Uvědomila jsem si, že za poslední dobře rok nakupuju téměř výhradně v secondhandech.
Nejenom oblečení, ale taky prakticky cokoli, co potřebuju domů – od stojanů na svíčky, přes hrnce až po nábytek. (O tom, jak jsem se vybavila na miminko téměř výhradně z druhé roky brzy napíšu.).
Ono se to docela nabízí, u nás v Holandsku jsou tzv „kringloopy“ snad v každé vesnici a narozdíl od Čech neprodávají jen oblečení, ale zejména věci do domu.
A proč je pro mě nakupování v sekáčích taková radost?
Nakupování v bazarech a sekáčích mě vrací do dětství a trochu mi to připomíná hry, kdy jsme se vydávali na výpravy za lovem pokladů. Co jsou ale ty hlavní důvody radosti?
- Je to levné. Pragmatický a asi nejzjevnější argument. Jako máma na mateřský bez mateřský, s českým mikropříjmem v drahém Holandsku si nemůžu moc vyskakovat. Abych ale byla upřímná, sekáče bych milovala nezávisle na tom, co vydělávám, protože…
- Je to samotná esence udržitelnosti. Druhý asi nejzjevnější argument, tentokrát spíš hodnotový. Věci z druhé ruky už jednou byly vyrobené, posloužily a nebýt sekáčů, pravděpodobně by skončily zbytečně v popelnici nebo na sběrači. Sekáče ale umožňují udržet věci v oběhu a tak se takhle dostanete k fajn věcem, které necestovaly přes půlku planety. Výroba nového oblečení pohlcuje obrovské množství surovin, vody a energie a nakupováním v sekáčích snižujeme tlak na přírodní zdroje. Často v nich navíc najdete i kousky mimo fast fashion industry, které na sobě nemají stopy krve čínských dělníků a zmeškané dětství dětí a namísto toho, aby začaly svůj tisíciletý rozklad v lepším případě někde na skládce, dostanou šanci na druhý život. A nákupem v místním sekáči navíc podpoříte lokální ekonomiku.
- Příležitost objevit unikáty. V opravdu dobrých sekáčích nenajdete věci z řetězců, ale vyřazené vintage kousky nebo modely od designerů, návrhářů a lokálních tvůrců. V sekáčích tak máte možnost najít poklady, které nikdo jiný nemá.
- Navrací mě to do přítomnosti. Tohle je vlastně důvod, proč jsem začala psát tenhle článek. Uvědomila jsem si totiž, jak mě nakupování v secondhandech naplňuje uspokojením (zatímco shopping centra vždycky vyvolávají spíš úzkost). Mapovala jsem tenhle svůj pocit a přišla jsem na důvod. Zatímco výlet do obchoďáku (nebo brouzdání na internetu) mě svou nekonečnou nabídkou takřka neomezených možností zahlcuje a paralyzuje, výlet do místního sekáče mě příjemně uzemňuje. Asi podobně, jako výlet na farmářský trh. Nabídka je omezená na to, co je v danou dobu zrovna k dispozici, a vy si buď vyberete, nebo si musíte počkat (a spolu s tím se i těšit) až ta správná nabídka přijde. Představuju si, že takhle nějak se nakupovalo dřív, kdy věci ještě měly svojí hodnotu, lidi si za ně i připlatily a tím spíš si jich vážily. Za sekáče se sice nepřiplácí, ale zase je třeba občas nad něčím přimhouřit oko. Což u většiny věcí jde. A tam, kde to nejde – za ušetřené peníze v sekáčích si můžu koupit něco férového (a dražšího) od designerů a lokálních prodejců.
Tipy na nakupování
Nakupování v sekáčích má svá specifika. Tady je pár tipů, clo si pohlídat, aby vám nadšení z úlovků dlouho vydrželo. 🙂
I. Mít jasno o svém stylu: Tohle platí o nakupování obecně. Je důležité znát svůj styl, a to ať už jde o módu, interiérový design nebo přístup k dětským hračkám. To vám pomůže najít ty pravé kousky a minimalizuje riziko nákupu zbytečností.
II. Dohlédnout na kvalitu. V důsledku obrovského množství módního odpadu dneska sekáče praskají ve švech. Na první pohled to vypadá jako výhoda – znamená to větší výběr. Já v tom vidím spíš tu negativní stránku – obchody jsou bohužel často „zaplevelené“ módním odpadem od fast fashion značek, který většinou pochází z nepříjemného polyesteru a po dvou vypráních je na vyhození. Proto je dobré se při nákupu zaměřit na kvalitu – anebo rovnou jít do obchodů, které fast fashion nenabízí.
III. Zkontrolovat vady. Opotřebení je takový odznak času a trocha ho může být vlastně docela sympatická. Pomačkaná patina na kožené bundě nebo odřený lak na dřevěné komodě? Vintage. Ožmolkovaný svetr a flekatý koberec je ale spíš odpad. Hodně vad ale naštěstí jde, takže pokud najdete nějaký fakt unikát, nedejte se odradit – jako třeba u tohohle krásného stolu.
0 komentáøù