Vůně. Jedna z lásek, kterou jsem v loňském roce objevila.
Čich je možná ten nejopomíjenější smysl. Zkuste se zeptat lidí kolem sebe, jakého smyslu by se vzdali, kdyby nebylo zbytí a mohli si vybrat. Zřejmě to nebude zrak. Pravděpodobně ani sluch. Určitě ne chuť.
Na čich jsme totiž během evoluce tak trochu zapomněli. Přestali jsme informace získávané čichem vyhodnocovat, a tak se stalo, že povrch naší čichové sliznice je asi 40x menší, než třeba u psa. Máme pocit, že čich k životu zas až tolik nepotřebujeme. Ale to se hrozně mýlíme.
Čichem stále získáváme daleko víc informací, než je na první pohled (haha) zřejmé. Vemte si, jak vám chutná jídlo, když máte rýmu? Nijak. Velkou část aroma, které při jídle vnímáme, připisujeme chutí, na svědomí ji má ale náš čich.
Smyslem vůní ale není “jen” saturovat naše čichové potřeby. Je prokázáno, že vůne mohou doopravdy léčit. A tomu se právě věnuje obor, kterému se říká aromaterapie.
Aromaterapie mě vždycky fascinovala. Jeden z mých snů, mých imaginárních životů, totiž vždycky bylo pěstovat a sbírat byliny a vyrábět z nich léčivé čaje a masti. Být bylinkářka, čarodějka. A to je k dnešní aromaterapii vlastně jenom kousek. 🙂
Svět vůní mě zkrátka v uplynulém roce doslova vtáhl do sebe. Úplně jsem vůním propadla. A pohrávám si s myšlenkou, že je začnu studovat hlouběji.
Vůně nás ovlivňují víc, než si myslíme…
Přírodní vonné směsi obsahují tzv. éterické oleje. Už to slovo je nádherné! Éterické oleje jsou v podstatě takovou duší každé rostliny. Květiny je obsahuji v listech, ve stoncích, v květech i semenech. Nesou v sobě charakter rostliny, její vůni i vešlerý její léčivý potenciál. A jako zázrakem tuhle dokonalost dokážeme z rostlin extrahovat a používat (nejen) k léčebným účelům. Éterické oleje pomáhají hlavně psychice a jsou skvělým pomocníkem v psychosomatické léčbě, což je ten hlavní důvod, který mě k vůním přivedl. Používají se ale i v běžné léčbě, však si vzpomeňte, jak jste v dětství na rýmu inhalovali tea tree nebo peprmint. 🙂 Tomu, jak pomocí vůní podpořit zdraví, se aromaterapie rozsáhle věnuje dokonce jako samostatný akreditovaný obor.
Sama používám dva druhy vůní …
Jsou to již zmiňované čisté éterické oleje (případně éterické směsi olejů) a vonné oleje. S éterickými oleji se dá experimentovat, můžete je míchat na podporu a léčbu podle svého záměru, přidávat je do domácí kosmetiky nebo si jimi provonět prostor. Nespornou výhodou již připravených směsí je, že je vytvořil přímo aromaterapeut, který ví, které kombinace vůní se hodí pro který záměr a vy tak můžete oleji napřímo podpořit tu oblast v životě, kterou potřebujete.
Vonné oleje jsou většinou éterické oleje smíchané s některým základovým rostlinným olejem (nejčastěji mandlovým, kokosovým, jojobovým,..), a díky tomu se dají už aplikovat přímo na kůži.
Mí každodenní pomocníci…
Tohle je můj výběr vůní, které nosím všude s sebou. Růži v jojobě používám namísto nočního krému, protože fakt dobře vyživuje kůži (30, Marti :D) a navíc voní tak krásně, že mě to dokonale naladí ke spánku. Pochází navíc od české rodinné firmy Nobilis Tilia, u kterých se mi moc líbí jejich filosofie výroby. Eranaya – Odpuštění je meditativní vonná směs, se kterou si léčím své staré bolístky, které jsem si dlouho přenášela ve svém batůžku stínů. Její receptura se prý “vynořila” bezprostředně po meditaci a autorka tvrdí, že podle známého psychotronika pochází tento recept až z dávné Atlantidy. Spolu s Epigenem, vůní, která ke mně promlouvá asi nejvíc (a kterou jsem objevila na jednom ženském kruhu), je míchá Monika Urbanová na základě starodávných orientálních receptur. Čtvrtý z mých každodenních pomocníků je tentokrát čistý éterický olej Geranium. Je to složitá vůně a musím přiznat, že na první “počuch” mi vyloženě nevoněla. Ale přitom – je to velice ženská vůně a říká se, že ženy, které mají s touto vůní “problém”, mají problém se svou ženskostí. A to je moje velké téma. A tak nosím Geranium s sebou a postupně si na sebe zvykáme.
