Když jsem vyrážela do Kanady, musela jsem čelit spoustě strachů. Řízení v cizích velkoměstech. Imigrační pohovor. Městská hromadná doprava. S příjezedem do hor zase spaní sama v divočině. Spaní v mrazu v autě. A pak medvědi…
Z medvědů jsem možná měla vůbec největší strach. Vlastně vůbec nevím proč, ale představa, že někde v lese sama potkám medvěda se ve scénáři v mé hlavě rovnala rozsudku smrti. Ostatně, pamatuji si svou první noc v kanadský přírodě, spala jsem v autě na oficiálním tábořišti, kolem mě důchodci ve svých RVčkách a já se stejně bála jít v noci čůrat dál než dva metry od auta, protože jsem přece v bear country !!!!
Pamatuji si pár dalších takových chvil, kdy jsem propadala panice. Třeba když jsem šla brzy ráno, sotva pár chvil po rozednění, lesem dolů k indiánské řece, jenom proto, abych na chvíli unikla těm davům turistů, kteří za pár hodin celé místo zaplaví se svými foťáky, svačinami a ukřičenými caparty. Nebo když jsem kráčela po 11 km dlouhé požární stezce k zasněženému Lake O’Hara. Když jsem stoupala na vyhlídku nad Lake Louise, minula správnou odbočku a najednou se ocitla pod hřebenem hory, kolem mě nikde nic. Nebo když jsem za soumraku kráčela k Blaeberry River, abych tam přečkala první opravdovou noc pod širákem v divočině . A ve všech těchhle případech jsem byla fakt ráda, že mi – pro všechny případy – na zádech cinká rolnička a na pase tíží velká lahev spreje na medvědy.
–
I proto bylo hrozně zvláštní, že když jsem pak medvěda doopravy viděla, vůbec jsem se nebála. Teda… pravděpodobně proto, že jsem nebyla sama – bylo tam pár desítek dalších lidí a ranger. Ale!!! to nic nemění na tom, že jsem viděla opravdovýho kanadskýho divokýho medvěda v přírodě. Bylo to v Glacier National Parku na vrcholku nádherné Meadows in The Sky Parkway, kam jsme jeden den vyrazili s ostatními Ranchies na výlet. Medvěda jsme viděli a bát jsme se nemuseli a jako bonus nám pan ranger povídal, jak se vlastně při setkání s medvědem má člověk chovat. Takže se o to s vámi taky chci podělit.
Rozdíl mezi medvědem baribalem a grizzlym
Pozor, rozdíl mezi medvědy nespočívá v barvě. Ten grizzly, kterého jsme my viděli, byl perfektně černý. A naopak baribal, medvěd černý, může být klidně i na blond, jak jsem zjistila. Takže se nenechte zmást. V podstatě ten hlavní a nejviditelnější rozdíl spočívá v grizzlyho hrbu – baribal hrb nemá. Další rozdílky jsou znát z tohohle obrázku:
Takže kromě grizzlyho hrbu poznáte rozdíl také ve velikosti uší (grizzly je má malé a kulaté) a tvaru obličeje (baribal má rovný, protáhlý profil). Takový grizzly je vlastně předloha plyšových medvídků, se svými cute kulatými oušky a vystouplým čumáčkem.
A proč jsme si tohle vlastně řekli? No, poznat medvěda je v otázce přežití docela klíčové. Před grizzlym totiž neutečete, se svou padesátikilometrovou rychlostí vás dožene okamžitě. Zato ale za vámi, na rozdíl od baribala, nevyleze na strom. V úplně nejvíc nejhorším případě se u grizzlyho doporučuje zaujmout prenatální pozici a dělat mrtvýho. Medvěd vás pravděpodobně očuchá a nechá bejt. Ne však baribal, ten se zaraduje, že dostane večeři bez větší námahy.
Tak, dost bylo strašení. Kritické scénáře potřebovat nebudete, pokud dáte na obyčejný selský rozum a zapamatujete si tyhle rady:
Co dělat při setkání s medvědem
Pravidlo 0: Nenechávejte odpadky
Tohle je příklad dobré praxe. Jakmile budou v přírodě odpadky, přitáhne to medvědy, medvědi se naučí chodit za jejich původci a průšvih je na světě. Proto všude v národních parcích najdete bear-proof popelnice a (alespoň v Kanadě) je v každém kempu bear-proof úschovna potravin. Pokud jste autem, nechávejte jídlo a odpadky vždycky v autě. Pokud cestujete pěšky, myslete na to, že jídlo i odpadky byste měli udržovat ve speciálních “smraduvzdorných” nádobách a batohy s jídlem věšet na noc v dostatečné vzdálenosti na větve stromů.