Po čtyřech měsících se naše rekonstrukce už pomalu, ale jistě blíží do zdárného konce. Chystám se o tom napsat článek, protože tolik komplikací, kterými vás jeden pidibyt může překvapit, to si člověk snad nedovede představit, dokud to nezažije.
Nicméně to, že už přes půl roku žiju s málem a až teď se ke mně postupně zpátky dostávají všechny moje věci, mě naučilo. Že už zdaleka všechny ty věci nepotřebuju. Každou krabici, kterou beru do rukou, pečlivě procházím položku po položce a s pomocí metody Marie Kondo se rozhoduji, jestli ji i nadále chci ve svém životě.
A začala jsem v tom nacházet určitý vzorec. A to mě přivedlo na jednu myšlenku. Není nutné se pouštět do rozsáhlých rekonstrukcí, cestu k minimalismu si můžete prošlápnout i pomocí malých krůčků. Stačí začít tím, že ze svého života odstraníte všechny ty věci, které jsou tam doopravdy navíc, které intuitivně shromažďujeme, aniž bychom je doopravdy chtěli.
Které věci to jsou?
Tady máte seznam, co můžete vyhodit, darovat nebo upcyclovat, aniž by vás to byť jen trošku zabolelo.
1. Staré časopisy
Ve svém starém pokojíčku jsem shraňovala asi tři ročníky všech Elle a Marianne magazínů. Nejdřív mi to přišlo stylové, pak jsem je nechtěla vyhodit, že by se mi mohly hodit jako inspirace k tvorbě vlastního obsahu ale upřímně… Když existuje Google a Pinterest, kdo potřebuje stará vydání časopisů, která akorát sbírají prach a zabírají místo? Opravdu si jimi listujete, nebo vám jen “zdobí” poličku? A neocenil by je někdo jiný? (knihovna, lékaři do čekárny, nemocnice,…)
2. Dárky, které vám neudělaly radost
… ale přece je nemůžete vyhodit, když jsou to dárky, že jo? Zamyslete se, komu by tyhle věci naopak radost udělat mohli. A předejte tu radost dál. Sama jsem se rozhodla tuhle situaci do budoucna řešit tím, že svým blízkým zkrátka budu sdílet seznam věcí, které si někdy v budoucnu chci pořídit a když si mezi nimi vyberou dárek pro mě, skvělé. V opačném případě budu radši za jakoukoli dobrotu nebo zážitek. Protože na zážitcích doopravdy záleží, není to tak?
3. Kosmetika, kterou skoro nepoužíváte
Kosmetická taštička by měla obsahovat opravdu jen ty věci, které používáte na denní bázi. Protože kosmetické produkty podléhají zkáze velice rychle a patlat si na obličej něco, v čem se po půl roce už spolehlivě začaly množit kvasinky, vaší pleti rozhodně neprospěje. Zbavte se těch serepetiček (v tomto případě nekompromisně, do odpadu) jednou provždy a vybudujte si, podobně jako u oblečení, svou kosmetickou capsuli.
4. Nepoužívané spotřebiče
Určitě máte doma nějaký to super kuchyňský vybavení, které jste za dobu jeho existence vytáhli jen dvakrát, ačkoli jste si původně představovali, jak vám taková věc změní život. Třeba parní hrnec. Hotdogovač. Fondueovač. A tak dále. Zkrátka všechno, co nepoužíváte, zkuste dát někomu, kdo to používat bude, popřípadě prodejte, vyměňte. Honza by mi nejraději vyhodil i můj robot, ale ten nedám. Chtěla bych vidět, jak drtí cizrnu růčo…
5. Prázdné krabice a sklenice
Taky máte kuchyň plnou prázdných boxíků a krabiček? Pokud je používáte k bezobalovému nakupování a opravdu je točíte, skvělé. Pokud se vám jenom válí ve vaší “co kdyby” skříňce, pryč s nimi. Anebo je nějak šikovně upcyklujte!
6. Staré ručníky a ložní prádlo
Ruku na srdce, ty zaprané, na dotek nepříjemné tkaniny vám radost určitě nedělají. A zrovna koupelna a ložnice jsou místa, ve kterých byste se měli rozmazlovat. Pryč s tím.
7. Knížky, ke kterým se už nevrátíte
Nějaká chyba v matrixu zapříčinila, že máme pocit, že se knížky nevyhazují. Proč? PROČ? Nemusíte je nutně pálit na hranici, ale pokud i vy máte celou obývákovou stěnu plnou knížek, které jste četli jednou (nebo vůbec) a číst je už nemíníte, proč na ně sbírat prach? Prodejte je, darujte, vyměňte. Ponechte si jen ty, jejichž přítomnost ve vás opravdu vyvolává radost.
8. Rozbité věci, které (ne)opravíte
Ruku na srdce, opravdu se je někdy chystáte opravit? Pokud odpověď zní ne – pryč s nimi. Pokud odpověď zní ano – ale chystáte se na to už déle než půl roku – pryč s nimi. Buďto je dejte někomu, kdo je doopravdy opraví, nebo je prostě vyhoďte.
