Na přelomu listopadu a prosince jsem se (opět) stěhovala. 

Ukončila jsem kapitolu sólo života mezi pahorky (Dómským vrchem a litoměřickými hradbami, mezi kterými jsem obývala malý podkrovní byt) a nastěhovali jsme se s Pavlem do prostorného bytu s vysokými stropy v jedné z nejhezčích ulic v Litoměřicích.

Chtěla jsem ten krásný velký prostor zařídit tak, aby v něm správně proudila energie. A proto jsem si dopředu studovala feng šuej principy a ladila je dohromady se svými záměry a možnostmi.

A začala jsem největší, nejdůležitější místností. Vybavit si ten krásný pokoj mělo tři vrstvy:

  • Ta první byla ryze praktická. Je to pronajatý byt a tak s dispozicemi se příliš hýbat nedá. Někde jsou holt okna, někde dveře, někde je spací patro (obývák je tak zároveň i naší ložnicí).
  • Druhá byla řekněme intuitivní. O některých věcech jsem už dopředu věděla, kde by měly být. Cítila jsem, že tam zkrátka patří. Jakože si pod spacím patrem udělám svůj meditační koutek. Nebo že sedačka bude orientovaná vedle oken, abychom z ní mohli koukat na krásné západy slunce.  A pak to byly různé drobnosti, které si řekly o své místo a já až později objevila jejich meta významy, že tam zkrátka měly být.
  • No a až když jsem měla tuto hrubou kostru navrženou, přišla na řadu feng šuej perspektiva. Někdo by zřejmě řekl, že bych s tím měla začít (a až jednou budu zařizovat vlastní domek, zřejmě tím i začnu), ale praktické dispozice neobejdu a ty intuitivní si zkrátka o své místo “říkaly” příliš nahlas.

Základní rozmístění

Nejprve jsme se tedy na prostor dívali prakticky. S čím se jednoznačně hýbat nedalo bylo spací patro. Prostor pod naší “ložnicí” jsem využila jako svůj meditační koutek. A vedle oken, tedy do největšího volného prostoru, jsme umístili sezení.

Fen šuej ladění

Dávala jsem pozor, abychom zde měli hodně míst k sezení (poprvé v životě mám tak třeba i vysněný sedací kout v okně), aby náš obýváček lákal k trávení společného času. Aby z gaučíku bylo vidět z okna a křesílka měla “královskou” orientaci směrem ke dveřím. Aby veškerý sedací prostor spojoval koberec. A aby střed pokoje zůstával prázdný. A bojovala jsem s tím, aby se centrem našeho (času i) prostoru nestala televize.

No a pak jsem do toho začala promítat i feng šuej “geometrii”. Zjistila jsem, že se na feng šuej zóny dá dívat dvěma způsoby – vzhledem k orientaci vstupních dveří a vzhledem ke světovým stranám

 

Feng šuej zońy podle dveří

Pro začátek pro mě bylo jednodušší rozvrhnout si zóny podle orientace dveří. Takže jsem si vzala tenhle plánek, post-ity a lepila jsem si po stěnách, kterou oblast daná zóna zastupuje.

No a zjistila jsem, že jsme už tak intuitivně zařízení byli. Tak třeba do zóny Přátelé a cestování jsem od začátku plánovala vytvořit nástěnku z fotek (a kterou zatím ještě připravuji).

V zóně Kariéra máme knihovnu (oba se živíme psaním) a v zóně Odpočinek a moudrost je můj meditační koutek. V zóně Děti (které nemáme) se nějak automaticky nahromadily květiny. A v zóně Zdraví mám druhou knihovničku, které dominují právě knížky o zdravém životním stylu. A do zóny Bohatství jsem intuitivně umístila náš Zamioculcas, rostlinu, která přináší hojnost a prosperitu.

A pak tam byly zóny, které ještě chtěly trochu doladit. Do zóny Lásky jsem umístila velikou energetickou svíci se záměrem, kterou jsem nám pořídila právě na podporu vstupu do společné životní fáze. Co se mi ale ještě nepovedlo, je zatím prázdná oblast Rodina (překvapivě na úrovni schodů do naší “ložnice”).

