Pár týdnů zpátky jsem měla skvělou příležitost užít si se svou malou sestřičkou prodloužený víkend v předvánoční Kodani. V Dánsku jsem doposud nikdy nebyla – zvláštní, jak mám i tu naši mrňavou Evropu neprocestovanou. A ačkoli většinou vyhledávám spíše mimoměstské destinace, Koďaň mě vždycky lákala. Obzvlášť na Vánoce. V mých představách to vždycky bylo malebné pohádkové městečko, které v sobě kombinuje přímořské kouzlo a severskou divokost. Něco jako Cornwall – jen víc říznutej pohádkou.

A tak jsme vyrazily. Bez plánů, bez příprav – a taky dost bez peněz. Ale navzdory tomu jsme si to krásně užily. Zjistily jsme, že když se brouzdáte uličkami, kroky vás přivedou na ta správná místa (o která se teď chci podělit) a že Kodaň může být báječný zážitek, i když cestujete s prázdnou kapsou.

Hlavně nepodcenit přípravu

Abych pravdu řekla, neměly jsem žádný itinerář. Vůbec žádný. A jak jsme to chtěly pojmout punkově a jenom tak si courat adventními uličkami, trošku jsme to s tou ne-přípravou přepískly. Představte si to. Vyrazíte na letiště bez vytištěné letenky. Při výstupu z letadla si uvědomíte, že máte s sebou špatnou měnu. A nakonec dorazíte do centra města – aniž byste znali adresu svého ubytování. Možná se to zdá nepravděpodobné, ale přesně s tímhle vším jsme se musely potýkat. Ale vlastně – všechno se dá vždycky vyřešit. Ke správnému QR kódu letenky jsme se nakonec dostaly, peníze si znovu vyměnily a o adresu si své hostitelce zavolaly, nakonec všechno dopadlo dobře.

Kodaň: zážitky, které si užijete zadarmo

Abychom se ale dostali k jádru článku, tady máte výběr nejlepších lowcost zážitků, se kterými si můžete užít Kodaň i docela bez peněz.

Přístav Nyhavn, Kodaň

1. Přístav Nyhavn

Asi nejikoničtější záběry z Kodaně zobrazují pestrobarevné úzké domečky a staré dřevěné lodě v přístavní uličce Nyhavn. Bývá tu plno a živo, ale tak nějak to atmosféru živě barevného přístavu dokresluje.

Tip: Prohlédněte si dům č. 20 na levém břehu, když kráčíte směrem od moře. Právě tady žil Hans Christian Andersen.

2. Christianborg Palace i s výhledy

Sídlo dánského parlamentu najdete v samotném centru města, kousíček od přístavu Nyhavn. Místní věž Christiansborg Tårnet je nejvyšší bod města – a vstup na ní je zdarma. Veřejnosti se otevírá v 11 dopoledne a musíte absolvovat bezpečnostní prohlídku tašek, ale hlídači jsou milí. 🙂 Výhledy na město za to určitě stojí. A pokud máte rádi staré umění, cestou nahoru můžete obdivovat obrovské sochy v půdních prostorách paláce.

Tip: Z druhé strany paláce najdete tréninkové kolečko pro královské běláky. Údajně jsou k vidění hlavně v teplém počasí, ale my jsme na ně, navzdory mrazu, měly štěstí. 🙂

Malá mořská víla, Kodaň

3. Malá mořská víla

Když se řekne Kodaň, každý si asi představí sochu Malé mořské víly. Vydejte se přístavem směrem z centra města, podle fronty turistů prahnoucích po vlastním záběru brzy zjistíte, že jste dorazili na místo. Socha mořské víly je kouzelná, neustálé davy ale atmosféru trošku kazí, stejně jako tovární komíny za jejími zády. Sochu vytvořil Edvar Eriksen, který byl příběhem Adersenovy pohádky okouzlen a rozhodl se své dílo městu věnovat. Modelem mu stála jeho vlastní žena Eline. Láska. ❤

Kings Garden, Kodaň

4. Kings Gardens

Kings Gardens jsme navštívili právě cestou k Mořské víle. Je to park náležící k Rosenborskému zámku, který původně sloužil jako letní sídlo královské rodiny. Dnes je to hlavně muzeum, ve kterém jsou uloženy dánské korunovační klenoty. Celý park je krásný a obzvláště v letních měsících to musí být skvělé piknikové místo!

Barevné uličky v Kodani

5. Malebné uličky

Prostě jenom brouzdejte městem. Uhýbejte z hlavních tras a nechte se vést tam, kam vás to přitáhne. Kodaň je kouzelných míst plná.

Kavárna Buldog, Kodaň

6. Kouzelné kavárny v Kodani

A když už budete v brouzdání uličkami, určitě narazíte na nějaké výjimečné místo k odpočinku, které si vás přitáhne. Před námi se v těch největších mrazech, kdy už jsme s prokřehlými prsty nedokázaly ani fotit, objevila tahle kavárna plná deskových her. Za pár korun jsme s tu daly chai latté, nejčokoládovější dort na světě a jednu hru Srabble. A když jsme vylezly ven, bylo už sluníčko!

Svobodné město, Christiania, Kodaň

7. Svobodné město Christiania

Na ostrůvku Christianshavn, jihovýchodně od centra města, se nachází hotový ráj pro hippíky. Svobodné město Christiania bylo založeno na začátku sedmdesátých let, kdy skupina hippíků obsadila prostory bývalých kasáren a založila tu alternativní komunitu. Dneska tu jsou na 34 hektarech kavárny, bary, umělecké galerie, festivalové plochy, dokonce i park s jezerem. Lidé tu stále žijí ve svých vymalovaných domovech, platí vlastní měnou a žijí většinou z umění. Při vstupu do městečka míjíte ceduli, že opouštíte Evropskou unii.

Dneska je čtvrť známá hlavně uličkou Green Light District. Reference na Amsterdam není náhodná, na rozdíl od sexuálních pracovnic se tu ale ve velkém distribuuje konopí. Pozor, distrikt má svoje pravidla, především to, že se tu nesmí fotit a hrůzu budící hlídači to důsledně hlídají. A pokud nechcete vyvolat paniku, neutíkejte, místní by si to mohli vyložit jako policejní razii.

Ván

8. Vánoční trhy

Pokud stejně jako já vyrazíte do Kodaně před Vánocemi, zvláštní zážitek sám o sobě pro vás budou místní vánoční trhy. Vůně Glöggu a perníčků, svítící lampiony, světýlka a barvy, které kodaňským uličkám náramně sluší.

A teď jedna specialita – Tivoli Gardens

Pokud jste hezky šetřili a máte možnost si dopřát jednu placenou zábavu, měla by to být návštěva místního lunaparku Tivoli Gardens.

Za samotný vstup dáte nějakých 130 dánských korun (= něco přes čtyři stovky), ale jenom návštěva bez atrakcí stojí za to. Bývá tu bohatý program a je to zážitek – absolutní esence kýče, kterou si ale užijete.

Pokud chcete na atrakce, určitě investujte do neomezeného vstupu (asi za 400 DKK), protože jednotlivé vstupy jsou hodně drahé. Tivoli má vlastní “měnu” – kuponky, kterými za atrakce platíte. Jeden kuponek stojí 30 DKK (asi 100 Kč) – a jedním kuponek zaplatíte leda tak dětský kolotoč. Za výškové řetízkáče, horské dráhy a další větší adrenalinovky zaplatíte 3 kupony.

Vánoce v Tivoli Gardens, Kodaň