Postupně jak se snažím přecházet na zero waste a minimalistický životní styl, stále objevuji další a další oblasti, ve kterých je potřeba zapojit nějaké nové systémové řešení. Už jsem psala o tom, jak omezit plýtvání v módě, plánuji článek o kosmetice a nakupování potravin. A jednou z těch oblastí, které vlastně každodenně řešíme (a ve které plýtváme třeba úplně zbytečně), je úklid domácnosti. Nejen že můžete omezit odpady, ale zásadně taky snížit zátěž na životní prostředí a omezit toxické látky, se kterýma se doma setkáváte. Takže tohle je můj návod na ekologický úklid.

Ekologické přípravky na úklid máte už teď doma

Předem prozradím celý klíč k úspěchu: Základem pro ekologický úklid domácnosti je vlastně jen pár ingrediencí: voda, sůl, jedlá soda a ocet. Všechno to máte doma. Úplně v pohodě tím můžete nahradit všechny ty chemické sajrajty, takže nejenom že ušetříte, ale ještě můžete mít dobrý pocit z toho, že na vás doma nečíhá nic toxického.

DIY dezinfekce

Začneme úplně od píky. Obyčejnou domácí dezinfekci si jednoduše připravíte z peroxidu vodíku (pořídíte v lékárně). Do něj pak stačí kápnout pár kapek oblíbeného esenciálního oleje (za mě v úklidu vedou citrusy) a bakterie to maj spočítaný.

Domácí tekutý písek na povrchy

Můj absolutní favorit je domácí tekutý písek. Ten si můžete úplně snadno vyrobit doma. Stačí smíchat dílek soli, dílek jedlé sody a dílek vody s pár kapkami citrusového esenciálního oleje a univerzální přípravek na čištění ploch je hotový.

Recept na tekutý písek na ekologický úklid

Trouba a digestoř – jak vyčistit mastnotu

Největší oříšek při udržování kuchyně je podle mě jednoznačně trouba. Je to taková ulepená a ošklivá práce, která je o to nepříjemnější, čím déle ji odkládáte. I na tuhle zažranou špínu se dá ale snadno vyzrát s běžnými surovinami, které máte v domácnosti. Stačí smíchat jedlou sodu (60 g)  s dostatkem vody tak, aby vznikla pasta, tou vytřít celý povrch trouby a nechat působit přes noc. Zažraná špína by po uplynutí 12 hodin měla snadno jít setřít. Na závěr ještě vystříkejte troubu jablečným octem a uvidíte, že bude zářit jako nová.

Ekologický úklid trouby

Zabijácký WC čistič

Nejjednodušší WC čistič na světě získáte kombinací dvou basic látek – jedlé sody a octa. Stačí do WC mísy nasypat dostatečné množství jedlé sody a zalít ji octem. Látky spolu budou chvíli bublat a po pár minutách můžete čapnout štětku a mísu klasicky vydrbat. Přípravek nejenže odstraňuje špínu a vodní kámen, ale hravě si poradí taky se smrádkem. Výhra!

Nerez jako nový

Nerezové části stačí vzít teplou vodou a ve druhé fázi vyleštit olivovým olejem. Funguje to skvěle!

Jenom upozorňuju, že TOHLE je OLIVOVÝ OLEJ, né čůránky! 😀

 

Mytí oken hravě

Mytí oken je moje nejmíň oblíbená práce. Fakt ji nesnáším, protože si při ní vždycky připadám jako Sisyfos, akorát že místo kamene a hory mám hadr a okno. Takže to pokaždé odkládám, jak jen to jde a snažím se si to všemožně usnadnit. Nedávno jsem ale objevila trik, jak si to nekonečné leštění, šmrdlání, sušení a neustálé opakování celého procesu dokud to jednoduše nevzdáte zásadně usnadnit.

Dostala se mi do rukou aku stěrka od Kärcheru, která celý ten nekonečný leštící proces strčí do kapsy. Okna nejprve klasický nahrubo omyjete a hadříkem vysušíte a pak vezmete do rukou tohohle záchranáře. Nejdřív okna postříkáte a hlavicí s hadříkem klasicky rozetřete a pak vezmete samotný “vysavač”, který veškerou vodu nasaje tak, že na okně opravdu nezůstanou žádné šmouhy, ať už jste v mytí oken jinak sebenešikovnější.

Kärcher dodává stěrku s vlastním čistícím přípravkem, pokud ale ekologický úklid myslíte vážně, můžete jej jednoduše nahradit vlastním roztokem. Stačí smíchat 2 hrníčky teplé vody s čtvrt hrnkem octa, čtvrt hrnkem lihu a 1 lžící škrobu. Tadá!

Recepty jsem čerpala ze dvou skvělých knih: