Po čtyřech měsících se naše rekonstrukce už pomalu, ale jistě blíží do zdárného konce. Chystám se o tom napsat článek, protože tolik komplikací, kterými vás jeden pidibyt může překvapit, to si člověk snad nedovede představit, dokud to nezažije.

Nicméně to, že už přes půl roku žiju s málem a až teď se ke mně postupně zpátky dostávají všechny moje věci, mě naučilo. Že už zdaleka všechny ty věci nepotřebuju. Každou krabici, kterou beru do rukou, pečlivě procházím položku po položce a s pomocí metody Marie Kondo se rozhoduji, jestli ji i nadále chci ve svém životě.

A začala jsem v tom nacházet určitý vzorec. A to mě přivedlo na jednu myšlenku. Není nutné se pouštět do rozsáhlých rekonstrukcí, cestu k minimalismu si můžete prošlápnout i pomocí malých krůčků. Stačí začít tím, že ze svého života odstraníte všechny ty věci, které jsou tam doopravdy navíc, které intuitivně shromažďujeme, aniž bychom je doopravdy chtěli.

Které věci to jsou?
Tady máte seznam, co můžete vyhodit, darovat nebo upcyclovat, aniž by vás to byť jen trošku zabolelo.

1. Staré časopisy

Ve svém starém pokojíčku jsem shraňovala asi tři ročníky všech Elle a Marianne magazínů. Nejdřív mi to přišlo stylové, pak jsem je nechtěla vyhodit, že by se mi mohly hodit jako inspirace k tvorbě vlastního obsahu ale upřímně… Když existuje Google a Pinterest, kdo potřebuje stará vydání časopisů, která akorát sbírají prach a zabírají místo? Opravdu si jimi listujete, nebo vám jen “zdobí” poličku? A neocenil by je někdo jiný? (knihovna, lékaři do čekárny, nemocnice,…)

2. Dárky, které vám neudělaly radost

… ale přece je nemůžete vyhodit, když jsou to dárky, že jo? Zamyslete se, komu by tyhle věci naopak radost udělat mohli. A předejte tu radost dál. Sama jsem se rozhodla tuhle situaci do budoucna řešit tím, že svým blízkým zkrátka budu sdílet seznam věcí, které si někdy v budoucnu chci pořídit a když si mezi nimi vyberou dárek pro mě, skvělé. V opačném případě budu radši za jakoukoli dobrotu nebo zážitek. Protože na zážitcích doopravdy záleží, není to tak?

3. Kosmetika, kterou skoro nepoužíváte

Kosmetická taštička by měla obsahovat opravdu jen ty věci, které používáte na denní bázi. Protože kosmetické produkty podléhají zkáze velice rychle a patlat si na obličej něco, v čem se po půl roce už spolehlivě začaly množit kvasinky, vaší pleti rozhodně neprospěje. Zbavte se těch serepetiček (v tomto případě nekompromisně, do odpadu) jednou provždy a vybudujte si, podobně jako u oblečení, svou kosmetickou capsuli.

4. Nepoužívané spotřebiče

Určitě máte doma nějaký to super kuchyňský vybavení, které jste za dobu jeho existence vytáhli jen dvakrát, ačkoli jste si původně představovali, jak vám taková věc změní život. Třeba parní hrnec. Hotdogovač. Fondueovač. A tak dále. Zkrátka všechno, co nepoužíváte, zkuste dát někomu, kdo to používat bude, popřípadě prodejte, vyměňte. Honza by mi nejraději vyhodil i můj robot, ale ten nedám. Chtěla bych vidět, jak drtí cizrnu růčo…

5. Prázdné krabice a sklenice

Taky máte kuchyň plnou prázdných boxíků a krabiček? Pokud je používáte k bezobalovému nakupování a opravdu je točíte, skvělé. Pokud se vám jenom válí ve vaší “co kdyby” skříňce, pryč s nimi. Anebo je nějak šikovně upcyklujte!

6. Staré ručníky a ložní prádlo

Ruku na srdce, ty zaprané, na dotek nepříjemné tkaniny vám radost určitě nedělají. A zrovna koupelna a ložnice jsou místa, ve kterých byste se měli rozmazlovat. Pryč s tím.

7. Knížky, ke kterým se už nevrátíte

Nějaká chyba v matrixu zapříčinila, že máme pocit, že se knížky nevyhazují. Proč? PROČ? Nemusíte je nutně pálit na hranici, ale pokud i vy máte celou obývákovou stěnu plnou knížek, které jste četli jednou (nebo vůbec) a číst je už nemíníte, proč na ně sbírat prach? Prodejte je, darujte, vyměňte. Ponechte si jen ty, jejichž přítomnost ve vás opravdu vyvolává radost.

8. Rozbité věci, které (ne)opravíte

Ruku na srdce, opravdu se je někdy chystáte opravit? Pokud odpověď zní ne – pryč s nimi. Pokud odpověď zní ano – ale chystáte se na to už déle než půl roku – pryč s nimi. Buďto je dejte někomu, kdo je doopravdy opraví, nebo je prostě vyhoďte.

9. Staré dokumenty

Smlouvy z vaší první práce, deset let prošlé záruční listy, nespárované účtenky, výpisy z účtů…. Proč to proboha držet? Ve skutečnosti, naprostou většinu dokumentů, i těch aktuálních, můžete vyhodit. Většinou vám bohatě postačí jejich elektronická kopie. A ta rozhodně nezabírá místo v šuplíkách.

10. Oblečení, které vám už nesedí nebo nedělá radost

Tohle možná bude největší oříšek, ale jakmile si jednou užijete ten pocit dýchajícího šatníku, už na něj nikdy nedáte dopustit. Vyzkoušejte si svoji vlastní verzi capsule wardrobe – sepsala jsem pro vás techniky, jak toho dosáhnout bezbolestně. Nenošené oblečení v pěkném stavu pak můžete odnést na charitu a ještě uděláte dobrý skutek!