Jsme v druhé půlce ledna! No, a přestože jsem párkrát psala, jak novoroční předsevzetí nefungují, musím (zase) sama sebe trochu opravit. Přece jenom je vždycky co vylepšovat, že? Pojďme se společně zaměřit na to, jak se v roce 2017 tak nějak lépe oblékat.

Krásná bohyně sedící na spadaném listí v lese

A Clothes Horse

Většina použitých fotografií pochází z mého oblíbeného módního blogu “A Clother Horse”. Zrzavá Rebecca je dokonalým ztvárněním celého článku, který jsem pro Vás napsala. Jednou, doufám, budu mít alespoň pár tak pěkných fotek, jako má ona.

1. Soustřeďte se více na svůj osobní styl a méně na pomíjivé trendy

Dneska je tohle opravdu těžké. Módní obchody jsou všude kolem nás a neustále nás oblbují super-trendy oblečením za neuvěřitelné ceny. Jen málokdo tak dokáže odolat tomu cute anebo super sexy topu, které nás přijde na nějakou (často necelou) stovku korun. Jenomže celý tenhle průmysl má hrozný dopad nejen na tu druhou část světa, kterou často nevidíme, ale taky na nás samotné. V těchhle cute a super sexy uniformách se postupně úplně ztrácíme. Zapadáme ve stejně oblékaném davu, rozpouští se náš osobní styl a stáváme se vlastně chodící reklamou na obchodní domy. Celá tahle šaráda postupně ničí naši vlastní kreativitu. Zbavte se toho a nechte si prostor k tomu vyhodnotit, co se vám vlastně doopravdy líbí a co nosíte jenom proto, že je to vlastně teď trendy. Dejte si v novém roce za cíl vyprofilovat si vlastní osobní styl jednoduše tím, že budete nosit jen věci, které máte doopravdy rády.

A tím se dostáváme k dalšímu bodu….

2. Šatníkový detox (aneb skoro 10 kousků šatníku)

Ještě sice není doba jarního úklidu, ale už teď vím, že budu muset udělat sakra velkou čistku. Ze svého šatníku jsem totiž doopravdy nešťastná. Mám tam pár kousků oblečení, které točím stále dokola. A pak hromady věcí, které mohou být rády, když si je vezmu jednou za rok. Takže takhle ne. Chci se řídit oním zdánlivě nedosažitelným pravidlem deseti ikonických kousků šatníku v každém období. Což u většiny z nás znamená vyházet 90% věcí. Ale dovedete si představit to, jak váš šatník bude dýchat? Jak si najednou budete připadat krásnější, protože budete nosit jenom věci, které vám doopravdy sluší? Jak se říká – život je příliš krátký na to nosit věci, ve kterých si nepřipadáte jako bohyně! Jak na minimalistický šatník si můžete přečíst tady.

krásná žena v červeném kabátě

A Clother Horse

3. Osvojte si CPW (“cost per wear”)

Že je ta božská sukně příliš drahá? Určitě to znáte. Padne vám do oka naprosto dokonalý kousek. Jenomže vyjde pomalu na polovinu vaší výplaty. Je to zkrátka drahé. Nicméně položte si otázku: “Opravdu je to tak drahé?” Vemte si, že by se z téhle božské sukně stal váš ikonický kousek. Jeden z těch 10 základních kousků, které nosíte v danou sezónu. To by znamenalo, že si ho na sebe vezmete třeba třikrát za týden, dvanáctkrát za měsíc, šedesátkrát za rok a stoosmdesátkrát za tři roky. A vemte si, že ta sukně (šaty, džíny nebo boty) stojí třeba šest tisíc (a záměrně hooodně přeháním). Z těch šesti tisíc vám vlastně CPW  – tedy cena za jedno nošení, vychází na 33 Kč.

A teď to porovnejte s těmi módními topíky za 150, které si koupíte, abyste je vzali na sebe tak třikrát za život (protože pod jejich váhou a váhou jim podobným vám šatník praská ve švech). CPW = 50 Kč. Cenově se tedy víc vyplatí ta božská sukně. A navíc vám garantuje lepší pocit – ze sebe, ze svého šatníku i z toho, že se třeba nepodílíte na utrpení malých holčiček v Bangladéši.

bicycle-1838605_1280

4. Přemýšlejte o módě jako o investici

Jakmile jednou máte zmáklé CPW, můžete si dovolit trochu zainvestovat.  Udělejte si seznam věcí, kterými byste chtěli svůj (zredukovaný) šatník obohatit a naplánujte si jednotlivé nákupy na dobu, kdy budou potřeba.  Spočítejte si, kolik asi tak peněz budete potřebovat a dávejte si na ně každý měsíc trochu stranou (místo toho abyste nezřízeně lítali po obchoďácích). A sami budete překvapení, jak hodně toho v průběhu roku našetříte.

5. Najděte své barvy (a pak je rozbijte)

Objevte své oblíbené barvy. A rozbije je něčím neočekávaným. Tak například já.. osobně se vůbec necítím v pestrobarevném oblékání. Nejčastěji chodím v tlumených přírodních tónech – kombinuji neutrální černou, hnědou, šedou a krémovou s lahvově zelenou, vínově červenou, horčicově žlutou nebo námořnicky modrou. Ve výraznějších barvách se zkrátka necítím, takže růžovou, tyrkysovou nebo rudou na mne příliš neuvidíte. To, že nenosím výrazné barvy, ale neznamená, že chci vypadat jako neviditelná šedá myška.  A tak moc ráda tyhle tlumené barevné kombinace rozbíjím nějakým pestrobarevným detailem. Barevným korálkovým páskem, výrazným doplňkem, pestrobarevným šátkem… Rázem celý outfit nevypadá tak vážně.

Krásná dívka v lese

A Clother Horse

6. Odmeňte se krásným prádlem

To je taková třešnička na dortu za celým článkem. Investujte do krásného prádla. Do takového, které nebude lacině sexy, ale bude přitažlivé, kvalitní a zároveň pohodlné. Přimhouřete oko nad tím, že vás nová podprsenka vyjde stejně jako nové džíny.  Krásné prádlo vytváří zvláštní efekt neviditelného tajemství. Přestože naprostá většina lidí kolem vás ho neuvidí, budete jim stejně připadat sexy – jednoduše proto, že si tak budete připadat vy sami. Dopřejte si to také!

female-832266_1280

A jak to máte vy? Máte nějaké vlastní tipy?