 

 

Tak tohle je třeba místo, kde se stýká zóna peněz (z hlediska vchodu) a zóna lásky (z hlediska světových stran). Asi bude v našem vztahu hodně peněz nebo co. :)) 🙂 Na stěně visí “indiánské” dřevěné poličky, které mi pomohly dotvořit takový ten comfy bohémský dojem (ale taky zakrýt díry, které na stěně zůstaly). Dostala jsem je od Bonami, kde mimo jiné pořídíte i úžasnou lenošku Karup. Koukala jsem po něm už nějakou dobu, takže když jsme hledali pohovku do nového bytu, tohle byl můj favorit číslo jedna. A prošel.🙂

Feng šuej zóny podle světových stran

No a pak jsem se na náš pokoj zkusila podívat i z hlediska světových stran. Podle nich jsem pak celé předchozí schéma “natočila”, takže mi vlastně vyšla jakási zónová mandala, ve které se každá feng šuej oblast vyskytuje dvakrát. A když jsem tak procházela jednotlivými zónami, zjistila jsem, že se ty “překrývající oblasti” vlastně hezky doplňují. Tak třeba původní sekce Uznání se nyní mísila s Kreativitou (což dává smysl, protože oba pracujeme v kreativním odvětví). Nová zóna Lásky přesně mířila na náš gaučík, na kterém se po večerech tulíme. Zóna Cestování se zase objevila přesně tam, kam jsme si pověsili balijský lapač. A tak.  Hrozně mě to potěšilo, protože se ukazuje, že když se posloucháme, nějaká vyšší síla nás zkrátka asi vede. 🙂

Barvy a rovnováha elementů

Celý pokoj jsem ladila do přírodních, neutrálních barev. Tak, abych mohla na příhodných místech použít nějakou výraznou, akcentovou barvu, která mi právě dopomůže podpořit energii v jednotlivých feng shui oblastech.

Třeba obě zóny lásky jsem vybavila něčím růžovým – a něčím, co symbolizuje zemi (třeba kámen nebo větvička). Zóna úspěchu je zase třeba elementem ohně a červené barvy, takže jsem do ní umístila svíčku. S kovovými a dřevěnými prvky problém nebyl, k tomu pomůžou různé svícínky a dřevěné krabičky. Nejproblematičtější pro mě bylo zastoupit element vody, ale nakonec jsem to pojala úplně jednoduše – a umístila na potřebná místa nádobky s vodou.

A jak se říká, ďábel spočívá v detailech. V tomhle případě teda spíš duše. 🙂 Jistě jsem věděla, že nechci, aby se středobodem našeho prostoru (a času) stala televize. Takže jsem ji v duchu feng shui neumístila naproti dvěřím, aby nebyla tím první, co příchozí do pokoje zahlédne. Na místo toho přišla hezky na kolmou stěnu. A pro jistotu ji zakryla sarongem, aby na sebe nepoutala pozornost v době, kdy ji nepoužíváme.

Pod schody do naší “ložnice” jsem umístila akupresurní kořenový koberec, protože to je jediné zaručené místo, kde se vždycky budeme pohybovat naboso. Tak ať si nožky pěkně masíruje i Pavel, který jinak naboso moc nechodí. :)) Podívejte se na RootyRug, od kterých jsem kobereček dostala. Na to, že to je v podstatě “zdravotní” pomůcka vypadají fakt krásně. A “kořeny” do našeho přírodního ladění zkrátka zapadly.

No a na závěr bylo potřeba ošetřit, co se vším tím “bordýlkem”. Se všemi těmi papírky, nabíječkami, tužkami, sluchátky a dalšími věcmi, které se mají tendenci různě nepěkně povalovat. Na ty jsem si pořídila krásné přírodní krabičky a dózy z mořské trávy, které vidíte vlastně skoro na všech mých fotkách. Daroval mi je Vingo, obchůdek s překrásnými přírodními bytovými doplňky, od kterého mám i květináče z mořské trávyprostírání a drobnosti, které podtrhují celkové ladění našeho přírodního pokoje.

Za spolupráci při vybavování mého vysněného pokoje děkuji eshopům BonamiVingo a RootyRug.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..