Doma mi už nějakou dobu stojí fakt starý kolo. Vyhlídla jsem si ho kdysi někde v bazárku a Honza mi slíbil, že mi ho zrenovuje. Ale znáte chlapy. Jdou po technický a funkční stránce a na vizuál zas až tak nedbají. Takže kolo jsem sice měla zrenovovaný (opravený ráfky, nafouknutý gumy, vyčištěný brzdy, jakž takž odrezený), ale vypadalo úplně stejně. A já jsem přitom toužila po krásné (a ano, i pojízdné) retro skládačce. No, ale na úpravu laku nikdy nebyl čas, chuť, že prý doma to dělat nemá smysl…. No prostě samý výmluvy, znáte to. A tohle staré kolo doma leželo. Dost dlouho. Pak jsme se přestěhovali do Bohnic a představa, že budu na starým kole bez přehazovaček zdolávat ten mega kopec z centra, pro mě byla nemyslitelná. Takže se kolo zabydlelo ve sklepě a tak začlo spokojeně zase zacházet. Až doteď, kdy jsem se konečně odhodlala si ho dát do kupy – tentokrát podle mých představ.
Upcycling kola
Staré kolo vám samozřejmě nejlíp zrenovují v k tomu příslušných servisech. Mají na to totiž speciální pískovací techniky, které vám starý lak totálně sundají dolu, a speciální komaxitový barvy přímo na kola, u kterých bych věřila, že vydrží nadosmrti. Navíc vám to samozřejmě postříkaj bez jakýchkoli chybiček a možná vás to vyjde i levnějc po domácku. Ale není lepší to mít s malými nedokonalostmi, ale po svém? Takže já jsem se rozhodla po tu pracnější, dražší a míň precizní cestu. Hellou, nový kolo. 🙂
Upcycling kola
Připravte si:
  • Rukavice
  • Benzínový čistič a hadřík
  • Tlakový čistič nebo postaru kýbl s vodou
  • Šmirglpapír
  • Barva na kov ve spreji
Barvu jsem zvolila takovou, aby ladila s tou původní. Je totiž možné, že se časem nový lak nějak opotřebí a pro takový případ jsem připravená, že moje kolo bude mít zajímavý “rádoby-umělecký” mramorový modro-zelený efekt. Anebo to dostříkám, co já vím :D. Nicméně předešla jsem tomu tím, že jsem si vybrala ten nejkvalitnější sprej na kov, jaký jsem sehnala.
Upcycling kola

I. Fáze: čištění

První fáze je ta méně zábavná. Připravte se na celkem otravné “odvšivování kola”. Je zapotřebí ho dokonale vyčistit od nečistot, pak odmastit a zbavit se rzu. Některé části si ale naštěstí můžete dost ušetřit. Já jsem třeba místo drhnutí kola hadrem a chemickými přípravky zvolila šetrnější a podstatně rychlejší práci s WAPkou – tahle šikovná mobilní je od Kärcheru. Pokud máte doma, tak určitě doporučuju. Na očištění vám stačí čistá voda, takže 1) neničíte životní prostředí a 2) vyhnete se pokutě, pokud jako já čistíte na veřejným prostranství (možná to z fotek nevypadá, ale dělala jsem to u nás na sídlišti :D). Kolo máte umyté doslova za těch pár minut, na které vám tahle mobilní čtyřlitrová nádrž vystačí a úplně bez námahy. A navíc s tím pak umyjete i sebe. 😄Až budeme za rok vybavovat obytnáček, tak WAPka určitě bude v povinné výbavě.
Upcycling kola
Až se zbavíte takový tý hrubý špíny, je potřeba vzít kolo ještě nějakým odmašťovačem, aby vám nová barva pěkně držela. Já použila obyč benzínový čistič.
Upcycling kola

II. Příprava

Jakmile máte kolo čisté, rozeberte ho. Sundejte z něj všechno, co nechcete nabarvit. Věřte tomu, budete s tím mít míň nervů. Já ho rozebrat nemohla, protože je to fakt starý kolo a jednotlivé části k sobě už byly dost přirezlý. Takže jsem zvolila komplikovanější cestu a části, které jsem nechtěla obarvit, obalila igelitem. Kolo jsem pak ještě položila na vystýlku z novin, abych nezaneřádila trávník. Takže mezifáze mezi starým kolem a novým úžasným retro kolem vypadala jako vysypanej konťák. No, koukejte:
Upcycling kola

Tohle není reklama na Billu, Penny ani Kaufland, baj-d-vej 🙂

Upcycling kola

No a když mi venku zůstaly jenom ty k lakování určené části, vzala jsem všechny plochy ještě pořádně šmirglem. Plochy je pořeba trochu zdrsnit, abyste částečně sundali starý lak a aby vám na nich nová barva pěkně držela.
Upcycling kola

III. Fáze: Lakování kola

Tak a teď už přecházíme k tý krásnější, kreativnější části. Hezky to všechno nastříkejte. Já jsem si musela dávat extra pozor, abych nestříkla někam, kde barvu mít nechci, ale pokud vám půjde kolo rozebrat a stříkat rovnou jenom rám, jste úplně za vodou. A určitě vám to doporučuju, protože můj “plastikovej” systém měl díry. A to doslova. Tak třeba se mi povedlo na kolo i na ráfky nastříkat modré fleky. Tenhle fail jsem vyřešila úvahou, že zlatá (kterou jsem použila na kovové části a na detaily) nebude na černé tak výrazná. No, byla, takže jsem z toho udělala zlatý pruh a jakmile byl jednou hotový, udělala jsem ho v rámci zachování symetrie i na druhém kole. No, není to nakonec tak špatný, ne? Nebojte se udělat na kolo více vrstev laku, ale stříkejte vždy ze vzdálenosti asi 15-20 cm. Jakmile budete stříkat blíž, udělají se vám tam bazénky, a to nechcete. 🙂 A když máte nastříkáno, počkejte tak 15 – 20 minut (podle výrobce laku), než to na omak zaschne. Zatvrzelý to bude asi po 24 hodinách.
Upcycling kola

IV. Fáze: Detaily a ladění

Jakmile máte nastříkáno a jakž takž zaschlo, můžete ladit detaily. Já jsem si na kolo přidala ještě košíček a zvoneček, ale můžete přihodit ještě trubku, pentle (jako měla Phoebe, že jo), the only limit is your imagination.
Upcycling kola
Pokud se vám nápad líbil, mrkněte ještě na další upcyclingové články 🙂
Upcycling kola