V tom nejhorším možném scénáři to tu po krizi bude vypadat jako scenerie z McCarthyho Cesty a vládu nad světem přeberou velkoobchodní giganti. Paradoxně to teď možná není v rukou politiků a miliardářů (či politiků a miliardářů), ale každýho z nás. Jak se s tímhle stavem popereme. Přestože jsme teď každej sám zavřenej doma mezi čtyřmi stěnami a před svítícím screenem laptopu, tuhle krizi zvládnem jedině spolu. Byť na dálku.

Nepřestávejte nakupovat…

Nečekala bych, že to někdy řeknu, ale: Pokud můžete, teď nepřestávejte nakupovat. Vaše peníze právě teď chybí v pokladničkách těch malých podnikatelů, ke kterým jste celý předchozí rok s takovou radostí chodili. Super článek na toto téma vydal Petr Šimůnek ve Forbes.

… lokálně!

Velkoobchody tahle krize nepoloží. Co naopak dost vážně hrozí je, že položí ty milé malé obchody, do kterých si po celý rok chodíte pro jarní věnce, úsměv a ranní small talk. Jestli chcete, aby tady váš oblíbený obchod byl ještě po létě, teď ho musíte podpořit. A to doopravdy. Jsou-li otevření, nakupujte u nich. Jsou-li zavření, přemýšlejte, jak jinak jim pomoct? Využívejte ty záchranné kruhy, kterých se teď zoufale chytají. Rozvoz tulipánů místního květinářství. Kofeinové okénko lokální pražírny. Vouchery a předplatné služeb, které využijete později, až se situace uklidní (jako jsme to udělali my v Litohubu). U nás v Litoměřicích odstartoval Dotík myšlenku Supermarket náměstí a postupně z toho vzniká skvělá platforma Liťák si pomáhá. A my v Hubu teď přemýšlíme, jak ještě dál pomoct místním podnikatelům.

  • Máš tu svůj malý podnik a víš s čím potřebuješ pomoct, ale není to v Tvých silách? Napiš na ahoj@litohub.cz. Zkusíme to vymyslet!
  • Nebo chceš naopak pomoc nabídnout? Ať už šiješ roušky, 3D-tiskneš, venčíš, hlídáš děti nebo nabízíš odborné konzultace? Napiš mi tamtéž.

Karmický body do nekonečna. Když je krize, lidi se prostě spojí. Jak můžeš pomoct Ty?

Buďme zavření

Social distancing. On je teď na těch následujících pár týdnů fakt potřeba. Třeba ne pro nás, ale pro všechny ty ohrožený lidi, který bychom mohli svou neuvážeností nepřímo nakazit. Držme se od sebe. Ale zůstaňme spolu.

… ale nepřestávejme být spolu.

Naštěstí si to nijak neprotiřečí. Díky všem těm skvělejm nástrojům jako jsou Hangouts, FaceTime, ZOOM nebo Go to meeting můžeme bejt spolu, i když každej sám. Funguje to překvapivě dobře. Martina approved. Ať žijou virtuální porady, virtuální večírky a virtuální sex. Celej náš život teď může načas fungovat online. Třeba si pak začneme zase trochu víc vážit toho offline.

Jo a taky si to nezapomeňte užívat. Ona i ta karanténa nás může něco naučit. A je to docela příjemné. 🙂