Se začátkem roku jsem se odvážně pustila do módní výzvy – projekt 333 – jejímž cílem je po dobu 3 měsíců nosit jen 33 kousků oblečení. Proč? Je to dost jednoduché, mít míň kousků oblečení znamená mít lepší přehled o tom, co vlastně mám a mohu nosit. Znamená to taky, že ty kousky, které mi zůstanou, jsou všechny navzájem stylově a barevně kombinovatelné a díky tomu se zbavím takové té ranní paralýzy před šatníkem. Mít míň věcí vypadá líp, pokud jako já nemáte skříň, ale jen otevřený šatník. A last but not least, věci, které vám zůstanou, jsou to nejlepší, co máte, to co máte nejraději a co vám nejvíc sluší. Všechno hezky pěkně pohromadě.

Takže jsem se na začátku roku do projektu 333 pustila. Ale pak mi do toho ale hodila vidle karanténa a já nějakou dobu nosila jen župan a tepláky. Mohla bych tuhle dobu započítat a výzvu si tím dost zjednodušit, ale to jsem nechtěla. Chtěla jsem doopravdy zjistit, jestli mi opravdu na každodenní život stačí mít jen 33 věcí. Takže teď můžu začít znovu a vlastně to vyjde docela hezky – během následujících tří měsíců “obléknu” jaro i léto.

A při té příležitosti jsem si řekla, že sepíšu návodný článek o tom, co si vlastně vybrat do základů svého šatníku. Následující položky jsou podle mě absolutní essentials, které váš šatník potřebuje, ať už fandíte francouzské eleganci, boho stylu nebo ležérní módě. 

Padnoucí džíny

Pozor, to adjektivum tam není jen výplňové. Džíny jsou totiž kousek, který obecně hrozně často podléhá trendům. Za svůj život jsem nosila  cigaretové džíny do pasu (ve třetí třídě, jako pozůstatek módního trendu, ve kterém vězela moje mamka), zvonáče (ve čtvrté třídě, když jsem si začala prosazovat svou pod vlivem tohohle navrátivšího se hippie trendu), bokovky (na velký základce, když jsme holky začaly vysílat signály opačnému pohlaví), super zúžené nohavice, který jsme na gymplu strkaly do bot… Yes, prošla jsem si tím vším. Ale až někdy na vejšce jsem začala opravdu nosit takový kalhoty, který mi fakt sednou – rovné nohavice, zvýšený sed, spadlý kapsy na zadku. Takže, najděte svůj střih, padnoucí velikosti a z kvalitního materiálu, které se vám hned neprodře, přeci jenom je to uniforma. 🙂 Zrovna džíny jsou kousek, do kterého investujte, mohou vám vydržet roky.

Kde sehnat: Vybírejte od džínových autorit – Levi’s, Diesel nebo Wrangler.

Zdroj: Pinterest

Tílko – prostor pro vyjádření

Mějte jich v zásobě několik – jednobarevné i s potiskem, které unosíte v létě na holé kůži i na podzim při vrstvení. Tílka jsou ty kousky, na kterých vám peněženka nezapláče a posunou celý outfit přesně tam, kde ho chcete mít. Pro ležérní styl volte jendoduché, jednobarevné modely, pro bohovský sáhněte po nesymetrických střizích v přírodních barvách, do kanceláře nebo na rande doprovoďte svůj styl krajkami.

Kde sehnat: Vlastně kdekoli. Sahejte po českých značkách, vybírejte v sekáčích nebo přešívejte jiné kousky.

Malé černé

Pokud byste měly mít jen jedny šaty, pak malé černé. Je to asi ten nejnositelnější, nejuniverzálnější kousek, se kterým můžete kamkoli: na rande, do práce, na večírek – a divně nebudete vypadat ani na plese (pokud šaty pozdvihnete vhodnými šperky) nebo ve vlaku (když je naopak “srazíte” třeba křivákem – viz níže).

Kde sehnat: Malé černé existují v tisíci různých střizích, tak se inspirujte – ten váš vám padne do oka na první pohled. S výběrem vám může pomoc tenhle agregátor módy od různých značek.

Křivák, který pamatuje

Kožená bunda je kousek, který v přechodovém počasí nedáte z ruky a spolehlivě rozbije každý přespříliš formální outfit. Anebo naopak – neformální outfit s koženou bundičkou a blyštivým šperkem povýšíte o několik úrovní. Bunda by měla mít pořádnou patinu, takže kousek ve kterém vaše máma pařila na diskotékách nebo váš táta v mládí jezdil na motorce je poklad, kterému se jen tak něco nevyrovná.

Kde sehnat: Vintage rodinný kousek nebo sekáč. Sežeňte si pravý křivák, z opravdové kůže, ne ty laciné napodobeniny z módních řetězců. Koženou bundu budete mít na celej život – a ještě ji nadšeně podědí vaše děti. A když ji objevíte někde v sekáči, získáte unikát za cenu té laciné napodobeniny z C&Ačka.

Zdroj: Pinterest

Vlněný svetr

Jednoduchý, jednobarevný, s véčkovým nebo kulatým výstřihem, přes hlavu nebo zapínací – zkrátka takový, který vám sedne, v neutrální barvě, která s vámi splyne. Co je ale důležité, je materiál. Vyhýbejte se umělotinám a sežeňte si svetr, který nekouše a v chladném počasí vás prohřeje až na srdce.

Kde sehnat: Kašmírové poklady občas můžete objevit v sekáčích – a pokud chcete nový kousek, vybírejte mezi tuzemskými značkami, které se na pleteniny specializují.

Zdroj: Pinterest

Na závěr…

Tip: Pokud si chcete do tématu minimalistické módy proniknout ještě něco trochu víc, mrkněte na můj článek o minimalistické módě. Popisuji v něm jak k minimalistickému šatníku přistupovat, podle čeho volit základní kousky a jak docílit toho, aby se k sobě všechny hodily. A pokud chcete zjistit víc o Projektu 333, počtěte si tady. Tisíce nápadů, jak vzájemně kombinovat jednotlivé kousky najdete na Pinterestu.