspořádaný – jako že světla se zapínají na opačné straně, než se otevírají dveře. Zkontrolujte si tlak vody. U pronájmů vás může trápit třeba i to, že je na stěnách již x-tý nátěr a navíc dost ledabyle udělaný – takže musíte nejen malovat, ale ještě seškrabávat. Pokud byt přebíráte i s nějakým vybavením, dejte důraz na kontrolu spotřebičů, protože se nechcete pouštět do oprav hned krátce poté, co se nastěhujete (podle občanského zákoníku si pronajímatel platí opravy až do 10 tisíc Kč ročně).
Poznejte sousedství
Ještě předtím, než se definitivně rozhodnete, udělejte si čas na to porozhlédnout se po sousedství. Jak daleko je to k nejbližšímu obchodu? Do kolika hodin je otevřená nedaleká restaurace? Je v blízkosti nějaký park? Důležité také je poznat své nastávající sousedy. Jací lidé v blízkosti nového bytu žijí? Zastavte se v místním podniku a nasávejte atmosféru – líbí se vám, jak se místní chovají a o čem se baví? Není to ten nejdůležitější aspekt výběru, ale měli byste dopředu vědět, zda se vám po večerech v okolí schází zlatá mládež, zda je sousedství ráj maminek nebo bezdomovců. A když už budete navštěvovat místní podniky, udělejte to večer – zjistíte také to, jak moc je v okolí rušno.
Doufám, že jsem vám s výběrem trochu pomohla a teď, než se nastěhujete, nezapomeňte se pověnovat těmto tématům, které samotné stěhování provázejí 🙂
Super článek, jen bych ještě doplnila poohlédnout se po nejbližší zastávce MHD… Byt sice může být úplně luxusní, ale chodit 20 minut na bus, kterým pojedu pak půl hoďky na metro, bych teda nechtěla 😀
To je pravda! Ale to už tak nějak souvisí s tím – poznejte své sousedství. Nicméně rozhodně děkuji za vypíchnutí 🙂