Osobně mám všechny upcyclingové projekty moc ráda. 

Asi hlavně ta myšlenka, že máte možnost z něčeho, co by jinak skončilo pravděpodobně na skládce, a uděláte pěkný designový kousek. Jako tenhle konferenční stolek, nad kterým jsem se během pandemie pěkně zapotila, ale  teď ho miluju. Upcycling je ekologický a kreativní způsob, jak využít starý nábytek a přetvořit ho do moderního, funkčního kusu. Tady je návod, jak vnést záblesk nového a zajímavého designu do dalšího zapomenutého kousku.

Kde hledat hezký nábytek z druhé ruky?

Různé kousky nábytku s osobitostí a příběhem můžete hledat třeba všude tady:

  • Ve sklepě: Začněte hned doma. Poraďte se s rodinou nebo prozkoumejte poklady na půdě. Možná tam jsou uložené nějaké staré kousky.
  • Second-hand obchody: Navštivte místní second-hand obchody, charitativní obchody a bazary, kde lze najít poklady za pár korun.
  • Online tržiště: Webové platformy jako eBay, Facebook Marketplace a Facebook skupiny, dokonce i Vinted často nabízejí široký výběr starého nábytku, který lze upcyclit.
  • Outlety. Já osobně svůj stůl objevila mezi nábytkem vyřazeným z prodejen Bonami, kde byli tak laskaví, že mi stůl pro tento článek darovali. Mnoho dalších obchodů nabízí za hubičku vyřazené kousky, které mají drobné vady, a tak už se do prodeje nedostanou.

Základní pravidla designu při renovaci nábytku

Každý výtvor nese v sobě ducha své doby a místa, kde byl stvořen. Než se pustíte do renovace, pamatujte na následující zásady:

  • Styl: Zamyslete se, jaký styl hodí do vašeho interiéru, ale zároveň respektuje jedinečný charakter uloveného kousku nábytku. Zkuste spojit moderní trendy s osobním vkusem, jako třeba přidat moderní odstín barvy tradičnímu kousku nábytku.
  • Barvy a styl: Vyberte barvy, které budou ladit s vaším interiérem. 
  • Funkcionalita: Nezapomínejte na praktičnost. Myslete na to, aby váš stůl byl nejen krásný, ale také funkční. Přemýšlejte o úložných prostorech, pracovní ploše a ergonomii.
  • Detaily: Drobnosti hrají velkou roli. Nové kovové úchyty nebo malé ozdoby mohou výsledný kousek pozvednout na vyšší úroveň.

Kde hledat inspiraci na design?

Pokud si nevíte rady, kde začít, je dobré se inspirovat. Prozkoumejte designové magazíny a sociální sítě. Instagram a Pinterest jsou plné inspirace od kreativních duší z celého světa. Moji zásobárnu nápadů můžete sledovat tady. 

Jak zamaskovat vady na kráse

Každý kousek z druhé ruky bude mít pravděpodobně někde nějaký šrám. Můžete ho buďto ponechat (nebo dokonce vyzdvihnout jako u těchto projektů), anebo ho jednoduše zamaskovat. Já se rozhodla pro kamufláž, protože jsem svůj stůl tak jako tak chtěla celkově “prosvětlit”.

Drobné vady lze snad nejjednodušeji zakrýt pomocí barev ve spreji. Já sáhla Novasol barvě, protože se mi hodně líbí ten “vintage” křídový efekt, který po nastříkání zanechávají. Děkuju za poskytnutí barev!

Než začnete nový stůl používat, nechte ho zcela zaschnout a vytvrdnout. Doba schnutí závisí na druhu použité barvy, ale obvykle to trvá několik dnů.

Postup barvení nábytku pomocí spreje:

  • Demontáž: Pokud to jde, rozložte stůl na jednotlivé části. Usnadní to celý proces. Části, kterým se chcete při barvení vyhnout, raději oblepte malířskou páskou.
  • Příprava povrchu: Nejprve je třeba důkladně vyčistit a zbavit se starého lakovaní. Použijte brusný papír a buď ruční nebo elektrickou brusku.
  • Povrchová úprava: Pokud potřebujete zakrýt drobné vady nebo škrábance, použijte plničku a nechte ji zaschnout. Poté povrch opět zbroušte, aby byl hladký.
  • Barvení: Nyní přichází ta nejdůležitější chvíle. Barvu ve spreji naneseme podle návodu na obalu a dáme pozor na rovnoměrný a hladký výsledek.
  • Finiš: Po zaschnutí první vrstvy můžete nanést druhou, pokud je to potřeba. Já ještě použila jako finiš lak, který novou vrstvu barvy ochrání. Poté nechte stůl zcela zaschnout.

Jak stůl po nabarvení udržovat

Aby takto upravený stůl vydržel co nejdéle, stačí dodržovat jednoduché pravidlo: chráníme ho před poškrábáním a udržujeme v čistotě. Tam, kde hrozí největší opotřebení, používáme podložky – třeba pod nápoje, pod laptop nebo šicí stroj.

Věřím, že tento proces vám přinese nejen radost ze samotného výsledku, ale také zábavu při samotné tvorbě. Buďte kreativní a nebojte se experimentovat s barvami a technikami. Propůjčte svému nábytku váš jedinečný styl!

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..