Jak to všechno začalo

Ačkoli to tak ještě nedávno nevypadalo, rekonstrukce našeho bytu už se pomalu ale jistě blíží do zdárného finále.

A musím říct, že poslední půlrok pro mě byl pořádnou školou minimalismu. Nosím jenom oblečení, které jsem si s sebou na začátku podzimu sbalila do Kanady a od té doby, co jsem se vrátila, žijeme jako cikáňata praví nomádi. První měsíc jsme přespávali různě v autě, na gauči u rodičů, v těsně vymezeném prostůrku uprostřed bytu plného suti a bordelu. Od Vánoc už máme zabydlenou ložnici – jeden malý pokoj o velikosti asi 15 metrů je  rázem jako palác, který nás naučil, že toho o moc víc opravdu nepotřebujeme. Můj příběh o tom, jak jsem se skamarádila s minimalismem najdete tady.

Nicméně blíží se doba, kdy se budeme muset nějak vypořádat se všema těma banánovejma krabicema. Při představě věcí, které máme někde nabalíkované v garážích a sklepech u příbuzných, osciluju mezi dvěma emocemi:

  1. Jupííííí, to bude úplně jako Vánoce. Budu si postupně rozbalovat všechny ty věci, na které jsem už zapomněla, a které budu moct zase používat.
  2. Stuff. So. Much. Stuff.

Takže co s tím?

Rozhodla jsem se nadcházející střet s realitou vyřešit tím, že použiju Konmari metodu. Koneckonců, stěhování a zabydlování nového bytu je jedinečná příležitost, kdy doopravdy projdete všechny své věci, každou z nich podržíte v  ruce a můžete se rozhodnout, jestli si ji i nadále chcete do života odnášet. A to mě teď v příštích týdnech čeká.


Co je tedy Konmari metoda?

Její autorkou je Marie Kondo, známá minimalistka, která vydala knížku Zázračný úklid. Pomůže vám zjednodušit organizaci celého vašeho domova. Zbavíte se věcí, které nepotřebujete nebo nechcete a dáte mnohem víc prostoru těm, na kterým vám opravdu záleží.
Nejdůležitější na celém systému je položit si u každé jednotlivé věci otázku:

“Does it spark joy?”

Tedy – dělá nám to radost?

Každou věc, která ve vás rozvibruje pozitivní emoce, si ponechte. Nemusí to být racionální rozhodnutí. Tohle je čistě o emocích.
Projděte postupně všechny své věci v pěti etapách.

  1. Oblečení
  2. Knihy
  3. Dokumenty
  4. Komono (tedy všechno možný, co nepatří do kategorií výše, zejména vybavení kuchyně a obýváku)
  5. Sentimentální věci

A proč se do Konmari metody pouštět?

No, proč ne? Nemohu mluvit za každého, ale sama na sobě a na spoustě lidí kolem sebe vidím, že je jim mnohem lépe, když kolem sebe nemají hromady věcí. Čisté, minimalistické prostory povzbuzují kreativitu a umožňují veškeré energii volně proudit. Navíc když se vám podaří vyčistit váš byt nebo dům od vší té hromady věcí, můžete dát mnohem víc prostoru těm, na kterých vám opravdu záleží. Rázem budete v obklopení věcí, které vám opravdu dělají radost, a uvidíte, jak se to promítne na vaší celkové náladě a přístupu.

No, jsem na to zvědavá. 🙂

  • Praktické příklady uklízení s Marií Kondomůžete sledovat na Netflixu .