Muselo to nutně přijít. Můj cestopis ze Santorini. Na tomhle krásném řeckém ostrově jsem strávila 10 dní a odnesla si toho… no spoustu. A bylo to hodně intenzivní!
santorini slow travel
Výhled na Imerovigli
Tak předně. Snažím se na svých cestách uplatňovat slow travel principy, ale abych pravdu řekla, v Santorini jsem trocu válčila, protože to prakticky není možné. Z mnoha důvodů. Je tu  víc vína než vody, víc kostelů než domů a víc oslíků než lidí. Tenhle článek začnu tedy vypíchnutím toho, co se mi nelíbilo. Ale nebojte, nezůstane jen u toho.
santorini slow travel
Nemají sladkou vodu. Dobře, tohle se dá pochopit. Přece jenom to je sopka uprostřed moře. Nic tu neroste (pokud se místní fakt hodně nesnaží), nic by tu přirozeně ani nemělo žít… protože tu zkrátka nejsou k tomu podmínky. Voda se musí dovážet. To znamená balená voda. To znamená spoustu plastu. A to taky znamená, že se ten plast válí všude. Všude. I vedle vašeho fancy hotelu – z toho rohu, na kterej není vidět z hlavní terásky.
santorini slow travel
Netříděj odpad. Maj jeden koš – na všechno. Na bio, na papír, na plast, na směs, na sklo… i na použité toaleťáky! Kvůli tomu poslednímu se vzdávám jakékoli naivní naděje, že to někde na odpaďáckým páse přece jenom někdo třídí.
santorini slow travel
Všude se vozej. A to i když chcete jít nakoupit dva bloku za váš hotel. Na Santorini prostě nejsou chodníky (pokud nepočítáme plážovou promenádu – a i tam maj auta přístup – nebo pobřežní cesty těmi jejich malebnými městečky). Pokud nemáte auto, půjčíte si ho. Pokud si nepůjčíte auto, půjčíte si alespoň motorovou čtyřkolku. Hlavně nikam nechoďte pěšky, prosímvás!
santorini slow travel
Nikdo tu nežije. Dobře, žije, na celým ostrově je asi 11 000 obyvatel (taková půlka Litoměřic). Lidí je tam ale milion, protože prostě celej ostrov je zaplavenej turisty. A celej ostrov je tomu uzpůsobenej. Takže zapomeňte na to užít si něco jako “autentické Řecko”. To tu bohužel není. Můžete zažít “autentické Santorini” v celé své luxusní podobě. Instafriendly fotečky, bazén, koktejly a frivolní plejbojové na pláži. Všechno je to ale jen takový pozlátko… Holt honemoon destination.
santorini slow travel
Imerovigli
Nechci si ale jenom stěžovat, protože navzdory tomu všemu jsem si tu dovolenou opravdu užila. Po svém. Jedním ze slow travel pilířů je splynout s místními. A jelikož tu místní nejsou, splynete přirozeně s tím, co se nachází kolem vás.  A jen se snažíte nepáchat moc škody. Takže jsme
  • Pili balenou vodu. Ale rozhodně jsme ji neházeli na skládku pod oknem.
  • Netřídili odpad. Až na ty výjimky ve velkých městech, kde se tu a tam opravdu ukázal dělený kontejner.
  • Trochu jsme se vozili, trochu jsme chodili. Dlouhé trasy jsme zvládali autem nebo autobusem, ty krátké jsme ale rozhodně chodili.
  • Zažili jsme autentické Santorini. Splynuli jsme s turisti, spřátelili se s hostiteli, odnesli si spoustu pěkných fotek, vypili hodně koktejlů, odpočali si u bazénu i na pláži.

Opravdové zážitky, které jsme si ze Santorini odnesli

1. Vodní srandy. Vyzkoušeli jsme si parasiling i jízdu na crazy ufu. A stálo to za to!
santorini slow travel
Parasailing
2. Moře. Já ho prostě miluju. Lámající se vlny, slaná voda, do který si člověk může doslova sednout a která mu zanechává ve vlasech skvělý beachy waves, sbírání kamínků (nebo mušliček).
3. Pozorování krvavého měsíce na pláži a západu slunce v Oie.
4. Řecký večer. Večeře v Dodo’s s živou kapelou, místním řeckým vínem a nočním plaváním v bazénu.
 
5. A abych byla úplně upřímná, tak taky dvě pořádný opice! A obě jsem si užila 🙂
santorini slow travel
Tancování v Dodo's během řeckého večera

Jak tedy pojmout Santorini alespoň trochu Slow travel?

Mindfulness. Uživejte si to, co je. Prožívejte to. Když už jste jednou v tom pozlátku, vychutnávejte si ho plnými doušky.
santorini slow travel
Pomalé kavárničení. Jestli Řecko něco skvěle umí, pak jsou to kavárny (paradoxně navzdory tomu, že jestli něco Řecko opravdu neumí, pak je to kafe). Řecké kavárny jsou prostě zážitek. Můžete v nich strávit dlouhé hodiny jenom tak koukat kolem sebe, odpočívat a sem tam ucucnout (cokoli kromě řeckého kafe). Řecké kavárny jsou navíc opravdu malebné se všemi těmi vzorovanými ubrusy, broušenýma skleničkama a kvetoucími oleandry.
santorini slow travel
Kavárničení ve Fiře
Využívejte hluché hodiny. Napozorujte si, kdy a kam chodí vždy největší návaly lidi – a těmto dobám se vyhýbejte. Ono to zas až tolik ze své krásy neztratí. Naopak můžete dosáhnout toho, že ono misto budete mít sami pro sebe.
santorini slow travel
Hledejte zážitky. Jednou už jste tady, tak to vytěžte. Vykoupejte se v sirných pramenech, zalétejte si na parasailingu, zamilujte se, zaplavejte si v nočním moři anebo si do moře zaskákejte odkud to jen jde.
santorini slow travel
Ochutnávejte. A když už jsme u toho, všechno snězte. Objevujte místní specialitky. Opravdu to za to stojí!
santorini slow travel
Řecká snídaně