Voda. 60 % našeho těla.

Voda je základní stavební látka našeho těla. Zajišťuje správnou funkci všech orgánů, má na svědomí čištění (ale často také znečišťování) těla, ovlivňuje naši termoregulaci a celkovou regeneraci organismu. A přestože to na první pohled nevypadá, tvoří naprostou většinu objemu našeho těla.  My lidé jsme z 60 % voda. Jak je tedy možné, že nám na její kvalitě zas až tolik nesejde?

Dobře, nechci nám křivdit. Určitě jste se už zamýšleli nad tím, jakou kvalitu má voda, kterou dennodenně pijeme. O řadě škodlivin, které do vody naším současným životním stylem uvolňujeme, se ví (podstatně méně se ale dělá pro to, aby se to nedělo). O některých jsem se sama ale dozvěděla teprve nedávno. 

V tomto článku bych se tedy chtěla podívat trochu na to, co se v naší vodě skutečně může objevit a jak se toxinům ve vodě co nejlépe vyhýbat a přitom žít pokud možno normální život. 🙂

Hormony a toxiny v kohoutku

Čistá voda bohužel není samozřejmost. Sami se můžeme přesvědčit o tom, že na různých místech chutná voda úplně jinak. Kvalitu a chuť vody ovlivňuje stav trubek a měkkost/tvrdost vody – což jsou všechno aspekty, která více méně dokážeme řešit. Větší problém nastává, Když je špatný samotný zdroj vody.  Nedávno mi klient řekl, jak často se lidé mýlí ohledně kvality horské vody. Zurčící horské potoky jsou na mnoha místech v zemi často plné stříbra a jeho obsah se snižuje jen na potřebnou hranici, aby se voda dostala do sítě, to ale neznamená, že nám taková voda nemůže uškodit. Spodní vody mohou být plné i TCE, karconomu, který se do oběhu dostává z průmyslových závodů (Díky Lovosice, díky Babiš!). Samostatnou kapitolou jsou pak hormony a další nebezpečné látky, kterými jsme si vodu sami otrávili užíváním léků a hormonální antikoncepce. Do určité míry se to ale dá řešit a kvality vody můžeme změnit i na úrovni své vlastní domácnosti. Od doby, kdy jsem zjistila, jak nám obyčejná voda může škodit, začala jsem používat filtry na vodu. Doma mám filtrační konvici, ve které jednou za měsíc měním “náboje”, které pak můžu vrátit do domácích potřeb, a tam je znovu naplní.

Energetické nabíjení vody

Já sama si vodu ještě ráda nabíjím. Do karafy dám vyčištěné krystaly nebo si přes noc za oknem dělám Úplňkovou vodu. Můžete do vody vložit i nějaký záměr, koneckonců, existuje průzkum, podle kterého se mění tvar krystalů vody i tím, že na ni mluvíte.  Samostatnou kapitolou je pak šungit, u kterého je prokázané, že vodu skutečně čistí.

Úplní skeptici zřejmě budou tvrdit, že je to blbost, ale ať už má vliv nabíjení nebo placebo, ukazuje se, že to funguje. V každém případě je to součást mých osobních domácích rituálů, u kterých mi je zkrátka dobře.

Jak si nosit vodu s sebou

Skoro celý život jsem byla zvyklá nosit vodu v plastové lahvi. Většinou jsem “upcycklovala” lahve minerálky, do kterých jsem si celé týdny nalévala vodu z vodovodu a nosila do školy. Upřímně, nemohli jsme to vědět. Tenkrát se o BPA a dalších nebezpečných látkách v plastech nemluvilo a dělali jsme to všichni. Každá generace si zkrátka hýčká nějaké svoje jedy.

BPA je endokrinní disruptor vyskytující se v plastech, který v těle napodobuje účinky estrogenu. V těle si tak vlastně mícháme tři druhy estrogenů – estrogeny našemu tělu vlastní, estrogeny z vody, do které se dostává z hormonální antikoncepce, a ještě estrogeny z plastů. Není pak divu, že pod touhle estrogenovou náloží muži přichází o spermie a ženám se rozvíjí disfunkce štítné žlázy, endometrióza, PCOS a další nešťastné ženské nemoci.

Dneska už si na to výrobci lahví dávají pozor a plastové lahve na vodu se většinou vyrábí bez BPA, ale myslím, že není úplně vyhráno. Těch látek obsažených v plastech je zkrátka příliš moc a kdoví, co se za pár let zase vyloupne. Nejbezpečnější řešení je podle mě nosit si vodu s sebou ve skleněné lahvi. Ty dnešní jsou totiž lehké a vyráběné ze skla, které se tak snadno nerozbije (pozor, to neznamená, že jsou nerozbitné! Moje první Equa Bloom odešla do svěho skleněného nebe po dvou měsícech používání, kdy jsem do ní nešťastně drkla na zámecké dlažbe na koupališti). U druhé, kterou jsem dostala z e-shopu Econea, už jsem poučená a dávám na ni větší pozor. Stojí to totiž za to, Equa Bloom je krásná, lehoučká a navzdory rozbitnosti (se kterou se musíme naučit žít, chceme-li zdravou vodu) moje jednička.

Děkuji e-shopu Econea za poskytnutí lahve a držím palce, ať se nám všem daří žít šťastněji, zdravěji, udržitelněji. <3

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..