9. Staré dokumenty
Smlouvy z vaší první práce, deset let prošlé záruční listy, nespárované účtenky, výpisy z účtů…. Proč to proboha držet? Ve skutečnosti, naprostou většinu dokumentů, i těch aktuálních, můžete vyhodit. Většinou vám bohatě postačí jejich elektronická kopie. A ta rozhodně nezabírá místo v šuplíkách.
10. Oblečení, které vám už nesedí nebo nedělá radost
Tohle možná bude největší oříšek, ale jakmile si jednou užijete ten pocit dýchajícího šatníku, už na něj nikdy nedáte dopustit. Vyzkoušejte si svoji vlastní verzi capsule wardrobe – sepsala jsem pro vás techniky, jak toho dosáhnout bezbolestně. Nenošené oblečení v pěkném stavu pak můžete odnést na charitu a ještě uděláte dobrý skutek!
jo, podle stylu “dělá mi ta věc radost nebo ne”? už jsem krásně zeliminovala štník, knihovnu i spoustu nevhodných dárků 🙂 další poučka jestli to fakt potřebuju…. j mám spíš problém, že je mi líto to vyhodit, ale objevila jsem v našem okolí domovy Sue Ryder a Cestu domů a jednou za čas naplním krabici věcí a vím, že bude mít dalšího využití. A člověk si pak uvědomí, že k životu potřebuje vlastně málo…
To je skvělé! 🙂 Bydlíš v Nuslích? 😀 do Cesty i do Sue Rider jsem taky občas dávala, když jsem ještě bydlela v Praze 🙂
V poslednom case je strasne cool vsetko vyhadzovat a pisat o tom clanky a posty. Mne osobne vsak chybaju informacie ako predchadzat hromadeniu takychto veci, pripadne snaha najst tymto veciam vyuzitie.
Napriklad:
1.) Casopisy v dnesnej dobe uz ani vari netreba kupovat. Pripadne ak si nieco kupime, zvycajne nam staci archivovat jeden clanok. Ja mam napriklad fascikel, kde si taketo clanky podla kategorii zakladam, ak uz obcas nejaky casopis kupim. Dalsie riesenie je, ak uz casopisy kupujeme, posuvat ich dalej. To ale musime urobit hned, kym su aktualne, a nie az po rokoch 🙂
2.) Darceky, ktore nam nesadli, sa zvycajne daju posunut dalej. Ci uz znamym, ktory maju zodpovedajuci vskus, dat ich na charitu, alebo jednoducho rovno povedat ze nam nevyhovuju a vratit ich do obchodu.
3.) Kozmetiku veru netreba hromadit. Pri nakupe treba zvazovat ci naozaj potrebujeme dalsi paletku ocnych tienov.
4.) Nepouzivane spotrebice sa casto daju posunut niekomu, kto by ich vyuzil, pripadne staci dat na bazar inzerat, ze darujete s podmienkou vlastneho odvozu.
5.) Krabice mozeme nechavat priamov v obchode a ked to nie je mozne, nastastie sa daju recyklovat.
6.) Stare rucniky sa daju zachranit opranim v octovej vode. Pripadne sa daju pouzit ako handry alebo darovat do psieho utulku.
7.) Knizky je mozne darovat do kniznic a kniznych budok. Predchadzat hromadeniu knih mozno kupovanim elektronickych verzii. I ked casto su klasicke papierove knihy peknou dekoraciou.
8.)Rozbite veci veru nehromadime ale skusime zrecyklovat co sa da.
9.) Pri dokumentacii by som s vyhadzovanim bola veru opatrna. Radsej fascikel navyse ako v pripade potreby tyzden obehavat urady a zhanat stare kopiie.
10.) Nakup oblecenia vyrazne obmedzit a nepouzitelne kusky darovat cez bazar alebo textilne kontajnery dalej. Nie som zastancom vyhodit vsetko, lebo i oblecenie z ktoreho ste schudli/pribrali sa moze trebars uz o pol roka opät hodit.
🙂
Myslím, že nejsme nijak v rozporu. Většinu věcí v článku píšu 🙂 A určitě souhlasím, že je skvělé najít pro nemilované věci nové využití u někoho, kdo je ocení víc. Díky za koment! Martina
Marie Kondo má originální přístup, ale zajímalo by mě, jak by se postavila k úklidu v bytě fotografa (kterému se vždycky neco bude hodit jako rekvizita) či kreativce (který dříve či později využije každý kousek látky, vlny, serepetiček). 😂
Ahoj Marti, doporučuju ještě dokument The Minimalist (je teď na Netflixu), případně jejich podcast, kterej je skvělej. Několikrát tam o tomhle mluví – neexistuje nic jako “správný počet” věcí, které máš mít. Pokud víš, že něco ke své práci potřebuješ, prostě to potřebuješ a nemáš se snažit vmáčknout do nějakých předepsaných šablon. Spíš je to o tom, že většina lidí hromadí věci jednoduše proto, že jsme k tomu asi vývojově naprogramovaný – “co kdyby” (byla válka, hladomor, někdy se to může hodit) a tak intuitivně shraňujeme všechno 😀