Začala jsem dělat kokedamy. A stalo se to tak zvláštně. Miluju kytky! A už hrozně dlouho sleduju Zahradu na niti. Ale abych pravdu řekla, zatím jsem si tam ještě nikdy nic nekoupila. Ne, že bych nechtěla! Všechno tam je hrozně krásný. Ale zdráhala jsem se vždycky kvůli té ceně. Přeci jenom, dát za kytku (byť takovou kytku!) tisícovku a vejš… Neříkám, že ta cena není odpovídající, to chraň bůh! Ale není to zrovna obnos, který jen tak bez rozmyslu vrazíte do bytových dekorací. A tak jsem to bez rozmyslu neudělala a rozmýšlela jsem. No a někdy v tu dobu se ve mně začala zase probouzet DIY vášeň a tak mi to nedalo. Stačilo pár chvil, abych došla k závěru, že to koneckonců nemůže být tak těžké. A světe div se – není!

Kokedama

Nic těžkého

Stačí vám jen pár drobností. Třeba ta kytka, kterou chcete na kokedamu použít. Hlína, protože bez hlíny vám žádná kytka neporoste. Největší úskalí, alespoň tady v Praze, pro mě představovalo sehnat mech. Sice bydlím na místě, kde je spoustu parků, ale pořádnej hustej mech, takovej ten ňufatej a polštářkovitej, tak ten jsem tady sehnat zaboha nedokázala. Musela jsem si vystačit s kouskem mechového polštáře, který jsem si přivezla ještě z Šumavy a pár takových (promiň, pražský mechu!) nicotných deček, které jsem nasbírala u nás na Velký skále. A nebylo toho hodně, a i tak mě Honza hnal, abych tam taky nějaký mech nechala. Teď už tam mám vstup zakázaný a musím si hledat jiný resources. 😊 Z nouze jsem zjistila, že koneckonců nevypadá špatně ani ten mech nahradit jinou hmotou. Mně docela dobře posloužila dřevovlna. Ta se sukulenty vypadá dokonce moc dobře!

No a během tvoření mi ten můj inženýr vymyslel ještě jeden upgrade. Kokedamy totiž dost dobře nemůžete zalévat – není kam. Mají se proto rosit, téměř každý den – záleží na tom, jak náročnou květinu máte. Ale my jsme na to (zřejmě) vyzráli. Smíchali jsme hlínu ještě s Hydrogelem a spolu se sazeničkou do koule z hlíny umístili malý kousek hadice, jejíž jeden konec vykukuje z kokedamy a druhý vede do středu koule, kde jsou koncetrované kuličky Hydrogelu. A voilá, zalévací systém je na světě.

 

 

Je to vlastně jen pár jednoduchých kroků:

  1. Připravíte si dostatečně vlhkou hlínu – tak, aby se z ní daly dobře plácat kuličky 😊
  2. Vezmete sazeničku rostlinky a umístíte ji do středu kuličky (volitelně spolu s hadicí)
  3. Kuličku hlíny obalíte mechem
  4. Celou tuhle instalaci upevníte provázkem

Jak říkám, nic těžkého! 😊

Skvělý vánoční dárek

Taková kokedama, to může být i fakt pěknej vánoční dárek, když už jsme u toho. Stačí třeba na závěr převázat mechovou kuličku vánoční páskou. Nebo použít něco tematického – kokedama z Vánoční hvězdy se doslova nabízí.

Kokedama vánoční hvězda