Jakže jsem se to já vlastně dotala do Calgary, velkoměsta, kterému jsem se chtěla vyhnout? A jakto, že jsem si to nakonec užila?

Vracím se k mému prvnímu týdnu v Kanadě, když mě z hor vyhnala sněhová bouře. No fakt. Začalo to postupně, když jsem opouštěla Jasper, strávila jsem noc v kempu u Columbia Icefield a večer začalo přituhovat. Tak nějak jsem to připisovala poloze, přece jenom jsem byla u ledovce. A ráno to nebylo jiné. Takže jsem se (hodně) brzy ráno zpakovala a vyrazila na jih, v naději, že to přejde. Nepřešlo. Začlo sněžit, teploty klesly (a držely se) na nule a ke konci dne jsem jela šílenou sněhovou vánicí pryč, rychle pryč z hor. Hory mě doslova vyplivly! Projížděla jsem kolem všech těch míst, které jsem ještě chtěla vidět, ale ven z auta se mi nechtělo ani co by se za nehet vešlo.

Doufala jsem, že když vyjedu z hor, uteču tomu, ale nebylo tomu tak docela. Sněhová bouře tak nějak přešla, ale sněžilo pořád. Další noc jsem strávila na parkovišti u kasína asi 100 km od Calgary. No…. A takhle jsem se dostala do Calgary. O den dřív, než bylo v plánu. Hory mě vyhnaly. A já si říkala… páni, velkoměsto. Mrakodrapy. Na to vůbec nejsem připravená. Co tady proboha budu dělat?

Podzim v Calgary

Podzim v Calgary

Kapitola sama o sobě bylo řízení. Do města jsem vjela fakt dost nepřipravená a jenom jsem slepě následovala GPSku, která mě zavedla jakž takž do města, kde jsem složitě hledala parkování. Ale povedlo se! Nojo, jenže, co teď? Rozhodla jsem se, že se ze zmrzlýho auta přesunu do nejbližšího Starbucks a odtamtud vymyslím plán na celý den. A ono se povedlo! Prolítla jsem pár blogů, udělala si poznámky a nasypala to všechno do svý navigace a ukázalo se, že jsem si ten den v Calgary fakt nemohla naplánovat líp.

Calgary mezi mrakodrapy

Můj den v Calgary tak začal ránem mezi mrakodrapy. Popravdě, asi jsem nikdy ve velkoměstě nebyla (pokud nepočítáme Pankrác, že jo), takže mě pohled na ty mrakodrapy fakt fascinoval. A protože jsem byla trošku zmrzlá, zamířila jsem rovnou do jednoho z nich – obchodního centra CORE, ve kterém se nacházejí populární zahrady Devonian Garden. Dřív než zahrady mě ale uvnitř upoutalo knihkupectví. Nemohla jsem si pomoct a strávila v něm pěknou hodinku, jenom tak brouzdáním mezi regály. Učarovaly mi sešity a notesy vázané v kožené vazbě. Žádný jsem si nekoupila ale… uvidím, až odsud budu odjíždět. Jestli budu mít místo v krosně, pravděpodobně si nějaký z nich koupím ve Vancouveru.

Nicméně. Po zahřívací přestávce v knihkupectví jsem ve čtvrtém patře obchoďáku našla ony Devonian Garden.
Byla to v podstatě jídelní pasáž obchoďáku, až na to, že jste měli pocit, že jste v parku. Nebo alespoň v hodně dobře řešené zimní zahradě. Jestli budete v Calgary, fakt to stojí za to si sem výlet udělat. Povedlo se mi to poskládat všechno do jednoho okruhu, který vám vyjde tak akorát na celý den, pokud se budete loudat jako já, zastávkovat, kafíčkovat a fotit. 🙂

Devonian Gardens

Devonian Gardens

Stephen Avenue Walk

A když už jsem jedou mezi mrakodrapy byla, chtěla jsem si ten pocit velkoleposti užít. Zamířila jsem proto na hlavní nákupní třídu Stephen Avenue Walk a chvilku brouzdala a windowshopovala. Popravdě, žádný, obchod mě nenadchl natolik abych se podívala dovnitř, ale samotná ulice má svoje vlastní kouzlo. Opravdu….

Stephen Avenue Walk

Stephen Avenue Walk

Calgary Tower

Cestou ze Stephen Avenue Walk nemůžete minout Calgary Tower. No, nešla jsem na ní. Nikdy jsem nebyla ani na Žižkovské věži, takže vylézt na tuhle jen proto, že jsem v Calgary, mě nijak nelákalo. Ale tahle 190metrová věž v pozadí se všemi těmi moderními budovami tvořila opravdu moc pěknou kompozici. Až jsem se sama sobě divila, jak si tenhle nečekaný výlet ve městě užívám.

Calgary Tower

Calgary Tower

Olympic Plaza v Calgary

Při brouzdání městem zamiřte na Olympic Plaza, park, který byl postaven za účelem oslav zimních olympijských her v roce 1988. V létě musí bejt skvělý na piknik, v zimě se na něm zase prý dá jezdit na bruslích!

Olympic Plaza

Olympic Plaza

St. Patric’s Island – ostrov v Calgary

Nene, nemluvíme tu o Irsku, ale o ostrově uprostřed Bow River ve čtvrti Downtown East Village. Je to moc hezký městský park, kde se hned v jeho západní části můžete posadit s výhledem na ty majestátní věžáky, najdete tu pláž, amfiteáter, dětská hřiště i grilovací místa pro veřejnost. Takže pokud do Calgary vyrážíte v létě nebo za teplého jara, sotva ve městě najdete lepší útočiště. 🙂

St. Patric’s Island

St. Patric’s Island

Procházka po nábřeží Calgary

Ze St. Patric’s parku se vydejte po nábřeží řeky Bow směrem na východ. Je to báječná podívaná s tyrkysově zbarvenou ledovcovou vodou na jedné straně a seskupenými mrakodrapy na druhé.

Peace bridge

Peace bridge

Eau Claire a Chinatown

Ve čtvrti Downtown West End nezapomeňte navštívit čínskou čtvrť. Začněte v Eau Claire Market, je to takovej na první pohled podivně vyhlížející obchoďák (něco jako pražská Labuť nebo ústecký Labe), ale všechny ty zdánlivě zašlý vietnamský obchody jsou ve skutečnosti opravdový poklady plný různýho exotickýho zboží, dobrot a služeb. A za návštěvu určitě stojí.
Z obchoďáku se pak dostanete přímo do čínské čtvrti. V centru toho všeho stojí Chinese Cultural Center, největší čínský meetingpoint v severní Americe.

Strop v kulturním domě Chinatownu

Kensingtonská čtvrť v Calgary

Závěr dne jsem strávila v Kensingtonu a nemohlo to být naplánováno lépe. Kensington je taková atypická nákupní třída plná originálních designových obchůdků, hipsta podniků – vše postavené v anglickém stylu. Hromadu času jsem strávila v knihkupectví Pages, což je dvoupatrové knihkupectví a antikvariát dohromady plný úžasných vydání známých knížek v krásných vazbách.

Knihkupectví Pages

Knihkupectví Pages

Komentáře není potřeba 🙂