Poslední částí mé tenerifské trilogie je ta “koupací” o plážích a jižní části ostrova. Koupání na Tenerife je ostatně to hlavní, kvůli čemu lidé na Kanáry většinou lítají, ne? Na koupačku jsme si vyhradili poslední fázi naší cesty a pojali jsme ty trochu hippísáckým způsobem. Spali jsme v obytným autíčku, procházeli se po pobřeží, myli se v provizorní mobilní sprše a pili víno na pláži při západu slunce. Žádné velké opalovačky a hotelové resorty, ale i přesto (právě proto) to bylo bezvadný! Takže tenhle průvodce po jihu ostrova je pro ty, kteří hledají na Tenerife pláže, ale něco trošku jiného než frekventované hotelové rezorty.

Obytná dodávka na jihu Tenerife

Náš jižní azyl

Tenerife pláže

Jih se od severu liší jak jen to asi jde. Zatímco severní horské Tenerife je zataženej, ale taky klidnější, jih je mnohem slunečnější, ale vítr fouká jako blázen. Jediné, co mají společné, je ta vyprahlost. Čímž se oba liší od východu ostrova. Daří se tu tak akorát opunciím – na jihu trochu méně než na severu, ale také dřív dozrávaj (zatímco na severu ještě nebyly, na jihu jsme se jimi už ládovali).

Tenerife Jih

Jih ostrova je taková velká vyprahlá pustina…

Místní plevel, který vypadá jako zmrzlá květina

Místní plevel, který vypadá jako zmrzlá květina

Tenerife pláže

Tenerife jih – Tipy na výlet  a co si na jihu nenechat ujít

Rybářská vesnice Los Abrigos

Je to maličkatá vesnice hned pod letištěm, která sice není přímo na pláži (vstup do moře je takovej divočejší, přes kameny), zato tu ale zažijete totální přímořskou romantiku. Protože tu není moc turistů – alespoň na přelomu června/července jsme tam prakticky žádné neměli – místní naháněči v restauracích si o vás budou rvát ruce. My jsme se nakonec nechali zlákat na mořský talíř plný vochechulí pro dva v restauraci La Langostera – a bylo to vynikající. Večer si pak v místním supermercadu můžete koupit lahev vína a sednout si s ní na pláž, pozorovat vzlítající letadla, padající hvězdy a světýlka odrážející se ve vlnách oceánu. No co vám budu povídat… 

Los Abrigos, Tenerife

Marína v Los Abrigos

Tenerife pláže

Přírodní bazény Priscinas Naturales

Koho zajímají na Tenerife pláže, možná ocení i tyhle zvláštní přírodní bazény. Na rovinu říkám, když jsem tohle viděla, myslela jsem, že do toho nikdy nekročím. Tyhle přírodní bazény vypadaj fakt nebezpečně! Kvůli složitým jeskynním komplexům se ve skalách vytvořili různé útvary, které fungují jako takové přírodní vířivky. Skalními dutinami se dovnitř pokaždé, když se vlna zlomí, dostane voda, a naopak když se vlna tvoří, voda se dostane pryč. Reálně tak voda v těchto bazénkách neustále stoupá a klesá – třeba i o dva metry! Snažila jsem se to natočit, ale na videu se mi to nepovedlo dost dobře zachytit. No, každopádně je asi jasné, proč jsem se toho tak bála. Vidina, že mě ten proud natáhne někam do skály pod hladinou a já se nebudu moc jak dostat ven… Fuj, i teď mi z tý představy naskakuje husí kůže. Ale lidi se tam bez obav koupali, děti tam skákali, nebáli se ani chodit k okrajům. Dokonce tam vybudovali schůdky, takže se o to někdo stará. Prostě, všechno nasvědčuje tomu, že se vám asi nic úplně stát nemůže. Bohatě odzkoušeno nakonec i na nás. 🙂 Ale trošku to působí strašidelně. Každopádně jakmile tyhle obavy jednou překonáte, je to fakt skvělá zábava! O čemž svědčí i to, že u jezírek neustále někdo je. 

Priscíny, přírodní bazény

Priscíny, přírodní bazény

Priscíny, přírodní bazény

Večerní pohoda….

Tenerife pláže

Okolní jeskyně (Prisciny jsou zasazené ve skalním komplexu) dokonce na férovku obývají hippíci. Udělali si tam ze starých lůžkovin závěsy, nanosili si tam židličky, nádobí, psy… Na první pohled by člověk asi řekl, že tam bydlí bezdomovci (hippíci možná taky nemaj dům, ale ten rozdíl asi chápeme..), ale ti lidé, kteří jeskyně obývali, jsou na první pohled takoví “normální”. Dredatí alternativci v batikách, ale čistí a milí. Vytvořili si tam moc pěknou komunitu. Takže až mě jednou ten systém tady začne opravdu štvát, víte, kde mě můžete hledat.

Hippie komunita, Tenerife

Hippísácké doupě

Hippie komunita, Tenerife

Pobřežní trasa

My jsme si prošli pobřežní trasu z Los Abrigos kolem Priscin, kolem Red Mountain až někam k El Medáno, což je asi hlavní turistická lokalita. Pokud nebudete nikam chvátat a strávíte po cestě spoustu času dováděním ve vlnách a ochutnáváním místních specialit jako my, máte prakticky program na celý den. Procházíte vlastně celou dobu po více či méně zaplněných plážích (některé pláže Tenerife byly doslova liduprázdné), takže se připravte na sluníčko a vítr. Právě kvůli téhle kombinaci vám nebude nijak zvlášť vedro, ale pálí to jako blázen, takže pokrývky hlavy :). A připravte se na pořádnej větrnej peeling. Vítr tu rozfoukává suchý písek, kterej když pořádně zabere, píchá to až na hranici nepříjemnosti. Takže si hlavně chraňte oči pořádnými slunečními brýlemi (a nenechte si je spláchnout vlnou, jako se to povedlo Honzovi :D)

Liduprázdné pláže kolem Red mountain

Liduprázdné pláže Tenerife kolem Red mountain

Bunkr, Tenerife jih

Po cestě je spoustu bunkrů, jeskyň a rybářských stavení

Pláže Tenerife

Surfařské pláže

Pokud hledáte na Tenerife pláže spíš nějaké sportovní vyžití, tak jih je to pravé, obzvlášť pokud jste začátečníci nebo nemáte vlastní hardware. Obrovský vlny jsou sice všude (a když říkám obrovský, tak to fakt myslím. Miluju vlny, ale tady jsem měla kolikrát fakt i strach :D), tady na jihu najdete ale spoustu dalších nadšenců, wind-surferských i kite-surferských škol a půjčoven.

Tenerife pláže

Serfařské pláže Tenerife

Serfařské pláže Tenerife

Vlny maj kolikrát i přes dva metry

Vlny maj kolikrát i přes dva metry