Nevím, jestli to tak má každý, ale já rozhodně ano. Mezi Vánocemi a novým rokem přichází takové malé období, které jako kdyby se vznášelo ve vakuu (už nejsou svátky, ale práce ještě obvykle také ne, čas jako kdyby stál na místě a celý svět čekal na to, až přijde ten nový rok). A právě tohle období obvykle využívám k tomu, abych si “poklidila” ve svém životním prostoru. 

Je to trošku jinej druh úklidu než ten předvánoční. Nevymetám pavučiny, prach v nedostupných prostorách ani necídím okna a dveře, ale pouštím pryč věci, které mě provázely v tomto roce a v tom nadcházejícím už pro ně není prostor.

Oblečení

Ať se snažíte jakkoli, v průběhu roku se ve vašem šatníku obvykle objeví alespoň nějaké nesmysly. Skvělá ručně pletená čepice z charitativního bazárku, která se vám ale vůbec k ničemu nehodí. Prakticky nové kozačky na podpatku, když nenosíte podpatky. Tričko s vtipným potiskem, které jste ulovili v sekáči, navzdory tomu, že trička s potiskem nenosíte. Anebo zkrátka věci, které se během toho roku už “odnosily” a do toho nového je s sebou brát nechcete. Takže využít tenhle vakuovaný čas k auditu šatníku je úplně ideální příležitost. Kroky jsou následující a dost se podobají konmari metodě.

  • Vyhodit to všechno na jednu hromadu (v mém případě na postel)
  • Každou jednotlivou věc vzít do ruky a položit si klíčové otázky (líbí se mi to? Sluší mi to? Opravdu to nosím?)
  • Co projde filtrem, pověsit zpátky do šatníku

Pomoct vám může můj starý článek Minimalistický šatník krok za krokem

Knížky

Navzdory tomu, že mám doma opravdu hodně knih, musím říct, že v nich udržuji pěkný systém. Každá knížka, kterou mám, je knížka ke které se opakovaně vracím a v knihovně má své čestné místo. Jedinou výjimku tvoří jedna polička s doposud nepřečtenýma knížkama, které čekají, až na ně dojde řada. Knížky “rychlokvašky” a knížky “na jednu noc”, které se mi náhodou dostanou do rukou a na dlouhodobější vztah to s nimi nevypadá, rovnou po přečtení posílám dál. Do bazárků, do knihovny nebo do knihokoutků po našem městě. Moc hezká iniciativa jsou Book Fairies, mezi které se můžete také přihlásit a knížky, které nechcete vlastnit a může je mít rád někdo jiný, zanechat jako překvápko pro nálezce na nějakém veřejném místě.

Digitální úklid

Méně viditelný, ale neméně důležitý je taky úklid všech těch chaotických složek na ploše vašeho počítače, které (v mém případě) pod označením “Různé”, “M”, nebo výmluvně “Bordel” obsahují neroztříděné soubory různého typu, které jsem někdy někde postahovala, ale už nezaložila. Do digitálního úklidu patří taky konečně se probrat celým inboxem.

Stuff

Nejhorší ze všeho a pro nedostatek výrazů s odpovídajícím emočním nábojem použiju slůvko vypůjčené z angličtiny. Stuff, věci, jejichž hlavním smyslem je zaplňovat prostor. Jsou to nejrůznější keramické a skleněné nesmysly, knížky, které nečtete, nádobí, které nepoužíváte, staré deníky a památníky, složky s archivními dokumenty a tak dále a tak dále… Věci spadající do této kategorie je obvykle nejúmornější probrat a vyhodit. Ale udělejte to. To, jak prostor najednou po vašem zásahu začne dýchat, doopravdy ucítíte.