Ryze ženské vůně
Což mě přivádí k mému vonnému ženskému mixu. Kromě Gerania a již zmíněné Růži v jojobě sem patří další z meditativních olejů od Moniky, s prostým názvem Žena. Má podpořit rovnováhu našich ženských archetypů. Tahle “svatá trojice” má významné místo v mém domácím “červeném stanu”, který jsem si v našem novém bytě vysvětila se záměrem uzdravení všech mých ženských neduhů, které mě v uplynulém roce začaly pronásledovat.
Smyslné vůně a oleje lásky…
A tady se dostáváme k nakousnutí jednoho velkého tabu dortíčku. Rozhodně nemůžu říci, že bych byla nějaký odborník na tantru. 🙂 Ale když jsem tyhle dvířka pootevřela, věci se začaly hodně měnit. A to mě přimělo do nich nahlížet trochu víc. Spolu s napojováním se na mou pozapomenutou jinovou stránku se v posledním roce začal hodně proměňovat i můj přístup k sexu. Uvědomila jsem si, jak jsme v duchu médii ovlivněné sexuální revoluce úplně zapomněli na prapůvodní význam sexuálního spojení a jeho duchovní potenciál. A tyhle olejíčky mě vracej zpátky do jakési dávné paměti, kterou v sobě jako ženy máme. Ano, slyším, jak ezo to zní. 🙂 Pravdou ale je, že ženská životní energie skutečně je ta sexuální a když se přestaneme honit za rychlými cíli a napojíme se dovnitř, může to změnit naše prožívání v různých, i zdánlivě úplně nesouvisejících oblastech života.
To ale bude na celý jeden článek, který je v plánu, až k tomu najdu dostatečnou odvahu. 🙂 Afrodiziakální směs Tantra pochází od Nobilis Tilii, Spiritual Love se záměrem pochopení lásky zase od Moniky z RMNO.
Jak esenciální oleje používat
Éterické oleje sama nejčastěji kapu do difuzéru. Díky tomu mi to doma vždycky krásně voní a já mohu různými vůněmi ovlivnit oblasti, které aktuálně potřebuji podpořit. Některé éterické oleje nosím s sebou třeba do práce, kde nemám k dispozici difuzér, a když potřebuji, jednoduše přičichnu přímo k lahvičce. Éterické oleje se také používají při výrobě přírodní kosmetiky a svíček.
Výhoda vonných směsí je, že je můžete mazat přímo na kůži, při masáži nebo péči o pleť. Čisté éterické oleje jsou totiž na kůži agresivní a mohou způsobit pořádnou vyrážku, proto je potřeba je míchat v jiném, nosném tuku.
A jak vonné oleje vybírat
To nejdůležitější při výběru vonných olejů je, aby byly 100% přírodní.
V drogeriích a obchodech s dárky totiž často narazíte na lahvičky, které se esenciálním olejům velmi podobají, jsou ale zpravidla levnější a obsahují syntetické vůně. Ty mohou vašemu zdraví spíš uškodit. A to samé platí o levných parafínových svíčkách. Když si tedy doma dopřáváte voňavý zážitek nebo konejšivé plamínky, myslete na své zdraví (i přírodu) a připlaťte si těch pár korun, abyste doma mohli čichat něco, co je nejenom krásné, ale i prokazatelně zdravé.
Pak přichází na řadu faktor výroby. Od samotných rostlin a podmínek, při kterých rostou, po jejich sklizeň, skladování i extrakci, to všechno jsou faktory, které se na výsledné vůni opravdu silně projevují. Stojí za to si tedy dobře vybrat.
Mně se moc líbí filosofie české rodinné firmy Nobilis Tilia i RM Natural Oils, od kterých jsem své olejíčky dostala. Důkladně si hlídají, odkud pochází suroviny, ze kterých oleje vyrábí. Nobilis do svých směsí vkládá své aromaterapeutické znalosti, RMNO zase vychází z prastarých duchovních receptur.
0 komentáøù